Garanti BBVA Kripto, czyli piąty co do wielkości bank w Turcji, umożliwi swoim klientom kupowanie i sprzedawanie kryptowalut.
- Jeden z największych banków w Turcji uruchamia rynek kryptowalut.
- Za projektem stoi giełda kryptowalut Bit2me i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.
- Wszystko wpisuje się w szerszy trend adopcji ze strony dużych banków.
Turecki bank umożliwi ci kupno bitcoina
Piąty co do wielkości bank w Turcji, Garanti BBVA, ma niedługo uruchomić usługę handlu kryptowalutami.
Ta będzie skierowana do użytkowników detalicznych, a sprzedaż i kupno bitcoinów będzie możliwe za pośrednictwem platformy Garanti BBVA Kripto.
Wszystko będzie możliwe dzięki współpracy z Bit2me, giełdą kryptowalut z Hiszpanii (Garanti BBVA też należy do hiszpańskiego Banco Bilbao Vizcaya Argentaria).
Banki wchodzą na rynek BTC
Leif Ferreira, współzałożyciel i dyrektor generalny Bit2me, powiedział mediom, iż sam oczekuje, iż ten rok będzie dla branży przełomowy:
2025 rok oznacza dla banków początek oferowania usług kupna/sprzedaży kryptowalut. Współpracujemy z ponad 50 instytucjami finansowymi, aby pomóc im uruchomić ich produkty kryptowalutowe w tym roku.
Z kolei Abel Peña, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Bit2me, podkreślił, iż „banki na całym świecie odegrają kluczową rolę w normalizacji dostępu do bitcoinów i kryptowalut. Instytucje finansowe zapewniają, iż wzrost [adopcji] bitcoina stanie się niepowstrzymany, co dowodzi, iż technologia nie zna granic”.
Obaj eksperci wskazują na rynek Unii Europejskiej, gdzie zaczyna obowiązywać pakiet przepisów MiCA.
Dzięki nim instytucje finansowe, takie jak właśnie BBVA, mogą teraz uzyskać zgodę krajowych regulatorów i zaoferować swoim europejskim klientom ekspozycję na bitcoina (BTC), ethereum (ETH) i inne kryptowaluty.
Uruchomienie usługi handlu kryptowalutami BBVA w Turcji wpisuje się w szerszy trend.
I tak np. Deutsche Bank, największy bank inwestycyjny w Niemczech, badał teraz technologię Ethereum. Do tego rozpoczął współpracę z Crypto.com, oferując tej giełdzie usługi bankowe.
Nie można wykluczyć, iż w najbliższych latach banki będą korzystały z m.in. Ethereum. Blockchain ten może być wykorzystywany w ich projektach tokenizacji aktywów.