Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.
Zielone kryptowaluty nabierają na znaczeniu. Nie ulega wątpliwości, iż również w branży blockchain coraz częściej zwraca się uwagę na bardziej zrównoważone standardy i ceni mniejszy ślad węglowy związany z wydobywaniem monet. Jednocześnie pojawiają się projekty mające rozwijać bardziej ekologiczny transport. Do takich na pewno należy eTukTuk, który właśnie wszedł w nową fazę mogącą napędzić token w związku z rosnącą popularnością i większym zainteresowaniem społeczności. Mowa o grze Crazy Tuk Tuk Taxi.
Czym jest projekt eTukTuk?
Projekt eTukTuk powstał w celu zrównoważenia transportu w krajach słabiej rozwiniętych. Jest to połączenie technologii blockchain i pojazdów elektrycznych. W miejscu spalinowych ryksz, które funkcjonują na przykład na Sri Lance, na ulicach miast pojawić się mają ich bezemisyjne odpowiedniki. Jest to o tyle istotne, iż ryksze zasilane silnikami dwusuwowymi emitują więcej CO2 choćby od konwencjonalnych aut. Naturalnie projekt zakłada również wybudowanie infrastruktury ładowania.
Żeby obniżyć koszty, twórcy współpracują z lokalnymi partnerami, co ma przełożyć się na wyższe dochody dla właścicieli elektrycznych ryksz. Szacuje się, iż niższe koszty operacyjne pozwolą zarabiać im choćby 4-krotnie więcej.
Jednak eTukTuk nie chce zatrzymać się na samych elektrycznych rykszach. Twórcy chcą też, żeby platforma rozwiązywała problem nierówności finansowej i zmniejszała poziom wykluczenia finansowego w rozwijających się krajach. W ten sposób projekt ma też wspierać wykluczoną społeczność pozbawioną rachunków w bankach.
Debiut gry Crazy Tuk Tuk Taxi
Nie można zapominać, iż siłą altcoinów jest zaangażowana społeczność. Twórcy projektu eTukTuk są tego świadomi. Dlatego, żeby trafić z projektem do szerszej grupy społeczeństwa, postanowiono stworzyć bezpłatną grę, w której użytkownik wciela się w kierowcę elektrycznej rykszy.
Zasada jest prosta. Kierowca elektrycznego TukTuka musi wykonywać zadania polegające na transporcie pasażerów, za co zdobywa nagrody. Kolejne misje w trybie kariery sprawiają, iż staje się coraz lepszym kierowcą – sprawniej prowadzi swój pojazd i doskonali umiejętności parkowania. To wszystko w miastach pełnych ludzi. Atutem gry jest doskonała grafika i doprecyzowane szczegóły, z precyzyjnym odwzorowaniem ludzi, pojazdów czy budynków. Dodatkowo gracz może brać udział w wyścigach, które zaowocują jeszcze szybszą realizacją odbiorów i dowozów pasażerów we wskazane miejsce.
Od 9 kwietnia gra jest już dostępna w sklepie Google Play. Apka zajmuje tylko 86 MB i jest dostępna na wszystkie urządzenia z systemem Android, ponieważ poprawnie działa na telefonach i tabletach z systemem Android 6.0 i wyższym. Naturalnie aplikacja jest w pełni bezpłatna, dlatego nie dziwi, iż gwałtownie trafia na telefony kolejnych użytkowników. Niebawem apka trafi też do sklepu Apple Store, a więc będzie dostępna również na urządzeniach z systemem iOS.
Tokeny $TUK ze stakowaniem w mechanizmie Power Staking
Projekt podzielono na cztery etapy. Aktualnie eTukTuk jest w fazie przedsprzedaży. To drugi etap realizacji projektu. Natomiast na pewno zabawna gra zręcznościowa wpłynie na popularność projektu, a tokeny $TUK będą trafiać do portfeli kolejnych inwestorów kryptograficznych.
Do inwestowania w projekt zachęcać może trend ku elektryfikacji, który widoczny jest zwłaszcza w Europie. Oprócz tego projekt ma unikalny model stakowania Power Staking. Dzięki temu inwestorzy zdecydowani na zamrożenie tokenów $TUK, po zakończeniu przedsprzedaży mogą odebrać dodatkowe nagrody. Dochód pasywny wynikający ze stakowania jest różny i zmniejsza się wraz z dołączaniem do projektu kolejnych inwestorów. Aktualnie roczna stopa zwrotu APY jest określana na około 90%.
Na Power Staking przeznaczono aż 20% całkowitej podaży, co daje 400 000 000 monet. Po zakończeniu fazy przedsprzedaży nastąpi publiczna emisja na scentralizowanej giełdzie kryptowalut CEX. Monety mają zadebiutować w cenie 0,04 USD za token.
Jak kupić zielone tokeny $TUK?
Jak wskazywaliśmy, projekt eTukTuk jest w fazie przedsprzedaży. Na obecnym etapie twórcom udało się zebrać już ponad 3 000 000 USD, a więc zainteresowanie projektem jest spore. Przedsprzedaż jest podzielona na etapy, dlatego cena monet regularnie rośnie.
Obecnie za jeden token $TUK zapłacić trzeba tylko 0,03 USD. Natomiast ten etap gwałtownie zmierza do końca. Łącznie w fazie przedsprzedaży inwestorom zostanie udostępnionych 10% podaży, co przekłada się na 200 000 000 monet $TUK.
Sam zakup tokenów $TUK jest bardzo prosty. Wystarczy mieć portfel kompatybilny z WEB3. Przy zakupie z poziomu komputera można skorzystać z rozszerzenia przeglądarki Metamask. W przypadku urządzeń mobilnych lepiej użyć portfela kryptowalutowego. Monety kupić można poprzez BNB, ETH, USDT lub z wykorzystaniem karty płatniczej. Przy chęci stakowania zakupionych tokenów, żeby po zakończeniu przedsprzedaży odebrać więcej monet, należy skorzystać z sieci BNB Smart Chain.
Czy warto zainwestować w projekt eTukTuk?
Oczywiście nie każdy zielony token osiąga sukces. Zwłaszcza iż coraz większa część społeczeństwa zadaje sobie pytanie o sens przechodzenia na elektromobilność, a choćby Niemcy odchodzą od stref czystego transportu w miastach. Jednak ważniejsze są tutaj przepisy, a organizacje i rządy w większości kładą nacisk na redukcję emisji CO2 do środowiska. Jest to ważne również dlatego, iż w dłuższej perspektywie twórcy chcieliby wyjść z projektem i bezemisyjnymi rykszami poza Azję.
Natomiast naturalnie ryzyko istnieje. Dlatego duże znaczenie ma moment wejścia w inwestycję. o ile założyć, iż po publicznej emisji token mocno podrożeje, wówczas inwestycja będzie dużo bardziej ryzykowna, ponieważ po ekstazie nie można wykluczać korekty. Dużo bezpieczniej zainwestować w projekt na etapie przedsprzedaży. Próg wejścia jest wówczas niższy. Mniejsze jest też pole do spadku wartości po publicznym debiucie. Naturalnie przy sukcesie projektu oznacza to również dużo wyższą rentowność.
Przy inwestycji w projekt eTukTuk trzeba pamiętać, iż jest to altcoin, który obok silnych wzrostów może odnotowywać także mocne spadki. Dlatego bardzo ważna jest adekwatna dywersyfikacja portfela kryptowalutowego. Z pewnością jest wiele przesłanek, żeby dodać tokeny $TUK do swojego portfela. Natomiast trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie inwestować większości lub całości środków przeznaczonych na inwestycje. Zresztą ta zasada dotyczy nie tylko tokenów $TUK, ale także wszystkich innych kryptowalut oraz innych aktywów inwestycyjnych, również tych uważanych za bezpieczne przystanie (np. złoto).
Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.