Prolongata pożyczki – co to jest i jak z niej skorzystać?

19 godzin temu
Zdjęcie: Prolongata pożyczki - co to jest i jak z niej skorzystać? 


Pożyczka ze zbyt krótkim okresem spłaty może prowadzić do powstania zaległości finansowych i związanych z nimi konsekwencji. Wiele osób szuka sposobu na wydłużenie terminu pożyczki, aby tego uniknąć. Dobrą opcją może okazać się prolongata pożyczki lub kredytu. Na czym polega to rozwiązanie, kto może z niego skorzystać i jakie są jego główne zalety? Sprawdźmy.

Co to jest prolongata pożyczki? Wyjaśnienie

Prolongata oznacza wydłużenie okresu spłaty danego zobowiązania. Odbywa się to poprzez rozłożenie należnej do zapłaty kwoty na więcej mniejszych części lub tymczasowe zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych.

Możliwość skorzystania z prolongaty obejmuje wiele produktów finansowych, takich jak pożyczki, chwilówki i bankowe kredyty. Procedura ta najczęściej ma miejsce na wniosek klienta i pozwala mu rozliczyć się z należności w dogodniejszy sposób, jednocześnie zapobiegając ewentualnym problemom i powstaniu długu.

Czy prolongata i karencja to to samo?

Prolongata i karencja kredytu nie są równoznacznymi pojęciami, chociaż skutek obu rozwiązań będzie dla klienta zbliżony. Karencja kredytu polega jedynie na zawieszeniu części kapitałowej. Część odsetkowa przez cały czas musi być opłacana przez klienta podczas trwania karencji.

Jak skorzystać z prolongaty?

Skorzystanie z opcji wydłużenia okresu kredytowania jest stosunkowo proste. Całość sprowadza się do złożenia wniosku do wierzyciela, którym w tym przypadku będzie bank lub firma pożyczkowa. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentu, do harmonogramu spłat mogą zostać wprowadzone stosowne zmiany.

Harmonogram spłaty – czym jest i co zawiera?

Przeczytaj

Zazwyczaj prolongata nie wymaga przeprowadzenia ponownej, pełnej oceny zdolności kredytowej, ponieważ dotyczy już istniejącego zobowiązania, a nie udzielenia nowego kredytu. Konieczne będzie natomiast podpisanie przez obie strony aneksu, który zmieni warunki obowiązującej umowy.

Wniosek o wydłużenie okresu spłaty – skąd wziąć?

W większości przypadków wzór pisma do złożenia wniosku o prolongatę znajduje się na stronie internetowej danego banku lub pożyczkodawcy. Tego rodzaju dokument najczęściej składany jest elektronicznie, jednak poszczególne podmioty pozwalają również na złożenie wniosku w placówce.

Prawidłowo sporządzony wniosek o prolongatę zawiera:

  • dane osobowe klienta (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer kontaktowy)
  • nazwę i adres banku lub firmy pożyczkowej
  • prośbę o wydłużenie okresu spłaty i propozycja nowych warunków
  • uzasadnienie skierowania prośby o prolongatę
  • miejscowość i datę sporządzenia wniosku
  • czytelny podpis osoby składającej wniosek

Jak uzasadnić wniosek w sprawie prolongaty?

Uzasadnienie jest bardzo istotną częścią wniosku składanego przez klienta. Dokładny opis obecnej sytuacji finansowej i jej wpływ na spłatę kredytu lub pożyczki daje większe szanse na to, iż decyzja wierzyciela w sprawie prolongaty będzie pozytywna.

Do uzasadnienia warto dołączyć dokumenty, które potwierdzają opisywaną we wniosku sytuację. Może to być m.in. zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta pokazujący wysokość niezbędnych wydatków, czy też dokumenty medyczne.

Czy da się wydłużyć spłatę kredytu hipotecznego?

Wspomnieliśmy już, iż możliwość skorzystania z prolongaty obejmuje liczne rodzaje produktów finansowych. Dotyczy to również kredytów hipotecznych. Mimo iż te są zobowiązaniami z wyjątkowo długim czasem spłaty, to część klientów i tak decyduje się na wydłużenie tego okresu.

Ze względu na wysoką kwotę kredytu hipotecznego, naliczane odsetki karne mogą być o wiele bardziej dotkliwe, podobnie jak konsekwencje związane z powstaniem zadłużenia. Jest to powód, dla którego o prolongatę występuje się z wyprzedzeniem, zanim jakiekolwiek skutki zaczną mieć miejsce.

Prolongata kredytu hipotecznego chroni przed:

  • utraceniem praw do danej nieruchomości
  • naliczaniem karnych odsetek i dodatkowych opłat
  • znaczącym obniżeniem zdolności kredytowej
  • postępowaniem windykacyjnym
  • przeniesieniem sprawy na drogę sądową i komornikiem

Ile kosztuje prolongata kredytu lub pożyczki?

Wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z dodatkowymi kosztami, ze względu na to, iż odsetki od zobowiązania będą naliczane dłużej. Z jednej strony zwiększa to całkowitą sumę należną do zapłaty, z drugiej strony zaś pozwala klientowi rozliczyć się bez obaw o windykację i inne nieprzyjemne skutki.

Należy przy tym wspomnieć o opłatach, które nie wynikają z samego zobowiązania, ale również występują przy prolongacie. Mowa tutaj m.in. o opłacie za sporządzenie aneksu do umowy, prowizji za usługę oraz kosztach administracyjnych. Kwota i sposób naliczania każdego z tych elementów różni się w zależności od konkretnego pożyczkodawcy i warunków umowy.

Co zamiast prolongaty? Dostępne alternatywy

  • Konsolidacja zobowiązań – oznacza połączenie wielu pożyczek, kredytów i chwilówek w jedną ratę. Na skutek takiego działania okres kredytowania wydłuża się, a całkowita kwota należna do zapłaty rośnie. Sama wysokość płaconych miesięcznie rat jest natomiast mniejsza, dlatego konsolidacja to dobra opcja dla osób z niskim dochodem.
  • Refinansowanie kredytu – jest to zaciągnięcie nowego kredytu w innym banku, aby spłacić stary kredyt na lepszych warunkach. W ten sposób możliwe jest uzyskanie lepszych warunków spłaty, takich jak niższe raty i wydłużenie okresu kredytowania.

Wydłużenie spłaty pożyczki – jakie są zalety i wady?

Zalety:

  • mniejsze ryzyko opóźnień w spłacie i związanych z nimi skutków
  • odciążenie budżetu domowego
  • możliwość zachowania dobrej zdolności kredytowej
  • dostosowanie spłaty do swoich możliwości

Wady:

  • dodatkowe koszty, takie jak prowizja i opłata za aneks
  • wydłużenie okresu naliczania odsetek
  • formalności związane z aneksem i dokumentami
  • nie każdy wniosek zostanie zaakceptowany, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest prolongata pożyczki?

Prolongata pożyczki to przedłużenie terminu spłaty zobowiązania, dzięki czemu klient zyskuje więcej czasu w uregulowanie długu.

Czy prolongata pożyczki kosztuje?

Tak, prolongata pożyczki zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za aneks do umowy, prowizja lub wyższe odsetki.

Kto może przedłużyć termin spłaty pożyczki?

Termin spłaty pożyczki może przedłużyć klient, którego wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez pożyczkodawcę.

Źródła:

  • https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/czym-jest-prolongata-kredytu-i-czy-warto-sie-na-nia-zdecydowac
  • https://pragmago.pl/porada/prolongata-terminu-platnosci/
Idź do oryginalnego materiału