Z usług wyłącznie jednego banku korzysta 45% Polaków. To wartość niższa niż w przypadku europejskiej średniej. Tak wynika z raportu firmy Kearney.
Bankowanie według Polaków
Polacy znajdują się z kolei w czołówce europejskich klientów, korzystających z dwóch banków (37% badanych) oraz od trzech do pięciu banków (16% respondentów). Dla 6% badanych głównym kontem jest usługa w bankowości cyfrowej lub w fintechu. W przypadku posiadaczy dwóch rachunków bankowych aż w 22% przypadków jedno z nich to produkt neobanku/fintechu.
Preferencje na rynkach europejskich
W czołówce państw, w których dominuje korzystanie z jednego rachunku bankowego, znajdują się: Austria (77% badanych) i Niemcy (69% respondentów). Najmniej „lojalni” są w tym przypadku klienci z Wielkiej Brytanii (37%) i Rumunii (41%).
Najwięcej klientów posiadających główne konto bankowe w fintechu to obywatele Niemiec (18%). Europejska średnia w przypadku tego rozwiązania jest wyższa niż w Polsce (wynosi 9%). Z badania Kearney wynika, iż aż 55% europejskich klientów fintechów to osoby poniżej 45 lat. W 35% przypadków ich wiek to mniej niż 35 lat.
Metodologia badania
Kearney jest firmą konsultingową. Specjalizuje się w doradztwie przedsiębiorstwom, agencjom rządowym oraz organizacjom non-profit. W Polsce doradza podmiotom z branży energetycznej i przemysłu ciężkiego.
Europejski Radar Bankowości Detalicznej powstał na podstawie analizy danych z 90 banków obecnych na 21 europejskich rynkach. W każdym kraju wywiad przeprowadzono wśród 500 respondentów.