Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

2 miesięcy temu

Podczas podpisywania umowy najmu mieszkania możemy zostać poproszeni o podpisanie dodatkowego dokumentu. Protokół zdawczo-odbiorczy przyda się obu stronom umowy – warto, aby przygotować go z odpowiednią starannością. Mówiąc w największym skrócie – zawiera listę wyposażenia wynajmowanego lokalu, opis jego kondycji, czy stan liczników. Dzięki posiadaniu takiego dokumentu unikniemy problemów, zarówno jako właściciel mieszkania, jak i najemca.

Spis treści
  • Warto zadbać o protokół zdawczo-odbiorczy
  • Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy?
    • Protokół zdawczo-odbiorczy przydaje się także przy sprzedaży/kupnie mieszkania
  • Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?
    • Do protokołu warto dodać zdjęcia
  • Kiedy przydaje się protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?
  • Jak napisać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Warto zadbać o protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania jest doskonałym uzupełnieniem umowy wynajmu. Dziś podpisywanie takiego protokołu stało się już standardem. Warto jednak przygotować dokument w odpowiedni sposób. Może w tym pomóc dzisiejszy poradnik. jeżeli po jego przeczytaniu wciąż nie masz pewności, co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy, możesz też skorzystać z pomocy specjalisty. Jednorazowy wydatek może wynieść 200, czy 300 złotych, pozwoli jednak uniknąć wielu potencjalnych problemów w przyszłości.

Co to jest najem instytucjonalny?

Przeczytaj

Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy przydaje się w przypadku wynajmowania mieszkania, domu, czy lokalu usługowego. W każdej sytuacji, także jeżeli postawimy na najem instytucjonalny lub najem okazjonalny, zawiera najważniejsze informacje na temat mieszkania i znajdującego się w nim wyposażenia. Sporządzenie i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie jest obowiązkowe. Często wymaga tego jednak właściciel mieszkania, czy innej nieruchomości, którą chcesz wynająć. Lokatorzy wynajmujący lokal nie powinni jednak obawiać się podpisania takiego dokumentu. Chroni on obie strony na wypadek potencjalnych roszczeń przy zakończeniu wynajmu.

Możemy więc uznać, iż protokół zdawczo-odbiorczy jest kluczowym załącznikiem do umowy wynajmu. Dokument ten powinien być sporządzony w dwóch kopiach – dla właścicieli i najemców. Może być dla nich podstawą prawną, jeżeli po zakończeniu wynajmu (choć także w trakcie) pojawią się jakieś roszczenia, na przykład dotyczące zniszczeń elementów wyposażenia wnętrza, czy niezgodności związane z opłatami za rachunki.

Jakie są koszty wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego?

Przeczytaj

Protokół zdawczo-odbiorczy przydaje się także przy sprzedaży/kupnie mieszkania

Poza opisaniem w protokole zdawczo-odbiorczym stanu wynajmowanego mieszkania, dokument ten spotkamy także przy transakcji sprzedaży lokalu. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W protokole znajdą się informacje o stanie lokalu, czy znalezionych podczas odbioru mieszkania usterkach i wadach. Na podstawie dokumentu podpisanego przez obie strony transakcji można m.in. dochodzić swoich praw. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnych często oznacza to po prostu, iż developer naprawi usterki lub zaproponuje finansową rekompensatę.

Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Przejdźmy do tego, jakie informacje znajdują się w tym dokumencie. Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania lub innej nieruchomości zawiera wiele informacji na jego temat. Począwszy od adresu, metrażu, ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia, aż po wykaz znajdującego się na wyposażeniu wyposażenia. W protokole powinien się również znaleźć stan wszystkich liczników (woda, energia elektryczna. W przypadku mieszkania na wynajem warto również dość dobrze opisać stan zużycia lokalu. Zawarcie w protokole zdawczo-odbiorczym informacji dotyczących uszkodzeń, pęknięć, większych zniszczeń (np. śladów na podłodze, ścianach, oknach i drzwiach, itp.) leży w interesie lokatorów. Dzięki temu unikną sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości spróbuje obciążyć ich kosztem naprawy lub wymiany elementów.

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać:

  • datę sporządzenia, miejsce
  • opis, do jakiej umowy dołączamy protokół
  • dokładne dany obu stron (imię i nazwisko, numer PESEL, numer dokumentu tożsamości)
  • podpisy obu stron umowy, do której będzie dołączony
  • numer telefonu każdej strony, adres e-mail, inne dane kontaktowe
  • dokładny adres lokalu
  • powierzchnia mieszkania i każdego pomieszczenia
  • liczba pomieszczeń, ich charakter
  • liczba przekazanych kluczy
  • aktualne wartości z liczników, numery liczników
  • lista wyposażenia (meble, oświetlenie, sprzęty AGD, sprzęt RTV, dekoracje, a choćby ręczniki i pościel, jeżeli użyczamy ich lokatorom), informacje o stanie tych przedmiotów
  • opis stanu mieszkania, lista usterek i uszkodzeń
  • zdjęcia obrazujące stan lokalu i elementów wyposażenia

Oczywiście, mniej istotne informacje (np. przedmioty o znikomej wartości) można pominąć. W przypadku odbioru mieszkania z rynku pierwotnego warto jednak zwrócić uwagę na każdy szczegół i uszkodzenie. Do protokołu warto po prostu wpisać każdą niezgodność z umową, czy projektem budowlanym, jaką znajdziemy. Z tego względu dobrym pomysłem wydaje się zatrudnienie do odbioru specjalisty. Koszt to kilkaset złotych, zwykle udaje się go jednak odzyskać, a choćby sporo zyskać, np. jeżeli ekspert znajdzie usterki i niezgodności z umową.

Do protokołu warto dodać zdjęcia

Niekiedy trudno jest opisać stan niektórych elementów wyposażenia, czy samego lokalu słowami. Warto więc dołączyć szczegółowe zdjęcia. Będą stanowiły niepodważalny dowód ewentualnych uszkodzeń, usterek, czy wyglądu różnych miejsc i przedmiotów. Zdjęcia obrazujące stan techniczny lokalu powinny być dość szczegółowe i aktualne.

Kiedy przydaje się protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Do czego jest potrzebny protokół zdawczo-odbiorczy? Zwykle przygotowujemy taki dokument w następujących okolicznościach:

  • wynajem mieszkania i przekazanie lokalu najemcom
  • zakończenie wynajmu, odbiór mieszkania od najemców
  • zakończenie prac remontowych, wykończeniowych w nieruchomości
  • odbiór mieszkania po kupnie na rynku wtórnym
  • odbiór mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym

W każdej z sytuacji protokół zdawczo-odbiorczy może zawierać oczywiście nieco inne informacje. W każdej z nich dokument chroni jednak wszystkie strony umowy przed potencjalnymi konfliktami. Ważne, iż w sprawach spornych może być podstawą do dochodzenia roszczeń (lub ich uniknięcia).

Musimy w końcu wiedzieć, iż we wskazanych powyżej sytuacjach może dojść do różnych sytuacji spornych. Często nie wynikają ze złej woli jednej ze stron, a z niewiedzy lub pomyłki. Ciężko w końcu wyobrazić sobie, aby po kilkuletnim okresie wynajmu mieszkania, jego właściciel pamiętał każdy szczegół dotyczący stanu, czy wyposażenia. Łatwo możemy również wyobrazić sobie sytuację, kiedy podczas zleconego firmie remontu mieszkania dochodzi do jakichś uszkodzeń. Protokół zdawczo-odbiorczy z momentu przed rozpoczęciem prac może być tu cennym źródłem informacji. Z drugiej strony – dla ekipy remontowej (czy też osób wynajmujących mieszkanie) informacje z protokołu zdawczo-odbiorczego mogą być dowodem na to, iż konkretne usterki były już przed rozpoczęciem ich prac lub wynajmu.

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Przeczytaj

Jak napisać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien być potwierdzeniem rzeczywistego stanu technicznego lokalu. Musi zawierać aktualne informacje, co warto potwierdzić także przy pomocy zdjęć. Prawdopodobnie przy każdym kolejnym wynajmie mieszkania konieczne będzie sporządzenie protokołu od nowa, chyba iż stan lokalu i jego wyposażenia się nie zmienił. Dokument powinien zawierać informacje dotyczące obu stron umowy, a także szczegółowy opis lokalu. Treść protokołu zdawczo-odbiorczego nieruchomości nie może budzić wątpliwości żadnej ze stron. Zwykle to właściciel nieruchomości przygotowuje wstępną treść protokołu. Przyszły lokator może jednak zaproponować pewne poprawki i dopiski, szczególnie jeżeli znajdzie uszkodzenia i zniszczenia lokalu lub wyposażenia. Można po prostu wpisać je odręcznie w odpowiednich miejscach protokołu, obie strony powinny potwierdzić takie informacje podpisem.

Aby ułatwić sobie zadanie sporządzenia protokołu, możemy pobrać jego wzór z sieci. Wstępnie przygotowany protokół możemy przesłać odpowiednio wcześniej drugiej stronie umowy. Dzięki temu zapozna się z treścią dokumentu i jeszcze przed podpisaniem umowy (i protokołu zdawczo-odbiorczego) przekaże ewentualne uwagi. Informacje takie, jak stan liczników możemy natomiast wpisać w momencie odbioru mieszkania

Co z kredytem hipotecznym po rozstaniu kredytobiorców?

Przeczytaj

Podsumowanie artykułu

Staranne przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest ważne przy wynajmie mieszkania, a także przy kupnie. Warto sporządzić taki dokument także w sytuacji, gdy zlecamy komuś większe prace remontowe w mieszkaniu lub domu. Protokół musi być aktualny i zawierać dokładny opis stanu technicznego lokalu, jego wyposażenia, czy stan liczników. Może być w przyszłości podstawą do rozwiązywania różnych sytuacji spornych, np. dotyczących zniszczeń w lokalu. Protokół zdawczo-odbiorczy przygotowujemy w dwóch egzemplarzach, zawierających dane i podpisy obu stron umowy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Taki dokument zawiera szczegółowe informacje na temat aktualnego stanu technicznego lokalu i jego wyposażenia (spis przedmiotów i ich opis/stan). Protokół stanowi załącznik do umowy najmu, choć przydaje się też przy odbiorze kupowanej/sprzedawanej nieruchomości.

Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy domu lub mieszkania?

W protokole warto zawrzeć szereg szczegółowych informacji na temat stanu nieruchomości, spis wyposażenia wraz z dokładnym opisem. Ponadto wpisujemy tam dane obu stron umowy, aktualny stan liczników, czy dokładne dane lokalu. Protokół dołączamy do umowy najmu.

Źródło:

  1. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/protokol-zdawczo-odbiorczy-wzor-do-pobrania/12108/ (wzór protokołu do pobrania za darmo)
  2. https://businessinsider.com.pl/nieruchomosci/protokol-zdawczo-odbiorczy-kiedy-sie-go-sporzadza-i-co-zawiera/w85psrp
  3. https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/protokol-zdawczo-odbiorczy-przekazania-lokalu-mieszkalnego-domu-lokalu-uzytkowego-gruntu-wzor-z-komentarzem-prawnym-13085.html
Idź do oryginalnego materiału