- Wystąpiłem do moich odpowiedników w Austrii, by połączenie było realizowane od 1 lipca br. - powiedział Klimczak w czwartek na antenie Radia ZET. - Czyli jest możliwie, iż w tym roku pojedziemy do Chorwacji według następującego harmonogramu: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece - doprecyzował.
Pociąg z Polski nad Adriatyk i z powrotem. Połączenie Warszawa-Rijeka może ruszyć już 1 lipca
Minister infrastruktury zaznaczył, iż nie chodzi tylko o wyjazdy Polaków do ulubionej destynacji, ale też o zaproszenie Chorwatów do Polski.
- o ile uda mi się uzyskać zgodę moich odpowiedników w krajach, przez które przejeżdżamy, to będzie bardzo atrakcyjna cena biletu - podkreślił Klimczak. - PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, iż to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji - przekazał Klimczak. Dodał, iż to byłby najtańszy bilet.Reklama
We wtorek rzecznik prasowy PKP Intercity Maciej Dutkiewicz poinformował PAP, iż spółka planuje uruchomić bezpośrednie połączenia między Polską a Chorwacją, możliwe jest też wydłużenie trasy w tej chwili kursującego do Wiednia pociągu IC Sobieski.
Podkreślił, iż uruchomienie takiego połączenia wymaga uzgodnień międzynarodowych, dlatego spółka prowadzi ustalenia z partnerami czeskimi, austriackimi, słoweńskimi i chorwackimi.
- Więcej szczegółów będziemy mogli podać po zakończeniu tych rozmów - dodał.
Prawo jazdy dla 17-latków. "Myślę, iż do końca lata przepis może obowiązywać"
Pytany o projekt ustawy umożliwiającej uzyskanie prawa jazdy na samochody osobowe 17-latkom, Klimczak odpowiedział, iż jeszcze w tym kwartale znajdzie się na Radzie Ministrów.
- Kończymy odpowiedzi na uwagi w konsultacjach społecznych i międzyresortowych. Mam nadzieję, iż w przeciągu tygodnia ustawa trafi na Komitet Stały Rady Ministrów i mam nadzieję jeszcze do końca tego kwartału - na Radę Ministrów" - wskazał minister. I dodał: - Myślę, iż do końca lata przepis może obowiązywać.
Szef MI przyznał, iż chciałby obniżyć wiek dla tych, którzy chcą wcześniej zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi.
- Myślimy także nad autobusami, takie sygnały do mnie dochodzą. Francuzi zdecydowali się na ten krok, mówię o kierowcach ciężarówek ze względów gospodarczych - zwrócił uwagę Klimczak.
Jak powiedział, ustawa wprowadza "pewne obostrzenia dla wszystkich nowych kierowców, niezależnie od wieku". - Zero tolerancji dla alkoholu, mniejsza liczba punktów karnych, tak by przyzwyczaić ludzi do bezpiecznych nawyków w kierowaniu pojazdami" - podkreślił.