
W ostatnich miesiącach zauważamy korektę i spadek cen skupu mleka. A co czeka hodowców bydła mlecznego w najbliższym czasie? Jaka jest prognozowana przeciętna cena skupu mleka w najbliższych miesiącach?
Czy istnieje szansa na podwyżki cen mleka w kolejnych okresach 2024 r.? Dowiedz się, jaka wg analityków rynkowych będzie przeciętna cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach.
Niepokojący obraz dla hodowców bydła mlecznego
Od połowy 2023 r. utrzymuje się ujemna roczna dynamika produkcji mleka w UE. Według KE zeszłoroczne unijne dostawy mleka i produktów mlecznych łącznie były niższe o 0,8% r./r. Dodatkowo początek 2024 (styczeń) przyniósł kolejną obniżkę o 0,9% r./r., z uwagi na mniejsze dostawy w Niemczech, Irlandii i Holandii. W kontrze wciąż odnotowywano wzrosty produkcji w Polsce.
Główny Urząd Statystyczny opublikował świeże dane. Rzeczywiście łatwo dostrzec spadkową tendencję przeciętnych cen skupu mleka w Polsce. Raport z marca 2024 r. wskazuje na dalszy spadek. To zaś odbija się niekorzystnie na portfelach producentów mleka.
Według Głównego Urzędu Statycznego średnia cena mleka w skupie wynosi 2,05 zł za litr. Czyli, stanowi to spadek o 0,2%, w porównaniu z lutym 2024 r. Co więcej, jest to aż 7,9% spadek w stosunku do marca roku 2023.
Wyraźny wzrost cen pewnego produktu
Przy na ogół niskich przeciętnych cenach skupu mleka w Polsce, uwagę zwracają wyraźne wzrosty cen masła. FAO twierdzi, iż wynika to między innymi z niskich zapasów tego produktu na rynku UE. W marcu 2024 r. indeks światowych cen masła FAO ukształtował się na najwyższym poziomie od października 2022. Ściślej mówiąc, wyższym o 24% r./r., przy spadku wartości indeksu produktów mleczarskich ogółem o 8,2% r./r. mimo wyraźnie tańszych r./r. tłuszczów roślinnych.
Ceny mleka w skupach
Pogłębiając analizę, sprawdźmy sytuację cenową mleka surowego w poszczególnych województwach kraju (22.04.):
- dolnośląskie: 2,06 zł/l;
- kujawsko-pomorskie: 1,96 zł/l;
- lubelskie: 2,03 zł/l;
- lubuskie: 1,94–2,05 zł/l;
- łódzkie: 1,99 zł/l;
- małopolskie: 1,92 zł/l;
- mazowieckie: 2,03 zł/l;
- opolskie: 2,08 zł/l;
- podkarpackie: 1,94–1,95 zł/l;
- podlaskie: 2,16 zł/l;
- pomorskie: 1,98 zł/l;
- śląskie: 2,06 zł/l;
- świętokrzyskie: 2,01 zł/l;
- warmińsko-mazurskie: 2,06 zł/l;
- wielkopolskie: 2,02 zł/l;
- zachodniopomorskie: 1,97 zł/l.
Czy są możliwe podwyżki cen mleka w najbliższym czasie?
Oczekiwany wzrost produkcji mleka w UE i USA w warunkach słabego popytu na produkty mleczne będzie w najbliższych miesiącach oddziaływał w kierunku niestety spadku cen na światowym rynku mleka. Analitycy uważają, iż będą one kształtowały się w trendzie spadkowym do III kwartału 2024 r. Według nich na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku dojdzie do odwrócenia trendu i wzrostu cen. Temu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane między innymi przez większy popyt w Europie.
W konsekwencji przeciętna cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach może kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami.
Analizując powyższe dane, eksperci Credit Agricole prognozują, że
- na koniec 2024 roku przeciętna cena skupu mleka w Polsce wyniesie około 210 zł/hl,
- a na koniec 2025 roku — około 240 zł/hl.
Źródło: PKO BP, CA, MRiRW