Pranie brudnych pieniędzy na wielką skalę – dziesiątki rafinerii złota „zawieszonych”

1 miesiąc temu

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, iż „zawiesiły” działalność dziesiątek rafinerii złota. Krok ten wykonano po tym, jak przeprowadzone dochodzenia wykazały podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy – a także brudnego złota – na ogromną skalę. ZEA uchodziły dotąd za nieformalne światowe centrum handlu złotem „bez niepotrzebnych pytań”.

Ministerstwo ds. Gospodarki Emiratów prowadzi, jak to określa, „zintensyfikowaną kampanię inspekcji” branży kruszców. W jej efekcie decyzje dot. zamrożenia działalności wydano w przypadku 32 rafinerii. Pozostaną one (a także, w domyśle, ich zasoby) w zawieszeniu do 24. października tego roku.

Decyzja o tak szeroko zakrojonych restrykcjach z pewnością jest niespodziewana. 32 rafinerie złot stanowią aż 5% tego sektora w ZEA. Obsługuje on wyjątkowo rozwinięty rynek metali szlachetnych, bogaty tak w zasobnych klientów, jak i tradycyjne przywiązanie do złota.

Od dłuższego czasu jednak był on zaangażowany w kontrowersyjne praktyki. Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się bowiem w ostatnich latach światowym centrum handlu złotem (i innymi kruszcami) z tzw. niewiadomych źródeł.

Chodzi w tym przypadku głównie o złoto pochodzące z Afryki, choć na przestrzeni minionych dwóch lat dołączył do niego także metal z Rosji.

Idź do oryginalnego materiału