Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach dotyczącą dofinansowania BDO

2 dni temu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która zwiększa środki na finansowanie bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w latach 2025-2027, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

„Projektodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazał na konieczność zapewnienia terminowej realizacji zadań związanych z dostosowywaniem systemu BDO do zmieniających się przepisów krajowych oraz unijnych oraz zagwarantowania odpowiedniej obsługi BDO jako systemu teleinformatycznego oraz kontynuacji wsparcia dla użytkowników korzystających z BDO” – czytamy w komunikacie.

W związku z tym do ustawy o odpadach wprowadzono następujące rozwiązania:

– Dodano przepis zakładający, iż w latach 20252027 podmiotem, do którego będzie kierowane 64,35% wpływów z opłat rejestrowych i rocznych gromadzonych przez urzędy marszałkowskie będzie NFOŚiGW. Wpływy z tego tytułu będą przeznaczane na prowadzenie rejestru oraz administrowanie i serwisowanie BDO. W pozostałym zakresie dochody te stanowić mają dochód budżetu województwa.

– Wprowadzono zmiany przewidujące zwiększenie na lata 20252027 maksymalnego limitu wydatków ze środków NFOŚiGW na cele związane z BDO; 3) wydłużono do 2034 r. okres dotyczący maksymalnych limitów wydatków budżetów samorządów województw. Przy czym środki wskazane w tym przepisie, określone na lata.

– Wydłużono do 2034 r. okres dotyczący maksymalnych limitów wydatków budżetów samorządów województw. Przy czym środki wskazane w tym przepisie, określone na lata 2026 2034 pozostaną na tym samym poziomie, gdyż przewiduje się, iż ilość zadań samorządu wynikająca z omawianej ustawy nie ulegnie zmianie.

– Uzupełniono przepis ustawy o odpadach, który przewiduje możliwość finansowania zadań związanych z utrzymaniem i rozwojem BDO dodatkowo ze środków przeznaczonych na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych

Ponadto w ustawie zmieniono przepis dotyczący obowiązku przechowywania danych osobowych związanych z prowadzeniem BDO. Dane te zamiast 100 lat, będą przechowywane przez okres 10 lat. W ocenie projektodawcy okres 10 lat jest okresem wystarczającym dla przeprowadzenia weryfikacji tych danych przez organy kontroli.

Rozszerzeniu uległ katalog podmiotów posiadających dostęp do BDO o Krajową Administrację Skarbową w celu ulepszenia jej działania w zakresie kontroli podmiotów i wykrywania potencjalnych przestępstw skarbowych związanych z gospodarką odpadami oraz o Instytut Ochrony Środowiska, ze względu na realizację zadań dotyczących prac wytwórczych BDO.

Zmiana ustawy ma także na celu przedłużenie do końca 2025 r. obowiązywania dotychczasowego sposobu wystawiania w formie papierowej dokumentów potwierdzających recykling dla opakowań, oraz do końca 2026 r. obowiązywania dotychczasowego sposobu wystawiania w formie papierowej dokumentów potwierdzających recykling produktów oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów.

Uruchomienie odpowiedniej funkcjonalności w BDO, który umożliwi sukcesywne sporządzanie dokumentów wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem tylko tej bazy planowane jest w roku 2026 r.

Przedłużenie okresu, w którym w formie papierowej będą wystawiane dokumenty potwierdzające recykling, zgodnie z informacjami zawartymi w uzasadnieniu do projektu, wynika z faktu, iż dobiegają końca prace legislacyjne nad nowymi unijnymi przepisami dotyczącymi opakowań i odpadów opakowaniowych, co wymusi podjęcie prac nad nową ustawą dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producenta, gdzie na nowo zostaną uregulowane kwestie potwierdzania uzyskania poziomów zagospodarowania odpadów.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem przepisów, które mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału