Prawie cały wolumen protokołu drugiej warstwy Ethereum pochodzi z transakcji wash trade? Analiza

1 rok temu

Według profilu na Twitterze @CoininsiderPL mieniącego się „polską społeczność krypto degeneratów” zdecydowana większość wolumenu transakcyjnego na ImmutableX (IMX), rollupie drugiej warstwy Ethereum (tzw. Layer2’s) jest sztucznie generowana. Jak to możliwe i w jaki sposób jest to opłacalne? @CoininsiderPL twierdzi, iż przy pomocy „kilku zaufanych programistów” udało im się prześwietlić proces.

Kuzyn Ethereum a transakcje typu wash trade

Program „Trading Rewards” należący do Immutable zachęca do kręcenia wolumenu obrotu poprzez oferowanie nagród w kryptowalucie $IMX, które mają w domyśle stanowić częściowy zwrot kosztów poniesionych podczas transakcji. W praktyce okazuje się, iż dzięki niskim kosztom prowizji oraz dużemu wolumenowi (9 tys. dolarów dziennie), można otrzymać więcej tokenów $IMX niż wydano na transakcje między swoimi adresami. Zasady rozdysponowywania nagród są dokładniej opisane na oficjalnej stronie platformy.

WASH TRADING na L2 Ethereum @Immutable przez cały czas trwa i ma się dobrze. Adresy, które robią "fake" wolumen cały czas zarabiają. Jak to możliwe i dlaczego cały czas jest to opłacalne? Przy pomocy kilku zaufanych programistów doszliśmy do tej metody, może komuś się przyda😉:

[1/12]

— CoinInsider.pl – Kryptowaluty (@CoininsiderPL) April 1, 2023

Według kryptośledczych aby otrzymać więcej IMX niż się wydaje na opłaty między swoimi adresami, należy przede wszystkim zapłacić jak najmniejszą prowizję. Najmniej można zapłacić 2% prowizji transakcyjnej dla protokołu, o ile pominie się przy tym marketplace fees (opłaty dla platformy) oraz royalties (opłaty dla twórcy danego projektu NFT – przyp. red.)

Jednym z przykładów washtradingu jest handlowanie między sobą kartami z kolekcji NFT GodsUnchained (jest to karcianka produkcji firmy Immutable). Niektóre z nich mają wbudowane 0% royalties lub przynajmniej bardzo niskie. Royalties mamy więc już za sobą. A co z marketplace fees?

Źródło: Twitter / CoinInsiderPL

Stwórz sobie własny rynek

Teoretycznie ominięcie ich nie jest możliwe i opłata od 1 do 2% jest obowiązkowa. Istnieje jednak sposób obejścia tych opłat poprzez…stworzenie własnej alternatywy dla oficjalnej platformy. Dzięki temu można prać IMX oraz nabijać fejkowy wolumen.

Każdy kto ogarnia kodowanie jest w stanie stworzyć swój marketplace na podstawie API/SDK Immutable oraz ustawić tam 0% prowizji z transakcji między swoimi walletami– pisze CoinInsiderPL

Źródło: Twitter / CoinInsiderPL

Zdaniem grupy ponad 90% wolumenu obrotu na ImmutableX jest sztucznie wykreowanych. Oznacza to, iż platforma płaci wash traderom zamiast stakerom. Z drugiej strony w tej chwili APY za staking IMX wynosi 2,5-3,5%, a bez sztucznego wolumenu byłoby ono prawdopodobnie o ok. 9 razy mniejsze. Fakt, iż da się zarabiać robiąc wolumen, nie jest bugiem kodu, a ma być wadą całego ekosystemu Immutable.

Problem ten jest znany od co najmniej pięciu miesięcy, ale wciąż nie został rozwiązany przez projekt Immutable. Choć zespół wiedział o tej praktyce, to nie podjął żadnych kroków, aby jej zapobiec. Z drugiej strony istnieje podejrzenie, iż kuzyn Ethereum sam korzystał z wash tradingu, aby zwiększyć obroty na swojej platformie, więc cały proceder miałby z jego punktu widzenia głębszy sens.

Idź do oryginalnego materiału