Prognozy dla Solany na kwiecień 2024. Ceny pójdą w górę?

9 miesięcy temu

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, iż Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia za oszustwa wobec użytkowników upadłej giełdy kryptowalut FTX. Wspominamy o tym nie bez powodu, ponieważ właśnie po upadku giełdy FTX mocno stracił token Solana. Można powiedzieć, iż Solana była jedną z największych ofiar upadku giełdy FTX. Naturalnie token zdołał odbudować zaufanie inwestorów i aktualnie kosztuje w okolicach 180 USD. Do ATH z 2021 roku wciąż nieco brakuje, dlatego warto zastanowić się, jaka przyszłość czeka token $SOL i czy wciąż dobrą inwestycją są jego młodsi bracia, jak $SLOTH.

Jak zmieniał się kurs Solany – zarys historyczny

W głowach twórców pomysł na Solanę narodził się już w 2017 roku. Jednak na debiut monety trzeba było sporo poczekać, bo aż do 2020 roku. Początkowo kurs oscylował w okolicy 1 USD, aby następnie wybić ponad 3 USD. Jednak prawdziwie szalony był rok 2021.

Początkowo kurs monety urósł do 50 USD, aby za chwilę spaść o połowę i ustabilizować się w okolicach 30 USD za token $SOL. Następnie przyszedł rajd do kursu niemal 259 USD w listopadzie 2021 roku, co wciąż pozostaje ATH monety. Idąc dalej, token ponownie mocno zanurkował, żeby na przełomie 2022 i 2023 roku spaść poniżej 10 USD.

Udział w tym miał również upadek giełdy FTX jesienią 2022 roku. Naturalnie nie było to dziełem przypadku. Ogromny spadek notowań $SOL to wynik upłynnienia dużej ilości tokenów przez FTX oraz Alameda Research – firmę powiązaną z giełdą FTX, założoną w 2017 roku przez Sama Bankmana-Frieda i Tarę Mac Aulay. Nie pomogło też zhakowanie zdecentralizowanego protokołu Solany – Raydium.

Aktualna cena Solany

Obecnie Solana ma się już dużo lepiej, a wszyscy ci, którzy przewidywali koniec projektu, nie mieli racji. Otóż aktualnie za jeden token $SOL trzeba zapłacić około 180 USD. Kapitalizacja rynkowa przekroczyła już 80 000 000 000 USD, z 24-godzinnym wolumenem obrotu na poziomie blisko 4 000 000 000 USD.

W ostatnim czasie token radzi sobie nieco gorzej. Otóż w tydzień wartość Solany spadła o blisko 8%. Jednak już w ujęciu miesięcznym $SOL urósł o blisko 40$, a w rok – ponad 750%. Doskonale wygląda to od momentu debiutu na giełdach. Jak wskazuje raport CoinMarketCap, Solana zyskała na wartości ponad 21 600%.

Fot. materiały partnera

Z obecnego poziomu tak ogromny wzrost w ujęciu procentowym nie jest realny. Natomiast historia jest najlepszym nauczycielem. W związku z tym do inwestowania w Solanę należy podejść z pewną ostrożnością. Widać wyraźnie, iż token miał już ogromne, ponieważ choćby ponad 90-procentowe spadki, aby następnie wymazywać korekty.

Zalety ekosystemu Solany

Na wartość Solany pozytywny wpływ na pewno ma środowisko, które w wielu obszarach zyskało przewagę nad konkurencyjnymi blockchainami. Otóż ekosystem Solany jest szybki i bezpieczny, natomiast i w tym środowisku dochodzi do skutecznych ataków hakerskich. W porównaniu z Ethereum Solana nie naraża także na zbyt wysokie koszty.

Aktualnie Solana skutecznie rozwija ekosystemy NFT, DeFi oraz usługi stakingu. Dlatego jest to coraz chętniej wybierany blockchain przez deweloperów. Okazuje się, iż każdego dnia o Solanę zostaje opartych choćby ponad 20 000 nowych memecoinów. Również dlatego, iż jest to sieć wolna od cenzury, co ma swoje odzwierciedlenie także w nieco bardziej kontrowersyjnych monetach memowych. Przynajmniej na razie, ponieważ Fundacja Solana zapowiedziała rozwiązanie tego problemu, być może w formie listy nazw zakazanych. Nowym memecoinem, chociaż nie budzącym żadnych kontrowersji, jest Slothana ($SLOTH).

Czy Slothana przyczyni się do wzrostu Solany?

Dobrze znanym memecoinem opartym na Solanie jest Bonk, który powstał jako odpowiedź społeczności na problemy projektu po upadku giełdy FTX, co zaowocowało znaczącym odpływem kapitału. Projekt zadebiutował pod koniec 2022 roku i został dobrze przyjęty przez inwestorów. Również dlatego, iż memecoin daje możliwość interakcji z licznymi platformami opartymi na blockchainie Solana. Z punktu widzenia inwestorów liczy się fakt, iż $BONK urósł o przeszło 20 000%. Teraz na ustach licznych inwestorów jest memecoin Slothana.

Slothana ($SLOTH) to moneta memowa wciąż dostępna w fazie przedsprzedaży. Już w 8 godzin twórcy zebrali ponad 500 000 USD. Dziś, po kilku dniach przedsprzedaży, jest to już niemal 6 000 000 USD, a inwestorów gwałtownie przybywa. Czas pokaże, czy Slothana odniesie sukces, natomiast wedle analityków może to być wzrost rzędu choćby 5000%.

Fot. materiały partnera

Kup Slothana

Za Slothaną przemawia także oryginalny mechanizm przedsprzedaży bez dzielenia na etapy. Wystarczy zamienić jeden token $SOL na monety $SLOTH. Przelicznik wynosi 1:10 000 (1 $SOL = 10 000 $SLOTH). Zakupu dokonać można poprzez widget na stronie lub wysłanie tokenów $SOL bezpośrednio na adres EnSawje2vQSQKtGbPYdXEuYKm2sHgeLKJTqCmrDErKEA.

Co dalej z Solaną – czy to dobry czas na zakup tokenów $SOL?

Wydaje się, iż w związku z coraz większym zainteresowaniem ekosystemem jest bardzo możliwe, iż Solana będzie zyskiwać na wartości. Warto odnotować, iż już dzisiaj jest to token znajdujący się w czołówce pod względem ceny i łącznej kapitalizacji rynkowej. Natomiast jednocześnie trzeba pamiętać, iż w swoje historii Solana miała bardzo złe chwile i spadek wartości choćby o ponad 90%. Z drugiej strony widać, iż choćby tak drastyczne spadki nie odrzuciły inwestorów całkowicie od Solany.

Trudno oszacować, jak moneta $SOL zachowa się w najbliższych tygodniach. Od listopada 2023 roku, a więc w 5 miesięcy token urósł o 140 USD, z około 40 do 180 USD, a przecież 1 kwietnia cena przekroczyła choćby 200 USD. Mimo iż mamy do czynienia z korektą, warto być ostrożnym i na inwestowanie w Solanę lepiej spojrzeć długoterminowo. W krótszym okresie być może lepszym wyborem będzie perspektywiczny memecoin oparty na Solanie, na przykład $SLOTH. Zakupiony w trwającej fazie przedsprzedaży po giełdowym debiucie może mocno zyskać na wartości.

Naturalnie trzeba pamiętać, iż mamy do czynienia z aktywami o mocnej zmienności. przez cały czas silnym bodźcem do wzrostu wartości altcoinów, a wśród nich również memecoinów – jest społeczność. Dlatego podstawą jest adekwatna dywersyfikacja portfela kryptowalutowego, który będzie odporny na kryzys i mocny spadek wartości części aktywów, które się w nim znajdują.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Idź do oryginalnego materiału