Przewłaszczenie – fakty i mity

1 miesiąc temu

Każdy przedsiębiorca, który dochodził swoich należności na drodze prawnej, wie, iż jest to istna droga przez mękę. Wieloletni proces, a później koszmar egzekucji komorniczej. Złożone procedury prawne powodują, iż termin odzyskania należności jest bardzo odległy.

Z drugiej strony uzbraja się dłużnika w coraz większe uprawnienia chroniące jego interesy. Wielu z nich wykorzystuje to do przedłużania w nieskończoność egzekucji. Ilość i siła tych uprawnień jest tak duża, iż czasami odzyskanie należności staje się wręcz niemożliwe. Co zrobić, by pogodzić sprzeczne interesy wierzyciela i dłużnika? Rozwiązaniem coraz częściej spotykanym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie. Niestety, wskutek pewnych nadużyć w przeszłości, pojawiają się istotne obawy przed stosowaniem tego rozwiązania. Poniżej przedstawiamy obiektywne wady, zalety, fakty i mity.

Fakty:

  1. Przewłaszczenie pozwala rzeczywiście w szybszy sposób odzyskać należności.
  2. Pozwala w wystarczającym zakresie na ochronę słusznych interesów dłużnika. Jest to tzw. umowa nienazwana. Coraz szersze orzecznictwo krystalizuje optymalny kształt tego zabezpieczenia.
  3. Koszty egzekucji są niższe niż tradycyjna droga procesu cywilnego i komornika. Na czym również korzysta dłużnik, gdyż z założenia to on je ponosi.
  4. Kolejną korzyścią jest możliwość bezpośredniej sprzedaży zabezpieczenia przez dłużnika. Sam może negocjować cenę i warunki sprzedaży.
  5. Kwota uzyskana z licytacji komorniczej najczęściej jest dużo niższa niż ta otrzymana przy przewłaszczeniu. Dodatkowo z tej niższej ceny uzyskanej przez komornika, odliczane są spore koszty. Traci na tym i dłużnik, i wierzyciel.
  6. Kolejną korzyścią jest wyjęcie przedmiotu zabezpieczenia z majątku dłużnika, co chroni go przed innymi wierzycielami.

Mity:

  1. Przewłaszczenie nieuchronnie prowadzi do szkody dłużnika – mit. Pozwala na odzyskanie tylko kwoty rzeczywistych należności. Jak każde zabezpieczenie dające uprawnienie wierzyciela może być wykorzystane w złej wierze. Każde zabezpieczenia może być wykorzystane do nadużyć, ze szkodą dla dłużnika.
  2. Przy przewłaszczeniu od razu dłużnik traci nieruchomość. Nieprawda; jest to tylko tymczasowe przeniesienie własności z obowiązkiem zwrotu po spłacie zobowiązań.
  3. Przy przewłaszczeniu nie ma ochrony dłużnika – mit; faktycznie bowiem dłużnikowi przysługuje szereg instrumentów prawnych chroniących jego interesy. W szczególności proces przeciw egzekucyjny, który w każdym czasie daje możliwość wstrzymania realizacji tego zabezpieczenia przez sąd.
  4. Brak możliwości kontroli sposobu wykonania zabezpieczenia. To również nieprawda, cały proces ustanowienia i realizacji tego zabezpieczenia może być zaskarżony do sądu, a wierzyciel ponosi pełną odpowiedzialność za poprawność jego przebiegu.
  5. Hipoteka jest tańsza i lepsza niż przewłaszczenie – mit; brak kosztów komorniczych powoduje, iż przewłaszczenie jest dużo tańsze dla dłużnika. Przy przewłaszczeniu wzrasta odpowiedzialność wierzyciela, gdyż to on w całości odpowiada za prawidłowość egzekucji. Daje to dłużnikowi możliwość uzyskania odszkodowania od wierzyciela, który nadużył tego zabezpieczenia, ale również, gdy zostało ono nieracjonalnie wykorzystane np. przy niskiej cenie sprzedaży. Przy egzekucji komorniczej wierzyciel nie odpowiada za cenę sprzedaży. Przy przewłaszczeniu ponosi pełną odpowiedzialność.

Reasumując, przewłaszczenie na zabezpieczenie jest rozwiązaniem dającym korzyści zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom, gdzie interesy każdej ze stron są chronione. Całe postępowanie jest dużo szybsze i tańsze niż tradycyjne. Istotną kwestią jest tutaj umowa, gdyż to ona w sposób szczegółowy musi uregulować warunki ustanowienia i realizacji przewłaszczenia. Kluczem jest więc dla dłużnika kontrahent, na rzecz którego ustanawia takie zabezpieczenie. jeżeli jest on uczciwy i rzetelny, a umowa jest napisana w dobrej wierze, może się czuć bezpieczny. Jedną z firm, która zyskała uznanie na rynku stosując to zabezpieczenie, jest firma Janvest S.A. z Torunia. Potwierdzeniem jej profesjonalizmu i rzetelności jest uznanie na rynku oraz szereg nagród przyznanych przez niezależne kapituły, m.in. Champion Biznesu, Złote Godło Quality International, European Economic Award. Przyjęte rozwiązanie zasługuje na upowszechnienie, co również odciążyłoby przeciążony wymiar sprawiedliwości i organy egzekucyjne.

Idź do oryginalnego materiału