W jednym ze świętokrzyskich gospodarstw w ramach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 rozpoczęto działalność pozarolniczą polegającą na produkcji nowoczesnego paliwa opałowego w postaci granulatu ze sprasowanych odpadów drzewnych, czyli pelletu.
Pellet to paliwo odnawialne. Podczas jego spalania emisja substancji smolistych jest niska. Powstaje on w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Produkuje się go z odpadów drzewnych oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Drewno może być liściaste, iglaste, a mogą to być także bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy choćby kłód i gałęzi. Pelletyzuje się choćby słomę i trawę łąkową.
Co jest potrzebne do uruchomienia takiej działalności?
– Beneficjent przed rozpoczęciem realizacji pomysłu na swój biznes musiał zadać sobie kilka ważnych pytań: Czy dysponuje miejscem na produkcję pelletu? Jakie surowce planuje? Jakie ma zasoby finansowe na początkową inwestycję? Czy ma już potencjalnych klientów lub rynek zbytu? – informuje Roman Kędzior z ŚODR.
I dodaje, wnioskodawca dysponował budynkiem, który mógł zostać tanim kosztem zaadaptowany pod potrzeby produkcji. Posiadał także dostęp do drewna — odpadów powstałych podczas prac leśnych, a także drewna opałowego zakupionego wprost z nadleśnictwa.
Pomysłodawca nie posiadał jednak wystarczających środków finansowych, które pozwoliłyby zrealizować inwestycję. Dlatego zwrócił się z wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
W ramach realizacji biznesplanu zostały zakupione maszyny i urządzenia:
- peleciarka 3-rolkowa,
- rozdrabniacz bijakowy,
- rębak tarczowy,
- przyczepa samochodowa,
- suszarnia bębnowa przelotowa,
- podajnik ślimakowy,
- wago-workownice,
- zgrzewarka do worków foliowych,
- wilgotnościomierz
oraz drewno opałowe na start produkcji.
– Wytworzony pellet jest pakowany w worki, co ułatwia jego transport i przechowywanie. Z uwagi na to, iż jest to paliwo eko, a ilość kotłów na pellet ciągle rośnie, wpływa to na bardzo duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkt. Uruchomiona działalność prężnie się rozwija i zwiększa grono zadowolonych klientów – wyjaśnia ekspert ŚODR.
Wsparcie na uruchomienie działalności pozarolniczej
Podejmowane przez mieszkańców wsi działalności pozarolnicze, których celem jest uzyskanie dodatkowych dochodów, mogą mieć wiele form. Powyżej przedstawiony został jeden z pomysłów na sukces, który został pozytywnie oceniony przez ARiMR, co poskutkowało otrzymaniem premii przeznaczonej na realizację pomysłu.
W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nie zaplanowano naboru wniosków wspierających zakładanie lub rozwój działalności pozarolniczych.