We wtorek, 29 sierpnia, detaliczna cena na złoto w Japonii po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 tys. jenów (68,31 dolarów) za gram, co oznacza wzrost o 28 jenów w porównaniu z ceną z poprzedniego dnia.
Wartość złota w jenach rośnie ze względu na spadek jena w stosunku do dolara. Wzrost ten jest związany z rosnącym popytem na złoto jako bezpieczną inwestycję, wywołanym obawami o spowolnienie światowej gospodarki.
Deprecjacja jena powoduje wzrost krajowych cen złota
Trend osłabiania się jena to efekt wypowiedzi Jerome Powella, przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który niedawno stwierdził, iż bank centralny utrzyma ścisłą kontrolę nad kredytami. To skłoniło inwestorów do faworyzowania dolara względem jena, przewidując rosnącą różnicę w stopach procentowych między Japonią a Stanami Zjednoczonymi.
Nawet gdy międzynarodowe ceny złota, mierzone w dolarach, utrzymują się na wysokim poziomie, szybka dewaluacja japońskiego jena napędza wzrost krajowych cen złota w Japonii.
We wtorek drugi dzień z rzędu obserwowaliśmy duże zainteresowanie kupujących złotem, które niemal osiągnęło dwutygodniowy szczyt osiągnięty poprzedniego dnia. Podczas sesji azjatyckiej kurs XAU/USD utrzymywał się powyżej 1.920 dolarów, czemu sprzyjał niewielki spadek wartości dolara amerykańskiego .Indeks dolara amerykańskiego (DXY), który mierzy wydajność dolara amerykańskiego w stosunku do różnych walut, cofa się od szczytu z 1 czerwca, który został osiągnięty w ubiegły piątek.
Spadek ten wspiera złoto, głównie pod wpływem spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Jednak podniesienie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłości może zrównoważyć znaczne spadki dolara.
Złoto znów doceniane
Co więcej, siła amerykańskiej gospodarki może wymagać utrzymania podwyższonych stóp procentowych. Wzrost rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich w ubiegłym tygodniu, spowodowany tymi oczekiwaniami, może przez cały czas umacniać dolara. Warto zauważyć, iż ostatnie wysiłki Chin mające na celu przyciągnięcie inwestorów na zmagające się z trudnościami rynki akcji mogą zmniejszyć atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani, skłaniając inwestorów do ostrożnego zachowania.
Niemniej jednak rynek złota pozostaje w pewnym stopniu chroniony z powodu obaw o potencjalnie znaczące globalne spowolnienie gospodarcze skoncentrowane wokół Chin, co wzmacnia atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani.