Priorytety polskiej prezydencji w obszarze rolnym

liderzyinnowacyjnosci.com 2 tygodni temu

Głównym hasłem rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest szeroko pojęte bezpieczeństwo i konkurencyjność. Kraj położony w jednym z najbardziej geopolitycznie złożonych regionów Europy, z wielką uwagą podchodzi do kwestii bezpieczeństwa zewnętrznego i energetycznego. Wspieranie rozwoju przemysłu obronnego w UE jak również transformacji energetycznej należy do głównych filarów polskiej prezydencji. Niemniej ważne jest również bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe.

Prezydencja w obszarze rolnym skupi się na rozwiązywaniu ważnych problemów rolnictwa w zakresie utrzymania jego odpowiedniej pozycji pod względem konkurencyjności i funkcjonowania, jak również odporności na kryzysy – podkreśla Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Fundamentem działań będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach, w tym bezpieczeństwo żywnościowe. Chcemy kontynuować przegląd Zielonego Ładu i proponować rozwiązania, które będą przyjazne dla środowiska, a jednocześnie akceptowalne i korzystne dla rolników.
Nacisk zostanie położony też na bieżące procesy legislacyjne, w tym kwestie związane z organizacją rynku, łańcuchem żywnościowym i pozycją rolnika w systemie żywnościowym. Jednym z głównych zadań będzie dyskusja nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po roku 2027. Przyszła WPR musi zadbać o sprawy związane z rozwojem obszarów wiejskich, a także demografią na wsi, żeby zatrzymać proces odchodzenia od pracy w gospodarstwie rolnym. Proponowane będzie dążenie do tego, aby sprawy związane z ochroną środowiska były finansowane z innych środków, a nie z WPR. Polska Prezydencja zajmie się także kwestiami zewnętrznymi Unii Europejskiej, szczególnie współpracą z krajami Mercosur oraz relacjami z Ukrainą.

Najważniejsze wydarzenia w obszarze rolnym obejmują w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej m. in. nieformalne spotkanie Rady Ministrów Rolnictwa w Warszawie (15–17 czerwca), a wcześniej konferencję 5 marca, gdzie będziemy pracować nad koncepcją Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego- przyznał minister Siekierski.
I dodaje, dużym wydarzeniem będzie Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu (8–10 maja), w którym weźmie udział ponad 1500 osób. Będzie to świetna okazja do zaprezentowania nowego podejścia do rozwoju obszarów wiejskich. W planach jest także szereg konferencji , w tym spotkania z dyrektorami inspekcji oraz szefami agencji , które umożliwią wymianę doświadczeń w różnych obszarach działalności UE. Polska Prezydencja ma pokazać nowe otwarcie i wzmocnić naszą pozycję w Unii Europejskiej w sektorze rolnictwa, gwarantującą bezpieczeństwo żywnościowe.

Idź do oryginalnego materiału