We wtorek (15.07) odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Chociaż Donald Tusk spotkał się z rządem o godzinie 12, to Adam Szłapka zaprosił na konferencję dopiero na godzinę 16. W agendzie spotkania rządu znalazły się tematy ważne nie tylko społecznie, ale i ekonomiczne. Jednym z nich jest kwestia 800 plus.
Donald Tusk spotkał się z rządem
Donald Tusk po zakończeniu wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów nie zdecydował się na krótkie zabranie głosu przed rozpoczęciem niejawnej części rozmów, tak jak bywało to dotychczas. Zamiast tego już po zakończeniu obrad na konferencję zaprosił Adam Szłapka, niedawno powołany rzecznik rządu.
- Pierwsza sprawa, o której chcę powiedzieć to jest to, iż kontynuujemy deregulację - zadeklarował Adam Szłapka. Dodawał, iż podczas wtorkowego posiedzenia omawiany był jeden projekt deregulacyjny, ale tych zmian jest już 127 "i ten proces będzie trwał dalej". Rzecznik rządu wprost wskazał, iż są to "konkretne sprawy, które ułatwiają życie obywatelom".Reklama
- Dziś omawialiśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zlikwidowany zostaje obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców papierowych zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych ZUS - przekazał rzecznik rządu. Wyjaśnił, iż chodzi o obowiązek przechowywania wydrukowanych informacji przez przedsiębiorców, mimo iż informacje te są do znalezienia w systemie ZUS - Do tej pory istniał obowiązek przechowywania takich wydrukowanych informacji (...) Przedsiębiorcy nie muszą tego robić - powiedział Adam Szłapka. Rzecznik rządu wprost wskazał, iż przepis ten był "absurdalny".
Jeszcze przed konferencją rzecznika rządu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na portalu X, iż Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Dokument, przygotowany przez ministra Tomasza Siemoniaka, zakłada przedłużenie legalnego pobytu uchodźców z Ukrainy do 4 marca 2026 r. Nowelizacja wprowadza jednocześnie stopniowe ograniczanie mechanizmów nadzwyczajnych, koncentrując wsparcie wyłącznie na osobach z tzw. grup wrażliwych.
Rząd o zmianach w pomocy dla Ukraińców - doprecyzowanie zasad 800 plus
Adam Szłapka poinformował również, iż Rada Ministrów przyjęła też zmianę, która "dostosowuje jakość wody dostarczanej do mieszkań". Rzecznik rządu wyjaśnił, iż chodzi o zapewnienie warunków pozwalających na spożywanie jej bez żadnych zagrożeń i spełniania przez nią wszystkich norm.
Już wcześniej informowano, iż we wtorek rząd pochyli się nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wśród najważniejszych zmian znalazło się doprecyzowanie zasad przyznawania świadczenia 800 plus. Ma ono przysługiwać także na dzieci, które ukończyły szkołę ponadpodstawową przed 18. rokiem życia i kontynuują naukę. Mowa o przypadkach, gdy osoby po osiągnięciu pełnoletniości przez cały czas kontynuują naukę na przykład w uczelni lub na kursach zawodowych.
Projekt zakłada również przedłużenie tymczasowej ochrony do 4 marca 2026 r. oraz zmiany w systemie zakwaterowania - od listopada 2025 r. pomoc w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania będzie dostępna tylko dla wybranych grup, między innymi dzieci czy osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano też wzmocnienie kontroli. Mowa o obowiązku osobistej obecności dzieci przy nadawaniu PESEL, weryfikację więzów rodzinnych oraz możliwości cofnięcia zezwoleń na pobyt w przypadku nadużyć.
Agata Jaroszewska