Przemysłowe automaty wydające – czym są i do czego służą?

6 miesięcy temu

Przemysłowe automaty wydające – zasady działania

Przemysłowe automaty wydające nazywane są urządzeniami, maszynami, a choćby szafami wydającymi lub vendingowymi. Ich nazwa sprowadza się tak naprawdę do jednego nowoczesnego rozwiązania, które pozwala na sprawne, szybkie i bezpieczne zarządzanie stanami magazynowymi.

Maszyny vendingowe przyjmują formę charakterystycznych metalowych szaf, które są wyposażone w skrytki (z opcją konfiguracji rozmiarów) pozwalające na wygodne pobieranie oraz zwracanie różnorodnego asortymentu. Dzięki szerokim możliwościom personalizacji, mogą przyjmować różne rozmiary, kształty, a choćby kolory. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona do klasycznych maszyn vendingowych, które są wykorzystywane do sprzedaży. Z tą różnicą, iż w przypadku rozwiązań przemysłowych nie ma konieczności płacenia za pobierane produkty.

Działanie przemysłowych automatów wydających sprowadza się do trzech prostych kroków:

  • maszyna wymaga prostej konfiguracji (w tym nadania dostępów i przydzielenia limitów dla pracowników) oraz “załadowania” do niej asortymentu. Poszczególne skrytki można dopasować tak, aby zmieściły się w nich produkty o różnych gabarytach;
  • urządzenie może dystrybuować wybrane zasoby. W zależności od potrzeb organizacji może mieć dodatkowe poziomy kontroli (np. wymagające zeskanowania identyfikatora);
  • automat będzie na bieżąco informować o stanach magazynowych, co pozwoli uniknąć braków i przestojów w pracy firmy.
fot. IRMATIC

Zastosowanie przemysłowych automatów wydających

Choć z powyższego opisu można by wywnioskować, iż przemysłowe automaty wydające sprawdzają się wyłącznie w dystrybucji wybranych materiałów – nic bardziej mylnego. Owszem, stanowią one doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą jedynie sprawnie wydawać produkty swoim pracownikom. Jednak to tylko jedna z bardzo wielu dostępnych możliwości.

Przemysłowe automaty wydające można wykorzystać m.in. do:

  • przyjmowania zwrotów zużytych lub uszkodzonych produktów. Taka opcja jest szczególnie pożądana w przypadku zasobów, które można ponownie wykorzystać (takich jak odzież robocza, narzędzia czy elektronarzędzia);
  • monitoringu stanów magazynowych i reagowania, gdy osiągną niebezpiecznie niskie poziomy;
  • kontrolowania dostępów i określania limitów, co powala uniknąć ponadnormatywnego zużycia poszczególnych zasobów. Taka kontrola dostępna jest zdalnie, np. dzięki dedykowanego oprogramowania.

Niektórzy producenci wzbogacają swoje technologie o dodatkowe funkcjonalności, takie jak: wirtualizacja magazynów, rozbudowane systemy raportowania i analiz, a także integracje z innymi zewnętrznymi systemami (SAP, ERP i nie tylko).

fot. IRMATIC

Przeznaczenie przemysłowych automatów wydających

Maszyny wydające (vendingowe) znajdują wielu odbiorców pośród firm zajmujących się zarówno produkcją, magazynowaniem, obróbką, jak i prowadzeniem innych działań przemysłowych.

Ich szerokie funkcjonalności docenią przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które na co dzień muszą dbać o sprawną dystrybucję (wydawanie i przyjmowanie):

  • materiałów, w tym śrub, tarcz, wkrętów, nakrętek, gwoździ czy klejów;
  • odzieży roboczej i ochronnej, w tym kombinezonów, masek, rękawic, okularów i wielu innych;
  • narzędzi, w tym wiertarek, szlifierek, akumulatorów, części zamiennych itp.

Producenci przemysłowych automatów wydających oferują różnorodne urządzenia, które z powodzeniem można skonfigurować i dopasować do konkretnego asortymentu, potrzeb oraz specyfikacji danej organizacji. Modułowość takich rozwiązań pozwala dopasowywać rozmiary skrytek do konkretnego typu wydawanych materiałów. Z kolei ich skalowalność zapewnia opcję łączenia ze sobą kilku niezależnych automatów.

fot. IRMATIC

Zalety korzystania z automatów wydających

Przemysłowe automaty wydające mają wiele zalet, ale jedną z kluczowych atutów jest intuicyjność i łatwość obsługi. Wszystkie operacje (zarówno przyjęcia, jak i wydania asortymentu) wykonuje się dzięki czytelnego dotykowego ekranu. Jego rozmiar zależy od oferty konkretnego dostawcy. Interfejs jest prosty, dzięki czemu szkolenie z użytkowania zajmuje kilka chwil. Dużą korzyść daje również automatyzacja procesów dystrybucyjnych, dzięki którym automaty mogą pracować praktycznie przez cały czas (24 godz. na dobę i siedem dni w tygodniu), bez konieczności zatrudniania dodatkowej obsługi magazyniera. Prawdopodobnie najbardziej pożądanym efektem wykorzystania automatów w organizacji jest ten biznesowy – sprawna dystrybucja, połączona z kontrolą oraz opcją limitowania wydawanych zapasów. To wszystko sprawia, iż po wdrożeniu przemysłowych automatów wydających wiele organizacji może ograniczyć zużycie produktów, i to choćby o połowę (względem klasycznych rozwiązań).

Idź do oryginalnego materiału