Najnowszy raport VeloBanku zawiera prognozy ekonomiczne dla Polski, Europy i świata na 2025 rok. Jego autorem jest Piotr Arak, główny ekonomista tej instytucji.
„Piątka Piotra Araka”
Dokument zawiera analizę dynamicznych zmian gospodarczych i politycznych, które czekają nas w rozpoczynającym się roku. Prognozy ekonomiczne głównego ekonomisty VeloBanku zawierają ostrożny optymizm dotyczący rynku polskiego. Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia innych rynkowych graczy? Autor sporządził pięć głównych prognoz.
„Oczekujemy odbicia inwestycji w Polsce w 2025 roku, zwłaszcza tych związanych z KPO. Ich wpływ na PKB może wynieść około 0,5-1,0 punktu procentowego. W przyszłym roku z Brukseli może popłynąć aż 75 proc. wszystkich pieniędzy w ramach KPO. Wzrost ten będzie wspierany przez kontynuację ożywienia konsumpcji prywatnej. Tymczasem niemiecka gospodarka, zmagająca się z problemami strukturalnymi, takimi jak wysokie koszty energii i zmniejszająca się konkurencyjność eksportu, będzie miała najniższy wzrost PKB wśród państw UE” – mówi Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku i autor raportu.
Pozostałe prognozy ekonomiczne na 2025 rok
W swoich prognozach Piotr Arak odniósł się również do tematu wysokości stóp procentowych NBP. Choć przestrzeń do ich pierwszej obniżki jest widoczna już w marcu 2025 roku, uważa on, iż bardziej prawdopodobne jest takie działanie w III kwartale 2025 roku. Zdaniem autora do końca roku ich wysokość zostanie zmniejszona o około 50 punktów bazowych.
Kolejną prognozą jest poprawa rentowności polskich firm. Po dość słabym 2024 roku, w roku bieżącym mogą się do niej przyczynić nie tylko malejące stopy procentowe NBP. Również uruchomienie dodatkowych środków z KPO może wpłynąć korzystnie na poziom marż w krajowych przedsiębiorstwach.
Arak oczekuje również, iż administracja Donalda Trumpa będzie dążyć do zamrożenia lub rozwiązania konfliktu na Ukrainie. To będzie miało najważniejszy wpływ na stabilizację gospodarczej sytuacji w Europie. Poprawa tej sytuacji ma wpłynąć korzystnie zarówno na krajowe, jak i zagraniczne inwestycje, co napędzi wzrost gospodarczy i handel międzynarodowy.
Pełna treść omówionego raportu jest dostępna na stronie internetowej VeloBanku.