Polski naukowiec odkrył technologię, która dokona przełomu w przemyśle. Dr inż. Henryk Świnder z Głównego Instytutu Górnictwa opracował metodę odzysku tytanu z popiołów lotnych pochodzących ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Tytan to metal o wyjątkowych adekwatnościach fizycznych i chemicznych, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle zaawansowanych technologii. Choć nie należy do grupy metali ziem rzadkich (MZR), jego znaczenie w kontekście gospodarki i technologii przyszłości jest porównywalne z MZR.
Tytan jest surowcem krytycznym
Właściwości tytanu sprawiają, iż jest używany w tych samych sektorach co metale ziem rzadkich, takich jak lotnictwo, energetyka odnawialna i obronność, co sprawia, iż oba te rodzaje surowców są najważniejsze dla rozwoju nowoczesnych technologii.
W 2020 roku tytan został zaliczony do listy surowców krytycznych UE. Jest dodawany między innymi do żelaza, aluminium, wanadu i molibdenu. Cechą wyróżniającą go od innych metali jest odporność na korozję oraz najwyższy stosunek wytrzymałości mechanicznej do masy.
Dzięki swoim adekwatnościom tytan znajduje szerokie zastosowanie
Tytan jest lekki, ale jednocześnie niezwykle wytrzymały, co czyni go idealnym materiałem konstrukcyjnym. Dzięki tworzeniu warstwy tlenku na powierzchni, jest odporny na korozję: działanie wody, powietrza i wielu substancji chemicznych. Jest nietoksyczny i dobrze tolerowany przez organizm człowieka, co sprawia, iż jest szeroko wykorzystywany w medycynie. Wysoka temperatura topnienia czyni go odpowiednim do zastosowań w ekstremalnych warunkach, takich jak produkcja silników odrzutowych dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Wykorzystywany jest także do produkcji uzbrojenia oraz turbin wiatrowych i komponentów elektrowni.
Przetwarzanie popiołów lotnych zmniejsza ilość składowanych odpadów, ograniczając negatywny wpływ na środowisko i powierzchnię składowisk. Wydobycie wartościowych pierwiastków z odpadów przemysłowych może być z kolei bardziej opłacalne niż eksploatacja nowych złóż, szczególnie w krajach o ograniczonych zasobach surowców naturalnych.
Czytaj więcej na https://strefabiznesu.pl/