Przełomowa decyzja sądu w Hongkongu w sprawie kryptowalut

1 rok temu

Decyzją sądu w Hongkongu kryptowaluty zostało sklasyfikowane jako rodzaj własności. Taka interpretacja ma istotne znaczenie dla sprawy związanej z nieistniejącą już giełdą Gatecoin. To pierwsza taka opinia sądu z Hongkongu. Decyzja może okazać się kluczowa dla postępowania we wspomnianej sprawie. Niektórzy odczytują ją również jako potwierdzenie plotek o tym, iż Hongkong chce zostać światową stolicą kryptowalut.

Decyzja, która może być kluczowa w sprawie Gatecoin

Przełomowe orzeczenie zostało wydane w sprawie prawnej dotyczącej Gatecoin Limited, giełdy kryptograficznej, która działała w kraju od stycznia 2015 r. do jej upadku w 2019 r. W analizie orzeczenia opublikowanego przez firmę prawniczą Hogan Lovells, sędzia Linda Chan miała stwierdzić, iż ​​kryptowaluty mają atrybuty własności. Sąd uznał, iż należy kierować się rozumowaniem stosowanym przez inne jurysdykcje, tzn. iż kryptowaluty są własnością i mogą stanowić wiarygodny przedmiot w sprawie. Sędzia Chan stwierdziła: Podobnie jak w innych jurysdykcjach prawa zwyczajowego, nasza definicja własności jest inkluzywna i może mieć szerokie znaczenie. Taka interpretacja zrównuje kryptowaluty chociażby z papierami wartościowymi. W branży od jakiegoś czasu jest dużo plotek i przypuszczeń, iż Hongkong planuje stać się światową stolicą kryptowalut. Dlatego takie działania raczej nie są przypadkowe.

NEWS: Hong Kong's High Court says crypto is property.https://t.co/Xtcbjq8LnE

— Blockworks (@Blockworks_) April 19, 2023

Sprawa giełdy Gatecoin Limited

Sprawa dotyczy Gatecoin, giełdy kryptograficznej z siedzibą w Hongkongu, która ucierpiała z powodu włamania w 2016 roku. Straty oszacowano wówczas na około 2 milionów dolarów w aktywach cyfrowych. W marcu 2019 r. giełda poinformowała, iż ​​otrzymała od sądu w Hongkongu nakaz przymusowej likwidacji. Po jej zamknięciu w marcu 2019 r. likwidatorzy Gatecoin zwrócili się do sądu o poradę, czy kryptowaluty, które nie zostały wykradzione z Gatecoin, należą do klientów „powierniczych”, czy też mogą zostać udostępnione wierzycielom ogólnym. W Stanach Zjednoczonych Internal Revenue Service uznaje kryptowaluty za własność, co ułatwia rozliczenia podatkowe. Oznacza to, iż zasady dotyczące transakcji majątkowych mają zastosowanie do transakcji z wykorzystaniem kryptowalut.

Idź do oryginalnego materiału