PROGRAM RODZINA 500+ NA MAPIE

6 lat temu
Autor: Paweł Ciechański

CO WYNIKA Z ANALIZ PROGRAMU RODZINA 500+ NA MAPIE?


Które regiony najwięcej zyskują na programie Rodzina 500+ ? Czy na podstawie analizy przestrzennej wypłacanych zasiłków widać jakieś zaszłości historyczne? Postanowiliśmy to przeanalizować wykorzystując dane z podsumowania programu na koniec roku 2017. Sumy wypłaconych świadczeń wychowawczych w gminie przeliczyliśmy na mieszkańca danej gminy. Wizualizację otrzymanych wyników prezentujemy na poniższej grafice.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z mapy wynika, iż największe kwoty świadczeń w przeliczeniu na mieszkańca trafiają do rodzin na Kaszubach, południowej części Małopolski, północnej części Lubelszczyzny, a także północnej i południowej części Mazowsza. Widać również pewną zbieżność pomiędzy regionami gdzie wskaźnik jest podwyższony, a granicą II RP.

PROGRAM RODZINA 500+ A URODZENIA

W tej części wpisu postaramy się poszukać regionalnych zależności z innymi wskaźnikami społeczno-demograficznymi takimi jak urodzenia żywe oraz przyrost naturalny. Do analizy wykorzystaliśmy dane z podsumowania programu na koniec roku 2017 oraz dane statystyczne publikowane przez GUS .  
 
Zależności pomiędzy wypłacanymi kwotami 500+ a wskaźnikiem urodzeń przedstawiliśmy jako mapę prezentującą 2 zmienne (
bivariate map ). Umożliwia ona zestawienie i porównanie wartości dla dwóch odrębnych zjawisk z wykorzystaniem skali kolorów zestawionej w postaci macierzy. Wizualizację otrzymanych wyników prezentujemy poniżej.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z mapy wynika, iż obszary o względnie wysokich wskaźnikach urodzeń i wypłacanych kwot 500+ w przeliczeniu na mieszkańca gminy są zlokalizowane na Kaszubach, południowej części Małopolski, północnej część Lubelszczyzny, a także północnej i południowej części Mazowsza. Obszary o względnie niskim wskaźniku urodzeń, gdzie wypłacane kwoty 500+ w przeliczeniu na mieszkańca gminy są najniższe to tereny województw opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wschodnie gminy województwa podlaskiego. Natomiast na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego znajduje się sporo gmin z niskim odsetkiem urodzeń, ale gdzie wypłacane kwoty 500+ są stosunkowo wysokie w przeliczeniu na mieszkańca gminy.

Tak regionalnie zróżnicowany rozkład wskaźnika urodzeń występował na długo przed wprowadzeniem świadczenia Rodzina 500+ (kwiecień 2016). Widać to na poniższych grafikach: po roku funkcjonowania, program ten nie wpłynął znacząco na przestrzenne zróżnicowanie wskaźnika urodzeń na obszarze kraju.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

PROGRAM RODZINA 500+ A PRZYROST NATURALNY

Porównując przyrost naturalny z lat 2012 i 2017 również można zauważyć, iż po wprowadzeniu 500+ nie zaszły żadne znaczące zmiany w przestrzennym rozkładzie tego zjawiska. Największe obszary o ujemnych wartościach wskaźnika zlokalizowane są w granicach województw podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz opolskiego.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

WIELKOŚĆ GOSPODARSTWA DOMOWEGO I SIŁA NABYWCZA PER CAPITA

Poniższe mapy prezentują z kolei zależności pomiędzy wypłacanymi kwotami 500+ i średnimi wielkościami gospodarstw domowych oraz siłą nabywczą per capita dla 2017 r. Obszary o najwyższych kwotach 500+, gdzie statystycznie jest największa liczba osób w gospodarstwie, ale najniższa siła nabywcza to w głównej mierze zachodnia część województwa podlaskiego, północna lubelskiego i podkarpackiego oraz południowa część województwa małopolskiego.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Od wprowadzenia programu Rodzina 500+ minęło ponad 2 lata i naszym zdaniem jest zbyt wcześnie aby wnioskować, jaki będzie jego długoterminowy wpływ liczbę urodzeń. Być może kolejne dane statystyczne GUS oraz podsumowania programu Rodzina 500+ dadzą odpowiedź na te pytania. Z pewnością program nie wpłynął na regionalne zróżnicowanie wskaźników dzietności.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook , LinkedIn i Twitter , gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Inne analizy które mogą Cię również zainteresować:


Mapy Religijności Polaków
Jak wysokie podatki płacą Polacy w różnych regionach?
Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Idź do oryginalnego materiału