Przestrzeń wspólna jest wartością. Klub Dyskusyjny NIAiU na Wydziale Architektury PW

niaiu.pl 2 tygodni temu

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań organizowanych wspólnie przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, poświęconych idei przestrzeni jako dobra wspólnego.

Inicjatywa nawiązuje do konkursu Nagroda NIAiU – „Przestrzeń wspólna jest wartością”, kierowanego do absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie, a jej celem jest stworzenie platformy dialogu pomiędzy laureatami konkursu, środowiskiem akademickim oraz zaproszonymi ekspertami i praktykami.

Pierwsze spotkanie klubu będzie miało charakter inauguracyjny – zaproszeni zostaną laureaci VII edycji konkursu, którzy opowiedzą o swoich projektach, inspiracjach i refleksjach towarzyszących ich realizacjom. Wydarzenie stanie się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami, studentami i wykładowcami, a także do zainicjowania kolejnych rozmów o wartościach kształtujących nasze wspólne otoczenie.
Rozmowę poprowadzi Tomasz Fudala – juror konkursu i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gospodarzem spotkania będzie prodziekan d.s. rozwoju WAPW Maciej Miłobędzki.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pokonkursowa projektów nagrodzonych w VII edycji konkursu Nagrody NIAiU, prezentowana w Galerii Wydziału Architektury PW w dniach 16–24 czerwca 2025 r.
Każde kolejne spotkanie klubu będzie koncentrować się wokół jednego, wybranego tematu związanego z przestrzenią wspólną, ale też tematu poruszanego w nagrodzonej pracy konkursowej – rozumianą nie tylko jako kategoria urbanistyczna czy architektoniczna, ale także jako przestrzeń społeczna, kulturowa i symboliczna.

Spotkania będą odbywać się cyklicznie – raz w semestrze, czyli dwa razy w roku akademickim– i za każdym razem koncentrować się będą na innym, aktualnym temacie.
W ramach wydarzeń przewidziane są:

  • prezentacje projektów przez laureatów konkursu,
  • komentarze zaproszonych ekspertów,
  • moderowane dyskusje z udziałem publiczności
  • oraz krótkie warsztaty tematyczne, które pozwolą uczestnikom aktywnie zaangażować się w poruszane zagadnienia.
Idź do oryginalnego materiału