Przedsiębiorco, policz swój ślad węglowy!

dlaprodukcji.pl 2 miesięcy temu

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest ślad węglowy;
  • jak go prawidłowo obliczyć;
  • czy monitorowanie śladu węglowego jest koniecznością.

Przemysł 4.0 to nie tylko automatyzacja i robotyzacja produkcji. To także troska o środowisko, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych będzie mogło być lepiej chronione. Jak sprawdzić wpływ Twojej firmy na środowisko?

Coraz częściej w przestrzeni publicznej mówi się o dekarbonizacji, neutralności klimatycznej, zrównoważonym rozwoju, a także śladzie węglowym. I nie dość, iż będziemy o tym słyszeć coraz częściej, to najwyższy czas przejść do czynów. Przedsiębiorcy będą musieli realnie zająć się problemem redukcji emisji gazów cieplarnianych a także szeroko pojętą energooszczędnością. Jak przygotować swoje przedsiębiorstwo do wyzwań biznesowych i wymagań legislacyjnych polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej?

Kryzys klimatyczny i działania międzynarodowe

Konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) wynika z globalnych wysiłków, aby złagodzić skutki zmian klimatu. Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje, iż istnieje 66-procentowe prawdopodobieństwo, iż do 2027 r. Ziemia osiągnie temperaturę o 1,5°C wyższą w stosunku do czasów przedindustrialnych, co będzie skutkowało katastrofalnymi i nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi.

Zeszłoroczne upały spowodowały śmierć ponad 20 000 osób w samej Europie Zachodniej. Fala pożarów lasów w całej Europie przyniosła z kolei szacunkowe straty gospodarcze na poziomie 2,5 mld euro. Według sondażu przeprowadzonego przez NATO aż 32% obywateli Sojuszu uważa, iż zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. W sondażu wyprzedziły one ryzyko wojny, terroryzmu, niestabilności politycznej czy też cyberataków. Według Szóstego Raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) od 3,3 do 3,6 mld ludzi jest narażonych na negatywne konsekwencje zmiany klimatu.

Rys. 1. Skutki globalnego ocieplenia [2]

Prawo a ochrona klimatu

Pierwszym aktem prawnym zobowiązującym kraje rozwinięte do ograniczania emisji gazów cieplarnianych był podpisany w 1997 r. protokół z Kioto. Jego głównym założeniem była redukcja emisji GHG w latach 2008-2012 o 5% w stosunku do poziomu z roku 1990.

Na mocy porozumienia paryskiego z 2015 roku, które zostało podpisane przez wszystkich członków UE, wspólnym celem stało się ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do poniżej 2°C a także kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych.

Porozumienie paryskie stało się fundamentem przyjętego przez Komisję Europejską 11 grudnia 2019 r zbioru inicjatyw politycznych − Europejskiego Zielonego Ładu. Jego ostatecznym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Odpowiedzią na Europejski Zielony Ład jest opublikowany 14 lipca 2021 r. pakiet aktów prawnych Gotowi na 55 (Fit for 55). Aktualny cel Unii Europejskiej to redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55% w porównaniu z 1990 r. a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Te ambitne cele wymagają konkretnych i szybkich działań. Jednak absolutnie pierwszym krokiem na drodze redukcji emisji gazów cieplarnianych jest określenie, jakiej wielkości są te emisje i z jakich obszarów działalności pochodzą, czyli obliczenie śladu węglowego. Kolejnym ruchem staje się opracowanie strategii redukcji tych emisji, by z każdym rokiem ślad węglowy był mniejszy.

Tab. 1. Wpływ odchylenia napięcia zasilania na parametry silnika [1]
Idź do oryginalnego materiału