Przegląd projektów tunelowych i mikrotunelowych

tunele.inzynieria.com 1 miesiąc temu

USA

W Seattle powstał mikrotunel pod kanałem dla statków

W ramach programu mającego poprawić jakość wody w kanale dla statków w Seattle w Stanach Zjednoczonych wykonano mikrotunel po łuku. Przedsięwzięcie umożliwiło transport i magazynowanie deszczówki łącznie dla siedmiu zbiorników należących do Seattle Public Utilities i King County Department of Natural Resources and Parks.

Mikrotunelowanie objęło odcinki proste o długościach 20,4 m i 55,5 m oraz, pomiędzy nimi, fragment po łuku (112 m) o promieniu 198 m. W tunelu zainstalowano żelbetowe rury osłonowe o średnicy wewnętrznej 2438 mm i zewnętrznej 3000 mm.
Pracowano w warunkach gruntu lodowcowo-skonsolidowanego, od gęstego do bardzo gęstego mułu, piasku, żwiru oraz rozproszonych otoczaków i głazów.
Spółka Northwest Boring wybrała maszynę mTBM AVN 2000AB firmy Herrenknecht. Początkowo prace przebiegały bez zakłóceń, ale podczas mikrotunelowania doszło do napływu wody i płuczki na połączeniu między dwiema rurami. Roboty wstrzymano, maszynę i rury wycofano, a uszkodzoną usunięto. Pozostawiono jedynie te wcześniej zainstalowane po analizie ich bezpieczeństwa. W ciągu 12 miesięcy zakupiono odpowiedni sprzęt, opracowano odpowiednie procedury i przeprowadzono naprawę uszkodzeń. Po zastosowaniu rozwiązania poprawiającego połączenia i przetestowaniu stanu ciągu rur działania wznowiono.
Problemy podczas mikrotunelowania spowodowały, iż wszystkie prace zakończono po trzech latach.
Źródło: trenchlesstechnology.com

AUSTRALIA

Rozbudowa kanalizacji w mieście Wangaratta

W Australii w stanie Victoria trwa rozbudowa sieci kanalizacyjnej w niewielkim mieście Wangaratta. Wyznaczono w nim obszar dla budownictwa mieszkaniowego i w związku z tym konieczna jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury.
Spółka North East Water zleciła budowę kilku nowych odcinków kanalizacji, które mają w przyszłości obsłużyć mieszkańców nowych terenów.
Zadanie obejmowało wykonanie kluczowych rurociągów kanalizacyjnych metodą mikrotunelowania. Jednego o długości 1000 m i średnicy 250 mm od pomp Salisbury Street wzdłuż Salisbury Street do Cribbes Road. Dodatkowo 710 m kanalizacji grawitacyjnej (średnice od 225 mm do 300 mm) na zachód od Salisbury Street i takiej samej liczącej 560 m (300 mm) wzdłuż Cribbes Road i Rattray Avenue.
Zakres prac obejmował instalację rur GRP (z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym) o średnicy 324 mm na różnych głębokościach.
Mimo niewielkich średnic sieci kanalizacyjnej, uznano, iż optymalną metodą będzie mikrotunelowanie. To rozwiązanie zmniejszyło zakłócenia dla mieszkańców, złagodziło zakłócenia w ruchu i zminimalizowało wpływ na istniejące usługi, roślinność i infrastrukturę.
Podczas pracy wykorzystywano laserowy system nawigacji Axis GB812 kontrolujący precyzję wiercenia.
Wykonawcą mikrotuneli była firma Adept Civil.
Źródło: trenchless-australasia.com

NOWA ZELANDIA

Największy kolektor ściekowy w kraju. Pierwszy odcinek gotowy

Pierwszy odcinek kolektora ściekowego w Auckland w Nowej Zelandii (7,6 km) jest już gotowy. Wykonano go metodą bezwykopową. Do użytku wszedł w grudniu 2024 r. To część największego projektu budowy infrastruktury ściekowej w kraju.
Zakończono spawanie rur kolektora ściekowego na odcinku o długości 7,6 km. Dalsze prace to poprawki i czyszczenie rurociągu, a także testowanie całej sekcji i stacji pomp. Instalację wykonano metodą mikrotunelowania.
Maszyna mTBM Hiwa-i-te-Rangi od startu w sierpniu 2021 r. w Māngere wydrążyła mikrotunele o długości ponad 11 km. We wrześniu dotarła do komory w Western Springs.
Kolektor ściekowy o średnicy 4500 mm biegnie od oczyszczalni ścieków w Māngere do centrum Auckland. Będzie zbierał deszczówkę i nieczystości z dwóch kanałów w zachodniej części miasta.
Budowa tej instalacji to największy projekt z zakresu infrastruktury ściekowej w historii Nowej Zelandii. Znacznie ograniczy przedostawanie się ścieków do dróg wodnych podczas deszczowej pogody. Metodę mikrotunelowania uznano za optymalną ze względu na rozmiary kolektora i gęstą zabudowę na powierzchni.
Tunel Central Interceptor o średnicy 4,5 m biegnie od oczyszczalni ścieków Māngere do centrum Auckland i obejmuje dwa nowe kanały łączące zbierające wodę z zachodniego Auckland.
Cały centralny kolektor ściekowy ma zostać ukończony w 2026 r. Do tego czasu będzie on w pełni operacyjny do Gray Lynn. Będzie liczyć łącznie 16,2 km. Gotowe są już odgałęzienia o długościach 1,1 km i 3,2 km. Te mikrotunele wydrążyły maszyny Victoria i Domenica.
Źródło: trenchless-australasia.com, Watercare

AUSTRALIA

Bezwykopowa budowa kanalizacji na przedmieściach Melbourne

Na przedmieściach Melbourne (Epping) w Australii powstała sieć kanalizacji o długości 2,7 km. Zapewni infrastrukturę ściekową dla około 2400 okolicznych obiektów komercyjnych i mieszkalnych. Część robót jest prowadzona bezwykopowo.
Budowa kanalizacji (Upper Darebin Creek Sewer) w pobliżu Melbourne to część większego projektu dla dzielnicy Quarry Hills. Według prognoz stanu Wiktoria do 2050 r. ten region będzie miał 300 tys. mieszkańców i 100 tys. domów. Rozbudowa infrastruktury jest niezbędna.
Dla dwóch odcinków, od parku Masereti do Lydgate
Terrace oraz na terenie zamieszkałym przez Aborygenów wybrano metodę mikrotunelowania, jako minimalizującą wpływ na środowisko i chroniącą dziedzictwo kulturowe. Dla pierwszego odcinka wykonano mikrotunel o długości 187 m, a dla drugiego – 350 m. Kanalizację zainstalowano na głębokości 8 m pod powierzchnią gruntu.
Przed rozpoczęciem robót, przeprowadzono badania archeologiczne. Odkryto prawie 700 aborygeńskich artefaktów kamiennych. Przewiduje się, iż kolejne działania jeszcze zwiększą ich liczbę.
Zadaniem spółki Yarra Valley Water, technologia bezwykopowa pomogła zminimalizować zakłócenia w miejscach dziedzictwa kulturowego. Mikrotunelowanie, jako znacznie bardziej precyzyjna do tradycyjnych metoda, pozwoliła uniknąć naruszania stanowisk archeologicznych.
Inwestorem jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne Yarra Valley Water, wykonawcą generalnym firma MFJ Constructions, natomiast mikrotunelowaniem zajmowała się spółka Pezzimenti Trenchless.
Źródło: trenchless-australasia.com, Yarra Valley Water

ANGLIA

Mikrotunelowanie dla oczyszczalni ścieków w Guildford

W Guildford w zachodnim Surrey (Anglia) zakończyły się prace bezwykopowe związane z przedsięwzięciem przeniesienia oczyszczalni ścieków
w Guildford. Teren po ponad 60-letnim obiekcie zostanie przeznaczony na zabudowę mieszkaniową.
Zakończono bezwykopową budowę kolektora ściekowego o średnicy 1500 mm. Mikrotunelowanie objęło łącznie 1375 m tuneli. Wybudowano sześć segmentowych komór o średnicach od 5 m do 12,5 m. Odcinek o długości 334 m wykonano z poziomym łukiem o promieniu 350 m. Mikrotunel wykonano maszyną mTBM Iseki.
Kanał będzie przesyłał ścieki z istniejącej sieci kanalizacyjnej Guildford do nowego obiektu. Przedsięwzięcie finansuje samorząd Guildford, który planuje na terenie byłej oczyszczalni budowę budynków mieszkalnych, a także 6,5 tys. m2 przestrzeni komercyjnych. To część projektu rewitalizacji Slyfield Area Regeneration Project.
Nowa oczyszczalnia powstaje w północno-wschodniej części miasta, na terenach strefy przemysłowej. Ma zapewnić obsługę dla co najmniej 120 tys. mieszkańców. Roboty obejmują wzmocnienie podłoża i zagęszczenie gruntu na starym składowisku śmieci, a także instalację pali betonowych. Po zakończeniu budowy dawny obiekt zostanie wyłączony z eksploatacji i rozebrany. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2026 r.
Inwestorem jest największe w Anglii przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne Thames Water. Wykonawcą jest konsorcjum firm Bam Nuttall i Doosan Enpure, a mikrotunelowanie przeprowadziła spółka Joseph Gallagher.
Źródło: geplus.co.uk, Thames Water, Joseph Gallagher

AUSTRALIA

Nowa Południowa Walia. Bezwykopowa budowa kanalizacji

W Nowej Południowej Walii (Australia) zostanie wybudowana sieć kanalizacji w Cleveland, dzielnicy miasta West Dapto osiągnie długość 14 km. Ma zapewnić odbiór ścieków od 4500 nowych domów. Rurociąg powstanie w ramach projektu 3 West Dapto. Za inwestycję odpowiada firma Delivering 4 Customers.
Odcinek kanalizacji o długości 1,45 km zostanie wykonany metodą mikrotunelowania. Dodatkowym zadaniem będzie wykonanie studni i robót bezwykopowych na potrzeby lokalnej oczyszczalni ścieków, a także dla ulepszenia usług w zakresie odprowadzania ścieków i dostaw wody pitnej związanych z przewidywanym rozwojem północno-zachodniego obszaru West Dapto. Mikrotunelowanie obejmie wykonanie rurociągu DN1200 o długości 270 m i dwóch liczących po 45 m (DN1200 i DN500).
Przetarg na realizację zadania wygrała firma Rob Carr.
Źródło: trenchless-australasia.com

Idź do oryginalnego materiału