Projekt aktualizacji programu energetyki jądrowej do końca listopada

1 dzień temu

Projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej zostanie przygotowany do końca listopada 2024 r., poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka. Podała także, iż spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wznowiła prace nad zawężeniem listy potencjalnych lokalizacji do budowy drugiej elektrowni jądrowych w ramach rządowego programu.

„Projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej zostanie przygotowany do końca listopada 2024 r.” – napisała Czarnecka w odpowiedzi na interpelację poselską.

Podała, iż aktualnie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wznowiła prace nad zawężeniem listy potencjalnych lokalizacji do budowy drugiej elektrowni jądrowych w ramach rządowego programu.

„Celem obecnego etapu jest wstępne studium wykonalności, z uwzględnieniem wyników rozpoznania terenu i przeprowadzonych na ich podstawie analiz, w celu wskazania potencjalnych lokalizacji do wstępnych, a następnie szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych w ramach dalszych etapów. Decyzja o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej nastąpi po zakończeniu powyższych prac i otrzymaniu stosownych decyzji administracyjnych” – poinformowała minister.

Przypomniała, iż aktualne brzmienie Programu polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od 6 do 9 GW w oparciu o „sprawdzone, wielkoskalowe reaktory jądrowe”.

W ramach procesu aktualizacji rządowych dokumentów strategicznych, w tym Programu PEJ, przeprowadzone zostaną adekwatne analizy, które pozwolą określić optymalny w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym poziom mocy, w tym ze źródeł jądrowych, w oparciu o aktualne dane. W analizach zostaną wzięte pod uwagę nie tylko reaktory wielkoskalowe, ale możliwość uruchomienia małych reaktorów modułowych, których wykorzystanie w sektorze elektroenergetycznym może się pojawić w perspektywie połowy przyszłej dekady, podała minister.

Podkreśliła, iż zarówno w przypadku scenariusza WEM (ang. with existing measures) i scenariusza WAM (ang. with additional measures) do aktualizacji KPEiK, założenia dotyczące możliwości budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, jak i małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) zostały uwzględnione.

„W przypadku aktualizacji zachowana zostanie strategiczna spójność pomiędzy KPEiK, a PEP2040” – zaznaczyła Czarnecka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Klimatu i Środowiska, projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie jest w tej chwili uwzględniany w prognozach do aktualizacji KPEiK. W przypadku rezygnacji z realizacji tego projektu, analogicznie do podejmowanych przez inne podmioty decyzji inwestycyjnych w inne źródła wytwórcze, zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prognozach, a co za tym idzie dokumentach strategicznych dotyczących transformacji klimatyczno-energetycznej kraju, wskazała minister.

W scenariuszu „aktywnej transformacji” w przekazanym w ub. tygodniu do publicznych konsultacji projekcie „Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu” zapisano, iż w polskim systemie energetycznym nie występują elektrownie jądrowe, ale po uruchomieniu pierwszej wielkoskalowej elektrowni jądrowej realizowanej w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) na Pomorzu oraz pierwszego bloku drugiej siłowni planowanej w ramach programu, wraz z inwestycją realizowaną w partnerstwie prywatnym, łączna moc zainstalowana wielkoskalowych jednostek jądrowych może wynieść w 2040 r. ok. 6,2 GW (netto), a po 2040 r. ok. 10 GW (dwa kolejne bloki drugiej elektrowni jądrowej w ramach PPEJ).

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału