Producenci ziemniaków nie dostaną ważnej dotacji

3 tygodni temu

Producenci ziemniaków nie dostaną ważnej dotacji. Bowiem zlikwidowano dofinansowanie do zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka (Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus).

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa obowiązuje od czerwca br. Rozporządzenie to likwiduje dofinansowanie do kosztów ochrony roślin przy zwalczaniu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.

Likwidacja dotacji na zwalczanie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka

Nie będzie już dotacji, przyznawanych producentom ziemniaków celem dofinansowania zwalczania bakteriozy pierścieniowej. Bowiem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wycofało te dopłaty. Sprzeciwiają się temu samorządy rolnicze, argumentując, iż w tej chwili całe koszty związane ze zwalczaniem tej choroby przerzucono na producentów ziemniaków.

Bez dotacji całość tych kosztów musi pokryć producent. Decyzja o zmianie w ten sposób rozporządzenia jest kompletnie niezrozumiała i szkodliwa dla rolników — czytamy w komunikacie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

W piśmie, z którym Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa podkreślono, iż producent ziemniaków w przypadku wystąpienia bakteriozy ponosi ogromne straty oraz dodatkowe koszty. Jest to związane z tym, iż w razie choroby rolnik:

  • nie może sprzedawać ziemniaków ani przeznaczyć ich na paszę dla zwierząt bez parowania;
  • musi zaniechać na 3 lata uprawy ziemniaka i innych psiankowatych na zakażonym polu, a na innych gruntach może uprawiać wyłącznie ziemniaki z kwalifikowanych sadzeniaków;
  • musi ponieść koszty koniecznej dezynfekcji całego sprzętu i pomieszczeń.

Dlaczego producenci ziemniaków nie dostaną dotacji na zwalczanie bakteriozy?

W odpowiedzi resort rolnictwa zapewnia, iż decyzję cofnięcia dotacji dla producentów ziemniaków podjęto po przeprowadzeniu wnikliwej analizy. Zaś głównym powodem likwidacji tego dofinansowania było znaczące obniżenie poziomu porażenia upraw ziemniaków w Polsce bakterią Clavibacter sepedonicus. Bowiem, zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, stopień porażenia tym patogenem jest najniższy od 2004 r.

Dodatkowo, chociaż wsparcie w formie dotacji kierowano do szerokiego grona producentów ziemniaków (ziemniaki jadalne i przemysłowe, a także sadzeniaki), wyraźnie spadło zainteresowanie tą formą wsparcia. Ściśle mówiąc, w 2023 r. było tylko 11 podmiotów wnioskujących o dotacje. Stąd, zdaniem ministerstwa rolnictwa, wsparcie to przestało spełniać swoją rolę. Bowiem nie jest już narzędziem ułatwiającym szerokiej grupie rolników łagodzenie skutków wystąpienia bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.

Na jakie wsparcie mogą liczyć producenci ziemniaków?

Ministerstwo rolnictwa jednocześnie wskazuje, iż nie zostawia producentów ziemniaków bez żadnej pomocy w walce z bakteriozą. Gdyż, aby zapewnić rolnikom wsparcie w zapobieganiu tej chorobie, równolegle zwiększono środki finansowe na inne działanie. Konkretnie na program dofinansowania zakupu kwalifikowanego materiału siewnego ziemniaka, badanego urzędowo na obecność bakterii C. sepedonicus. W ten sposób pomoc ukierunkowano na powszechnie stosowane działania prewencyjne, zapobiegające wystąpieniu bakterii.

Źródło: www.gov.pl, www.krir.pl

Idź do oryginalnego materiału