Prognozy cen rzepaku w okresie 2024/2025

1 tydzień temu

Zbiory rzepaku zakończyły się już kilka tygodni temu. Tegoroczne żniwa wypadły gorzej, niż w roku poprzednim, kiedy to odnotowano rekordowe wyniki. W pierwszych tygodniach bieżącego sezonu ceny rzepaku zniżkowały. Wbrew temu prognozy cen rzepaku na dalsze miesiące sezonu 2024/2025 zapowiadają się bardziej optymistycznie. Co to oznacza? Jaka będzie cena rzepaku?

Ceny rzepaku na początku sezonu 2024/2025 odnotowały spadek, co stanowiło reakcję na trwające zbiory rzepaku w Europie. Wpływ na to miały również niekorzystne notowania cen soi i ropy naftowej na rynkach światowych. Jednak w dalszej perspektywie ceny rzepaku mają wzrosnąć, o czym przekonują analitycy rynku płodów rolnych.

Jaka dotychczas była cena rzepaku w 2024 roku?

Spadające ceny rzepaku, które pojawiły się na początku sezonu 2024/2025 pojawiły się w związku z obniżką cen soi za oceanem. Na niższe ceny rzepaku oddziaływała także zniżkująca cena ropy naftowej na giełdach światowych. W następstwie wzrostu notowań cen ropy naftowej odbicie kontynuowała także cena rzepaku w kontrakcie na listopad, która pod koniec sierpnia br. oscylowała w granicach 461,25 EUR/t. Z kolei cena kanadyjskiej canoli podczas zamknięcia środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych w dniu 28 sierpnia 2024 r. wynosiła 595,80 CAD/t. Tak było w sierpniu, a jakie będą ceny rzepaku w kolejnych miesiącach sezonu 2024/2025?

Jakie są prognozy cen rzepaku 2024?

Z początkiem września unijne kontrakty na rzepak jeszcze bardziej podrożały osiągając cenę 470,25 EUR/t. Obserwowane od kilku tygodni wzrosty cen rzepaku powinny utrzymać się przez dłuższy czas. O czym przekonuje Wojciech Sabarański, analityk rynku płodów rolnych w analizie ,,Rynek rzepaku w Polsce i na świecie w okresie 2024/2025″:

Niniejsze czynniki powinny wspierać ceny rzepaku na giełdzie EURONEXT-MATIF w dłuższym okresie czasu – podaje analityk rynku płodów rolnych.

Jaka cena rzepaku w kolejnych miesiącach 2024 roku?

Jak powszechnie wiadomo ceny rzepaku na rynku krajowym zależne są od cen występujących na rynku światowym. Z powodu obniżki cen wielu rolników wstrzymało się ze sprzedażą rzepaku do czasu wzrostu cen w kolejnej części sezonu. Wyższe ceny rzepaku zdaniem Wojciecha Sabarańskiego powinny pojawić się w II połowie sezonu. Aczkolwiek zależy to od ostatecznych wyników zbiorów rzepaku w Kanadzie i Australii, a także od dalszych prognoz zbiorów soi w Brazylii i Argentynie. Wpływ na dalsze ceny rzepaku na rynku krajowym w II połowie sezonu 2024/2025 może mieć szacunkowy areał zasiewów rzepaku ozimego pod zbiory w następnym sezonie 2025/2026.

O wzroście cen rzepaku wspominają także analitycy Banku Crédit Agricole w opracowaniu ,,Agromapa”. Autorzy analizy przewidują, iż ceny skupu rzepaku na koniec 2024 r. powinny wynosić około 2100 zł/t. Natomiast na koniec 2025 r. powinny kształtować się na poziomie 2500 zł/t.

Czy cena rzepaku pójdzie w górę na rynku krajowym?

fot. Agromapa Credit Agricole

Jednocześnie autorzy opracowania przekonują, iż powyższa prognoza cen rzepaku zależy od czynników agrometorologicznych panujących u najważniejszych producentów i eksporterów roślin oleistych.

Źródła: www.kzprirb.pl; www.credit-agricole.pl; www.e-wgt.pl

Idź do oryginalnego materiału