Sąd na Florydzie zatwierdził ugodę prawną z udziałem trzech gwiazd sportu. Wcześniej zarzucano im, iż promowali firmę kryptograficzną Voyager Digital.
W pozwie złożonym 10 czerwca br. w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Florydy, sędzia Roy K. Altman wstępnie zatwierdził ugodę zbiorową z udziałem gwiazdy NFL Roberta Gronkowskiego, gracza NBA Victora Oladipo i kierowcy Nascar Landona Cassilla. Wspomniani trzej sportowcy zgodzili się na zapłacenia około 2,4 miliona dolarów w celu rozstrzygnięcia sprawy, przy czym sam Gronkowski zapłacił 1,9 miliona dolarów.
Światełko w tunelu?
Sprawa Voyager Digital sięga 2022 roku. To właśnie wtedy przeciwko byłemu właścicielowi Dallas Mavericks, Markowi Cubanowi złożono pozew, w którym zarzucono mu, iż przedstawiał inwestorom usługi świadczone za pośrednictwem platformy wymiany cyfrowych aktywów Voyager Digital, co nie miało pokrycia w rzeczywistości. To zaś spowodowało, iż w chwili gdy firma ogłosiła upadłość, niedoświadczeni inwestorzy stracili wszystkie pieniądze.
W przypadku ostatecznego zatwierdzenia przez sąd proponowana ugoda rozwiązałaby sprawy Gronkowskiego, Oladipo i Cassilla, ale nie Cubana ani Mavericks. Co istotne, Pozew cywilny nie ma związku z innymi postępowaniami sądowymi, w które dłużnicy Voyagera są uwikłani od 2022 roku.
Należy w tym miejscu przypomnieć, iż w kwietniu br. sędzia podpisał wniosek, w którym FTX „zrzekłby się wszelkich praw” do około 450 milionów dolarów w funduszach, które zostaną wykorzystane na zrekompensowanie wierzycielom Voyagera. W 2023 r. sędzia federalny zatwierdził nakaz wymagający od Voyagera i jego podmiotów stowarzyszonych zapłaty ponad 1,6 miliarda dolarów zadośćuczynienia pieniężnego na rzecz Federalnej Komisji Handlu USA.
Podkreślmy również, iż Amerykańska Commodity Futures Trading Commission i Federalna Komisja Handlu złożyły równoległe pozwy przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu Voyager Stephenowi Ehrlichowi za fałszywe oświadczenia związane z usługami firmy. w tej chwili sprawy te są w toku.
Co się stało z Voyager Digital?
Voyager Digital to firma działająca w branży kryptowalut, która oferowała swoim klientom usługi pośrednictwa w handlu kryptowalutami oraz konta oprocentowane. Została założona w 2014 roku i miała siedzibę w Nowym Jorku. W lipcu 2022 roku przedsiębiorstwo złożyło wniosek o upadłość, co wiązało się z zamrożeniem środków klientów i uniemożliwieniem im wypłat. Do bankructwa firmy przyczyniło się kilka czynników, m.in.: spadek wartości kryptowalut, a także problemy z firmą Three Arrows Capital (Voyager pożyczył Three Arrows znaczną kwotę pieniędzy w kryptowalutach – gdy 3AC padło, Voyager stracił część pożyczonych środków).