
Mamy to! Amerykańscy senatorowie przegłosowali projekt ustawy dot. stablecoinów, znany jako „GENIUS Act”. Regulacje tej klasy aktywów znacznie przyczynią się do wzrostu ich adopcji jako narzędzia płatniczego.
- Senat USA przegłosował dwupartyjną GENIUS Act. Projekt autorstwa Cynthii Lummis poparło choćby kilku Demokratów.
- Branża kryptowalut nie kryje swojego zadowolenia z tego faktu. To najważniejszy krok w rozwoju sektora stablecoinów.
USA regulują stablecoiny
W poniedziałek amerykański Senat przegłosował projekt ustawy dot. regulacji stablecoinów. GENIUS Act (pełna nazwa to Guiding and Establishing National Innovation for US Stablecoins Act) ma na celu zapewnienie dominacji dolara amerykańskiego w tym sektorze cyfrowych aktywów poprzez określenie dokładnych ram prawnych dla kryptowalut powiązanych sztywnym kursem z walutą USA.
Główną pomysłodawczynią i autorką tego ustawodawstwa jest senator Cynthia Lummis, która od lat wspiera cyfrowe aktywa i opowiada się za adopcją bitcoina na szczeblu krajowym.
To, co jest istotne w przypadku poniedziałkowej decyzji polityków, to dwupartyjne poparcie. Aby projekt mógł przejść dalej, potrzebował co najmniej 60 głosów.
Finalny wynik wyniósł 66 głosów za i 32 przeciwko. Aż 16 Demokratów było na tak, a jak wiadomo, ta, bardziej skierowana na lewo, partia jest znana ze swojego wrogiego stosunku do kryptowalut. Jak więc widać, cyfrowe aktywa mają już tak ogromne znaczenie, iż projekty ich regulacji zyskują dwupartyjne poparcie.
To przełomowe, dwupartyjne prawodawstwo wprowadzi amerykański system płatniczy w XXI wiek
– komentował Republikanin, senator Bill Hagerty.
Tonight, the Senate moved forward on the GENIUS Act. This groundbreaking, bipartisan legislation will bring America’s payment system into the 21st century.
The GENIUS Act skyrockets the United States with a digital payment framework with the fastest rails possible. It will…
— Senator Bill Hagerty (@SenatorHagerty) May 20, 2025
Co natomiast wynika z samego zapisu projektu ustawy? Mówi on o konieczności wprowadzenia nakazu pełnego zabezpieczenia amerykańskich stablecoinów rezerwami w dolarach lub „podobnych wysoce płynnych aktywów”. Emitenci takich „stabli”, jak stojąca za USDT firma Tether, mieliby również obowiązek corocznego przeprowadzania audytu swoich rezerw.
Ten punkt dotyczy wszystkich podmiotów, których produkty finansowe, w tym przypadku stablecoiny, przekraczają kapitalizację rynkową na poziomie 50 miliardów dolarów.
Jaki natomiast skutek ma przynieść nowe ustawodawstwo? Oczekuje się, iż dzięki temu amerykańska cyfrowa gospodarka mocno posunie się do przodu dzięki nowej „strukturze płatności, zbudowanej na najszybszej możliwej infrastrukturze płatniczej.”
Klienci będą chronieni, popyt na amerykańskie obligacje skarbowe wzrośnie do kwoty ponad 1 biliona dolarów, a innowacje w przestrzeni cyfrowych aktywów będą się rozwijać w Stanach Zjednoczonych
– dodał Hagerty
Branża kryptowalut świętuje
Uregulowanie stablecoinów toruje oczywiście im drogę do stania się pełnoprawnym środkiem rozliczeniowym. To sprawia, iż kryptowaluty zajdą jeszcze wyżej, o ile chodzi o finansowy mainstream, a ich postępująca jeszcze mocniej adopcja doprowadzi do napływu większej ilości kapitału od inwestorów.
Przedstawiciele tej branży nie kryją swojego zadowolenia z powyższego.
Dzisiejsze udane głosowanie nad rozpatrzeniem przez Senat ustawy GENIUS jest naprawdę historyczne i pokazuje dokładnie, jak Kongres ma działać. To głosowanie odzwierciedla miesiące oddanej pracy personelu oraz znaczące negocjacje i wkład zarówno ze strony republikańskich, jak i demokratycznych biur, które znacznie ulepszyły ten projekt ustawy
– stwierdził Ji Kim, prezes i pełniący obowiązki dyrektora generalnego Crypto Council for Innovation.
Pozostało wiele kroków, ale historyczne, wczesne zwycięstwo na drodze do uchwalenia ustawy o stablecoinach. Krypto ponownie pokazuje, iż jest to największy dwupartyjny problem w grze na Kapitolu
– dodaje Faryar Shirzad, dyrektor ds. polityki giełdy Coinbase.
Jest jeszcze wiele do zrobienia — kolejne formalne głosowanie nad GENIUS w Senacie i uchwalenie STABLE w Izbie Reprezentantów — ale to była najtrudniejsza część
– zauważył natomiast Jake Chervinsky, radca prawny Variant Fund.
A huge win for crypto and the future of onchain innovation in America!
Thank you to all senators who voted for it. https://t.co/Wml57q1tkb
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) May 20, 2025