Rosnący dług publiczny oraz pogłębiający się deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych sprawiły, iż w piątek po południu agencja Moody’s obniżyła rating wiarygodności kredytowej największej gospodarki świata. Poniedziałkowy poranek przyniósł spadki na wykresach dolara amerykańskiego oraz głównych indeksów Wall Street, jednak reakcja rynku na piątkowe doniesienia pozostaje ograniczona. Co dla USA oznacza utrata najwyższego ratingu kredytowego?
Bez porozumienia w Kongresie
Moody’s jest ostatnią z trójki najważniejszych agencji ratingowych, które obniżyły rating kredytowy Stanów Zjednoczonych. Piątkowa obniżka o jeden stopień z najwyższego poziomu AAA do AA1 pojawiła się po tym, gdy amerykański Kongres nie doszedł do porozumienia w sprawie pakietu ulg podatkowych i cięć wydatków. Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii nie posiadają ratingu kredytowego na najwyższym poziomie od przynajmniej jednej z trzech dużych agencji. Pierwszą agencją, która zdecydowała się obniżyć ocenę amerykańskiej wiarygodności było S&P w 2011 roku, a w 2023 roku zrobił to Fitch. W obu przypadkach rynki reagowały negatywnie na decyzje agencji, jednak w tej chwili – jest ona dość ograniczona.
Zdecydowanie więcej uwagi inwestorzy przykładają do rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Przedstawiciele obu państw w trakcie rozmów w Genewie zgodzili się na 90-dniowe obniżenie ceł, jednak średnia stawka celna wciąż pozostaje na wysokim – 17,8% – poziomie.
Choć stawki celne znacząco spadły – wciąż są one najwyższe od 91 lat. Stany Zjednoczone nie wygrały więc wojny handlowej, choć jej negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę został zmniejszony. Czego więc oczekiwać po Wall Street i dolarze w kolejnych dniach?
- Koniec wojny handlowej?
- Rynek przesadził z euforią?
- Czy RPP obniży stopy procentowe w maju?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69-80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.