Czekają nas kolejne podwyżki cen prądu? Chociaż rząd przekonuje, iż mechanizmy osłonowe zostaną przedłużone i Polacy nie powinni obawiać się skokowego wzrostu rachunków za energię elektryczną, to w planie budżetowo-strukturalnym zakładany jest 15-procentowy wzrost taryfy dla odbiorców. Warto zatem wiedzieć, jak oszczędzać prąd i płacić dzięki temu niższe rachunki.
Rachunki za prąd: Jak oszczędzać?
Oszczędzanie nie jest łatwym tematem. Powodem jest fakt, iż na odczuwalne efekty trzeba poczekać. Próżno szukać sposobów na to, aby w kieszeni pozostały dodatkowe pieniądze bez jednoczesnego całkowitego rezygnowania z danej usługi. W przypadku prądu nie jest to możliwe, gdyż biorąc pod uwagę ilość urządzeń elektrycznych w domach Polaków, funkcjonowanie wówczas jest praktycznie niemożliwe. Reklama
Energa przedstawiła specjalny poradnik, jak obniżyć rachunki za prąd. Opiera się on na 7 prostych zasadach, które w długoterminowym rozrachunku zaowocują mniejszymi pieniędzmi przekazywanymi na rzecz uregulowania należności za zużytą energię elektryczną. W komunikacie podkreślono, iż najważniejsze jest zbudowanie adekwatnych nawyków. Okazuje się, iż korzystając z przykrywki podczas gotowania potraw, oszczędzić można choćby 30 proc. energii elektrycznej, a to bezpośrednio wpłynie na wysokość rachunków za prąd.
Proste sposoby na obniżenie rachunków za prąd
Urządzenia elektryczne w twoim domu nie są obojętne dla portfela. Poszczególne przedmioty codziennego użytku pobierają prąd, a to przekłada się bezpośrednio na to, ile pieniędzy znika z twojego konta. Wśród największych tzw. pożeraczy prądu znaleźć można kuchenkę elektryczną, płytę indukcyjną, piekarnik elektryczny, czy czajnik elektryczny i zmywarkę. Energa prezentując sposobu na to, jak obniżyć rachunki za prąd, proponuje bardziej racjonalne podejście do używania tychże urządzeń.
Wydasz na rachunki mniejsze pieniądze, jeżeli będziesz włączać tylko i wyłącznie pełną zmywarkę. Natomiast chcąc zaparzyć tylko jedną szklankę herbaty, nie będziesz gotował pełnego czajnika wody, czy zrezygnujesz z podgrzewania pojedynczych potraw w piekarniku elektrycznym. Co więcej, warto, aby sprzęty obecne w domu mogły pochwalić się energooszczędnością z racji wyższej klasy energetycznej.
Innym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest korzystanie z dwustrefowej grupy taryfowej. Dotyczy to jednak tylko klientów, którzy korzystają z takiej opcji. Ta część Polaków piorąc, gotując i susząc w wyznaczonych godzinach (najczęściej 13-15 i 22-06) narażają się na niższe koszty związane z codziennymi obowiązkami domowymi.
Tak obniżysz rachunki za prąd
Innymi sposobami na to, aby rachunki za prąd były niższe jest wymiana żarówek w domu na żarówki LED. Ich koszt stosunkowo gwałtownie się zwróci, gdyż zużywają one choćby o kilkadziesiąt procent mniej energii przy jednoczesnym dłuższym działaniu niż tradycyjne oświetlenie. choćby dbałość o to, aby podczas pieczenia nie otwierać zbyt często piekarnika będzie nawykiem, który wpłynie na wysokość należności za prąd. Powodem jest fakt, iż otwierany piekarnik oddaje ciepło na zewnątrz, a to doprowadza do potrzeby ponownego dogrzania wnętrza urządzenia.
Rachunki za prąd będą niższe również w przypadku, gdy nie będziemy niepotrzebnie korzystać z energii elektrycznej. Mowa o wyłączaniu światła podczas wychodzenia z danego pokoju, odłączania z gniazdek sprzętów na noc, czy racjonalnego podchodzenia do ogrzewania dopasowanego do trybu życia domowników i zrezygnowania z dogrzewania pustych pokoi.
Energa podkreśla, iż najważniejsze dla niższych rachunków jest również wybranie adekwatnej grupy taryfowej dla swojego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy obowiązki domowe wykonywane są przede wszystkim w weekendy, warto skorzystać z oferty, gdzie "tańszy prąd" będzie obowiązywał właśnie w tych oknach czasowych.