Program "Pierwsze klucze" ruszy za kilka miesięcy? Minister rozwoju odpowiada

2 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Ustawa o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych "Pierwsze klucze" może zostać uchwalona w III kwartale br. - ocenił minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Zapowiedział ponadto ochronę polskich przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją zagraniczną przy realizacji zamówień publicznych.


Szef resortu rozwoju i technologii, który był w środę gościem TVP Info, poinformował, iż MRiT pracuje nad projektem rozwiązań chroniących polskich przedsiębiorców w procesie realizacji zamówień publicznych.
- Na przykład firmy budowlane, które wykonały niesamowitą robotę przez ostatnie kilkanaście lat, muszą być chronione przed nieuczciwymi praktykami np. podmiotów chińskich czy tureckich, które wchodzą na nasz rynek. I dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przygotowaliśmy przepisy, które będą chroniły polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczą w przetargach publicznych dotyczących gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych, które planuje minister (infrastruktury) Dariusz Klimczak" - poinformował Paszyk.Reklama


Wskazał, iż projektowane przepisy są na etapie konsultacji. - Będę zachęcał, żeby w niedalekiej przyszłości zaczęły obowiązywać - zapowiedział minister.


Program "Pierwsze klucze" już w III kwartale?


Mówiąc o projekcie programu "Pierwsze klucze", który został wpisany do wykazu prac rządu, podkreślił, iż w tej chwili zaczyna się etap konsultacji międzyresortowych. - Myślę, iż te konsultacje doprowadzą nas do szybkiego finału. jeżeli prace będą postępowały sprawnie, realizacja programu możliwa jest w III kwartale - powiedział Paszyk.


Minister zaznaczył, iż program "Pierwsze klucze" przewidujący dopłaty do kredytów na zakup mieszkań, nie jest jedyną formą wsparcia mieszkalnictwa przygotowaną przez MRiT.
- Mamy również ustawę dotyczącą budownictwa społecznego, z dodatkowymi środkami na wsparcie budownictwa socjalnego. Gwarantujemy również środki na rozwój budownictwa czynszowego - przypomniał.
W ocenie szefa resortu, do tej pory brakowało koncepcji kompleksowego rozwoju mieszkalnictwa, a wcześniejsze programy wsparcia realizowano chaotycznie. - Nie było jasno określonego modelu wsparcia budownictwa społecznego, a także dojścia do własności - zauważył.
Paszyk zwrócił uwagę, iż potrzeby mieszkaniowe są różne, dlatego wymagają zróżnicowanych form wsparcia. - Dwie ustawy, które przygotowaliśmy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii z jednej strony wspierają mieszkalnictwo socjalne i społeczne - TBS-y i SIM-y, ale też zapewniają wsparcie dla tych, którzy bezpiecznie czują się na własnym i dążą do tego kosztem wielu poświęceń - powiedział.


Miliardy złotych na budownictwo społeczne


Minister odniósł się również do prac na rzecz deregulacji i uproszczenia prawa. - Rządowy projekt ustawy deregulacyjnej przygotowany przez MRiT jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Myślę, iż w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie przyjęty - stwierdził. Szef MRiT podkreślił, iż rządowy projekt ustawy deregulacyjnej został przygotowany przez resort rozwoju wspólnie z przedsiębiorcami. W ocenie Paszyka szybkie uchwalenie ustawy będzie "dowodem, iż rząd bardzo serio mówi o tym, iż jeżeli nie uwolnimy przedsiębiorców od gorsetu biurokracji, to trudno będzie o rozwój".
Projekt ustawy o programie "Pierwsze klucze" przewiduje dopłaty do rat kredytów hipotecznych udzielanych na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym, a także dopłaty do kredytów konsumenckich zaciąganych na sfinansowanie partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w ramach przedsięwzięcia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) lub towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), a także na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.
W marcu rząd przyjął założenia projektu ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Projekt przewiduje m.in. zwiększenie budżetu programu Społecznego Budownictwa Czynszowego z 4,5 mld zł na 7 mld zł.
Idź do oryginalnego materiału