Prawne aspekty AI - prof. Michał Jackowski EM #151

feed.podbean.com 1 rok temu

Wciąż rozmawiamy o wpływie AI na nasze życie. Włosi badają czy bezpieczne jest użycie generatywnego AI, pojawiają się coraz bardziej przemyślane zastosowania sztucznej inteligencji. W kontekście: prawo i AI pracujemy często na regulacjach sprzed kilkudziesięciu lat, które dostosowujemy do naszych realiów. Okazuje się, iż dyskusje o tym, kto posiada prawa do twórczości, sięgają czasów Oskara Wilde’a, a choćby dalej.

Jesteśmy w momencie przełomowym, w którym zapadają decyzje dotyczące użycia danych w technologii, wykorzystującej sztuczną inteligencję. To już jest czas, aby używać AI i jednocześnie znaleźć odpowiednie zastosowania wewnątrz firm. To pociąga za sobą potrzebę stworzenia zasad. Czy ustalenie zasad jest potrzebne w momencie, gdy sieć jest ogólnodostępna, OpenAI depcze Google po piętach, i zawsze można użyć VPN, by łatwo skorzystać z ChatuGPT?

Ciekawe jest, iż w tworzeniu regulacji dotyczących AI Europa w kilku miejscach stoi przed Stanami Zjednoczonymi.

Nasz gość zwraca uwagę, iż zastępowanie ludzi przez AI jest już faktem. Zatem powstaje pytanie, czy już można odłożyć pracę na półkę, bo praca będzie zautomatyzowana? Odpowiedź nie będzie zwiastować armageddonu, ale z pewnością będziemy musieli mocno zmienić podejście do pracy.

Na pewno mamy ogromne wyzwania zmierzające do rozwiązania lub skodyfikowania prywatności i poufności danych. O jasnych i ciemnych stronach AI w kontekście prawa opowie nasz gość. Zapraszamy!

1 - Intro (00:01:28)
2 - Ustawy o AI (00:03:09)
3 - ChatGPT we Włoszech. Zbyt emocjonalnia reakcja? (00:08:47)
4 - Prawa autorskie w AI (00:11:48)
5 - Twórca i Sztuczna Inteligencja (00:20:37)
6 - Tajemnica firmy i AI (00:25:13)
7 - Czy AI może wyeliminowac zawody (00:34:06)
8 - Czy stworzymy prywatne AI? (00:45:18)
9 - Ciemna strona AI (00:49:01)
10 - AI za kilka lat (00:53:28)

Muzyka: Kevin MacLeod Werq Kevin MacLeod (incompetech.com)

Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License/mix by Jedrzej Paulus https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Oceń nasz podcast na Apple Podcasts: https://bit.ly/EscolaMobileIT

Idź do oryginalnego materiału