Problemy złotego – czy gospodarka słabnie? Co przyniesie tydzień?

2 miesięcy temu

Opublikowane w minionym tygodniu dane z USA ponownie okazały się mocniejsze niż tego oczekiwano. Tego samego nie można powiedzieć o raportach z największych gospodarek UE. O ile presja w niemieckim przemyśle nieco zwolniła, to dane z Francji wypadły nader alarmująco. Pewnym szokiem okazały się również wrześniowe dane z Polski. Czy polska gospodarka słabnie?

Gorsze dane z Polski

Dane PMI z dwóch największych gospodarek UE wciąż wskazują na słabnącą aktywność biznesową. Pozytywny wpływ igrzysk olimpijskich na europejski sektor usług całkowicie wygasł (wskaźnik spadł silniej niż oczekiwano do 48,3), a przemysł pogłębił spadki pomimo prognoz wzrostu. Dużym zaskoczeniem okazały się opublikowane dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej. We wrześniu sprzedaż spadła pomimo prognozowanych wzrostów, zarówno w ujęciu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca. Spadek w ujęciu realnym wyniósł 3% r/r i jest to pierwszy negatywny odczyt dla sprzedaży detalicznej w 2024 r.

Co istotne, osunięcie sprzedaży detalicznej nie było efektem słabości pojedynczego sektora. Wrześniowe dane wypadły również wyraźnie niżej niż trzyletnia linia trendu. Tak znaczący spadek jest pierwszym od trzech lat, z wyjątkiem początku 2021 roku i zawirowaniami po pandemii Covid. Słabe dane spowodowały spadek kontraktów FRA na poziom stóp procentowych, które znalazły się na poziomie 4,79%, wskazując na potencjalne obniżki stóp procentowych RPP o prawie 100 pb.

Gorsze dane z Polski oraz rosnące nadzieje na luzowanie polityki monetarnej RPP spowodowały, iż USD/PLN zakończył miniony tydzień powyżej poziomu 4,00 PLN za USD. Wzrostom pary walutowej sprzyja również dobra sytuacja gospodarcza w USA. Zaplanowana na najbliższy piątek publikacja raportu NFP może to zweryfikować.

Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:

  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
  • Czy RPP zacznie obniżać stopy procentowe?
  • PLN ponownie na poziomie „względnej równowagi”?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału