Proptrading w ostatnich latach mocno zyskał na popularności wśród traderów detalicznych. Ta część branży inwestycyjnej bardzo dynamicznie się zmienia i przypomina rynek Forex/CFD w latach 2008-2012, gdy nowi brokerzy wyrastali jak grzyby po deszczu, klienci bombardowani byli różnego rodzaju promocjami, a przepisy regulujące branżę nie nadążały za pojawiającymi się nowościami. W tym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom proptradingu z perspektywy inwestorów indywidualnych, sprawdzając czy faktycznie wspaniałe perspektywy ze sloganów reklamowych to jest to, co może zmienić ich przyszłość.
Czym jest proptrading
Zacznijmy od krótkiego wstępu odpowiadającego na pytanie czym jest proptrading dla osób, które wcześniej nie miały z nim styczności.
Proptrading to model współpracy pomiędzy traderem a firmą, gdzie trader ze swojej strony zapewnia doświadczenie i strategię handlową w zamian za dostęp do kapitału firmowego. Firma proptradingowa oferuje bowiem traderowi możliwość handlu na jej koncie, oferując udział w wygenerowanych zyskach. Dzięki temu firma prop ma możliwość pomnożenia własnych środków dzięki cudzych umiejętności, oddając część profitu (zwykle w przedziale 50-90%). Najczęściej spotykany model selekcji traderów bazuje na tzw. wyzwaniach inwestycyjnych. O co tu chodzi? W skrócie: trader dokonuje zakupu udziału w wyzwaniu (z ang. challenge), które daje mu możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Wyzwanie odbywa się na koncie demonstracyjnym. jeżeli spełni warunki określone w owym wyzwaniu i przejdzie etap weryfikacyjny, to przechodzi dalej i zaczyna handel na realnym rynku z udziałem w zyskach. jeżeli odpadnie, to wpłata początkowa przepada i kooperacja nie jest kontynuowana (ale można podjąć wyzwanie ponownie).
SPRAWDŹ: Firmy proptradingowe – Zestawienie najlepszych ofert
Zalety proptradingu
Po przeczytaniu wstępu może się wydawać, iż wszystko wygląda bardzo fair, i faktycznie – proptrading ma pewne zalety, a najważniejsze z nich wypunktowaliśmy poniżej.
Dostęp do kapitału
To zdecydowanie coś, co najbardziej przyciąga uwagę traderów. Przejście wyzwania za kilkadziesiąt czy kilkaset dolarów otwiera nam drzwi do handlu z wykorzystaniem dziesiątek, setek, a choćby milionów dolarów. Kalkulacja jest prosta. jeżeli sami posiadamy tylko 5000$, to zarabiając 20% rocznie, nasz profit wyniesie 1000$. Ale co jeżeli do dyspozycji mamy 500 000$, powtórzymy ten wynik i otrzymamy od tego „tylko” 50%? Nasz profit wyniesie już 50 000$. To wizja, która zdecydowanie przyciąga traderów z umiejętnościami ale bez kapitału. I trzeba przyznać, iż jest to faktycznie kuszące.
A co jeżeli traderowi potknie się noga i w którymś momencie zaliczy dotkliwą stratę? Czynnik ryzyka jest cały czas kontrolowany przez firmę proptradingową więc straty są z góry minimalizowane (cały czas mierzony jest drawdown). Jednak choćby jeżeli zdarzy się, iż konto zaliczy stratę, to trader w niej nie partycypuje i całe ryzyko leży po stronie firmy. Niestety, najczęściej wiąże się to także z zakończeniem współpracy i koniecznością ponownego przejścia wyzwania.
Dostęp do narzędzi i edukacji
Niektóre propy, chcąc przyciągnąć jak najwięcej traderów, oferuje przeróżne dodatki np. dostęp do webinarów, edukacji, szkoleń, a także narzędzi inwestycyjnych, dostępu do kwotowań itd. Ale powiedzmy sobie szczerze, ta zaleta ma drugorzędne znaczenie. jeżeli jesteśmy skuteczni, to mamy już swoją wiedzę, strategię i umiejętności. Oczywiście, zawsze warto się doszkalać jednak to raczej dodatek dla „nowych” niż doświadczonych traderów. Podobnie z narzędziami – niektóre EA czy widgety mogą okazać się dla nas użyteczne ale skoro przeszliśmy wyzwanie, to prawdopobnie będą dla nas tylko ciekawostką niż czymś, co odmieni nasz handel.
Zwrot opłaty po przejściu wyzwania
Bardzo ciekawym warunkiem jest zwrot uiszczonej opłaty za wyzwanie jeżeli je pozytywnie przejdziemy. To sygnał, iż firma „nie zdziera” z nas grosza i faktycznie ceni skutecznych traderów. To warunek, którego warto szukać.
Kody rabatowe i promocje
Mimo, iż często wyzwania są bardzo drogie i potrafią kosztować choćby 1000$ za pojedynczą próbę, to na rynku panuje duża konkurencja i aby przyciągnąć większą liczbę traderów, regularnie organizowane są promocje, które obniżają ceny regularne choćby o 10-30%. Zdecydowanie warto korzystać z takich okazji.
Wady proptradingu
Proptrading ma też swoje ciemne oblicze i jak się okazuje, „nie wszystko złoto, co się świeci”. To właśnie niżej wspomniane wady mogą sprawić, iż dla niektórych traderów ten model współpracy będzie niesatysfakcjonujący i będą wolały pozostać przy tradycyjnym inwestowaniu własnego kapitału.
Brak regulacji
Największą bolączką wydaje się być brak transparentności wśród firm proptradingowych, co wynika z braku regulacji. Firmy prop nie podlegają pod nadzór giełdowy z uwagi, iż handel odbywa się na ich „prywatnych” kontach inwestycyjnych, wyzwania mają miejsce na demo i de facto nie są tu oferowane żadne usługi finansowe. Dodatkowo, aby obejść ew. przepisy dot. zarządzania kapitałem trzecim, często stosowane jest rozwiązanie, gdzie trader, który przejdzie wyzwanie, przez cały czas handluje na koncie demo, z którego transakcje kopiowane są przez firmę na jej rachunek realny. Rozliczenie zysków następuje już jednak w oparciu o prawdziwe pieniądze. Niemniej jednak już europejski regulator ESMA i cypryjski CySEC zapowiedziały, iż nowe wytyczne, które obejmą branżę proptradingu, to tylko kwestia czasu. Można więc spodziewać się zmian i wzrostu transparentności.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż regulacje powinny zadziałać na korzyść dla całej branży proptradingu, o ile będą one przemyślane i sprawiedliwe. Skrajnie surowe przepisy mogą doprowadzić do początku jej końca i odpływu firm do jurysdykcji offshore, co finalnie nic nie zmieni.
Niejasne i nielogiczne kryteria selekcji
Firmy proptradingowe z reguły oferują wyzwania w różnych wariantach – często choćby 3-6 różnych opcjach, gdzie każda z opcji posiada zróżnicowane warunki i limity dotyczące kryterium obsunięcia kapitału (drawdown), czasu trwania wyzwania, wymaganych dni handlowych, liczby faz, celów zysku itd. Do tego dochodzą dodatkowe obwarowania zawarte w regulaminach. Czasem konstrukcja zasad jest po prostu bezsensowna lub skonstruowana w taki sposób, aby traderzy mieli problem z ich przejściem. To ma miejsce zwykle w sytuacji, gdy firma prop nie posiada kapitału na inwestycje i jej jedynym celem jest zarobek na sprzedaży wyzwań, których traderzy nie będą przechodzić. I tu ponownie wracamy do kwestii braku transparentności.
Ograniczenia w sposobie handlu i stosowanych strategiach
Niektóre firmy potrafią z góry precyzować które strategie są dla nich niepożądane lub jeszcze gorzej – zdarzają się przypadki, gdzie reguły zmieniane są w trakcie gry i traderzy handlujący w określony sposób otrzymują wypowiedzenie umowy współpracy. Jakie to strategie? zwykle są to systemy bazujące na automatach (EA), scalpujące, bazujące na news tradingu, niedoskonałościach infrastruktury brokera lub generujące bardzo wiele zapytań do serwera i/lub zawierające bardzo wiele pozycji. W skrócie: strategie niewygodne dla firmy prop, jej partnerów (broker, dostawca płynności) lub niespełniające kryteriów ryzyka (nawet jeżeli nie zostały one sprecyzowane na stronie firmy).
W sytuacji, gdy firma prop odzywa się do tradera w sprawie zakończenia współpracy z uwagi na stosowaną przez nas zyskowną strategię, która nie budzi w/w zastrzeżeń, można snuć podejrzenia, iż trafiliśmy na scam. Scam, którego celem nadrzędnym jest sprzedaż wyzwań, a nie zarabianie na rynku (powraca kwestia braku kapitału na inwestycje). I niestety, takich scamów jest całkiem sporo.
Podsumowanie
Proptrading w obecnym kształcie to „szara” strefa. Nie podlega regulacjom i nie jest transparentna ale jednocześnie oferuje pewne, niepodważalne zalety jak dostęp do dużego kapitału. Z pewnością duża konkurencja wśród firm spowoduje, iż branża się ucywilizuje, a finalnie zyska na tym trader. Jednak aktualnie trzeba zachować dużą czujność z uwagi na funkcjonowanie wielu scamów, którym zależy tylko na sprzedaży wyzwań, a nie współpracy ze skutecznymi traderami. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferty danej firmy oraz sprawdzić opinie klientów (uwaga zarówno na kupione opinie, jak i krytykę ze strony konkurentów!)
Zalety | Wady |
Dostęp do dużego kapitału inwestycyjnego | Branża bez regulacji i nie podlegająca nadzorowi |
Wysoki udział w zyskach | Niska transparentność firm, dużo scamów na rynku |
Możliwy zwrot opłaty za wyzwanie | Niejasne reguły współpracy i selekcji |
Dostęp do unikatowej edukacji i narzędzi handlowych | Możliwość zmiany zasad w trakcie gry przez firmę prop |
Częste promocje i kody rabatowe | Nie każda strategia może być mile widziana |
PROP TRADING: Raj dla traderów czy ściema stulecia? [Video]