Projekt nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) zakładający przyspieszenie wypłaty odszkodowań za nieruchomości niezbędne do budowy lotniska, zaproponowany przez pełnomocnika rządu ds. CPK, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania, podała spółka CPK. Jak poinformowano w ocenie skutków regulacji (OSR), zakłada się procedowanie projektu z pominięciem etapu konsultacji publicznych.
„Celem zaproponowanych przez pełnomocnika rządu ds. CPK zmian jest przyspieszenie wypłaty odszkodowań za nieruchomości niezbędne do budowy lotniska. Nowelizacja działa na korzyść osób, których nieruchomości będą przejmowane pod inwestycję Centralnego Portu Komunikacyjnego. o ile nowe przepisy wejdą w życie, właściciele zyskają gwarancję otrzymania co najmniej części odszkodowania jeszcze przed opuszczeniem swojej nieruchomości, w formie zaliczki w wysokości 85%” – czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono w OSR, w obecnym stanie prawnym, w związku z brakiem formalnego powiązania wywłaszczenia z wypłatą odszkodowania, prawdopodobna jest sytuacja, która nierzadko ma miejsce w toku procesów inwestycyjnych realizowanych na podstawie innych specustaw, w której osoba wywłaszczona może nie otrzymać choćby zaliczki na odszkodowanie przed nadejściem terminu na opuszczenie nieruchomości.
„W związku z tym proponuje się w ustawie o CPK zmianę konstrukcji następstw decyzji lokalizacyjnej. Projekt przewiduje rozwiązanie polegające na wprowadzeniu możliwości nadania przez wojewodę decyzji lokalizacyjnej rygoru natychmiastowej wykonalności, którego skutkiem określonym w ustawie o CPK będzie m.in. wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnienia spółki celowej do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Proponowane rozwiązania mają na celu zagwarantowanie, iż co do zasady obowiązek wydania nieruchomości nastąpi dopiero po 120 dniach od ustalenia wysokości odszkodowania” – czytamy w OSR.
CPK zwraca uwagę, iż projekt nowelizacji zawiera również regulacje usprawniające proces inwestycyjny. Spółka będzie mogła rozpocząć wcześniej niż dotąd przygotowania do prac budowlanych, przede wszystkim w zakresie uzgodnień administracyjnych m.in. uzyskania niezbędnych dokumentów, w tym pozwolenia na budowę.
„Proponujemy regulacje, które są korzystne zarówno dla osób z terenów przyszłej inwestycji, jak również dla CPK. To dowód na to, iż potrafimy zidentyfikować potrzeby właścicieli nieruchomości i chcemy poprawić ich sytuację. Wynika to m.in. z doświadczeń, jakie płyną z realizacji Programu Dobrowolnych Nabyć” – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, cytowany w komunikacie.
Dzięki nowelizacji ustawy mają się zmienić konsekwencje wydania decyzji lokalizacyjnej. W przypadku nadania jej przez wojewodę rygoru natychmiastowej wykonalności, z mocy ustawy nastąpi wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania, a jego kwota ma zostać określona w ciągu 60 dni. Dzięki temu czas oczekiwania na rozpoczęcie ustalania wysokości odszkodowania będzie znacznie krótszy niż obecnie, ponieważ będzie można rozpocząć go przed uzyskaniem ostateczności decyzji lokalizacyjnej, wskazano w komunikacie.
„Zakłada się procedowanie projektu z pominięciem etapu konsultacji publicznych, ze względu na jego ograniczony zakres oddziaływania, skierowany do stosunkowo wąskiego kręgu podmiotów zainteresowanych. Jednocześnie należy zauważyć, iż projekt przewiduje pozytywne skutki dla podmiotów, na które oddziałuje, tj. powiązuje obowiązek wydania i opróżnienia nieruchomości z wydaniem decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania, ustanawiając niespotykane w obowiązujących specustawach inwestycyjnych, w tym obowiązującej ustawie o CPK, gwarancje dla właścicieli i użytkowników wieczystych wywłaszczanych nieruchomości, zapewniając, iż co do zasady obowiązek wydania nieruchomości powstanie dopiero po wydaniu decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania” – napisano też w OSR.
Zgodnie z propozycjami zawartymi w nowelizacji zaliczka będzie wypłacana najpóźniej po 30 dniach od momentu złożenia wniosku. Jednocześnie właściciele będą mogli przez cały czas korzystać ze swoich nieruchomości – przez co najmniej 120 dni od dnia, w którym wojewoda wyda decyzję o wysokości odszkodowania.
Źródło: ISBnews