Biuro prokuratora generalnego w Szwajcarii poinformowało, iż Prokurator Federalny Szwajcarii wszczął dochodzenie w sprawie wspieranego przez państwo przejęcia Credit Suisse przez UBS. Zarówno Credit Suisse, jak i UBS odmawiają komentowania tego działania. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości przekonują, iż chcą jedynie podtrzymać pozytywny wizerunek szwajcarskiego systemu bankowo-finansowego.
Co bada prokurator?
Prokuratura poinformowała, iż badane są potencjalne naruszenia krajowego prawa karnego przez urzędników państwowych, organy regulacyjne i kierownictwo dwóch banków. Chodzi o Credit Suisse i UBS, które w zeszłym miesiącu zgodziły się na awaryjną fuzję. Działania te miały pomóc uniknąć krachu w systemie finansowym kraju. W oficjalnym oświadczeniu prokurator swierdził, że: jest wiele aspektów wydarzeń związanych z przejęciem Credit Suisse, które uzasadniały wszczęcie dochodzenie i które należało przeanalizować, aby zidentyfikować wszelkie przestępstwa, które mogłyby wchodzić w zakres kompetencji prokuratora. Biuro Prokuratora Generalnego przekonuje, iż w działaniach chodzi o proaktywne wypełnianie mandatu i dbanie o przejrzystość szwajcarskiego systemu finansowego. Nie wskazano jednak żadnych konkretnych aspektów umowy o połączeniu, które budzą wątpliwości. Nie wiadomo również jak długo może trwać dochodzenie.
Przejęcie Credit Suisse przez UBS
W ramach umowy ogłoszonej 19 marca, zaaranżowanej przez szwajcarski rząd, bank centralny i regulatora rynku, UBS przejmie Credit Suisse za 3 miliardy franków szwajcarskich (3,3 miliarda dolarów). Jak informował Reuters, Bank stara się, by sfinalizować transakcję choćby przed końcem kwietnia. Szwajcarska opinia publiczna i politycy wyrazili zaniepokojenie poziomem wsparcia ze strony państwa. Rząd Szwajcarii wyłożył prawie 260 miliardami franków szwajcarskich na ratowanie banku, co stanowi prawie jedną trzecią produktu krajowego brutto Szwajcarii.