Sprawa dotyczyła publikacji Mariusza Gierszewskiego pt. „Amerykanie przewieźli Zełenskiego w Polsce. Nie zwrócili się o pomoc do polskich służb” z 22 grudnia 2022 roku o okolicznościach przejazdu prezydenta Ukrainy przez Polskę. Z ustaleń dziennikarza, zweryfikowanych w niezależnych źródłach, wynikało, iż strona polska, co prawda, wiedziała o wjeździe pociągu specjalnego z Ukrainy, ale nie została z wyprzedzeniem poinformowana, iż jedzie nim Wołodymyr Zełenski w celu odbycia podróży do USA . Mogło to być skutkiem spadku zaufania do polskich służb po głośnej aferze z granatnikiem komendanta policji.11 sierpnia 2023 roku Przewodniczący KRRiT arbitralnie nałożył na nadawcę Radia ZET najwyższą w historii polskiej radiofonii karę w wysokości 476 tys. zł, zarzucając, bez przedstawienia żadnych dowodów, m.in. szerzenie rzekomej dezinformacji i działania sprzeczne z polską racją stanu. Stacja odwołała się od tej decyzji do sądu.Dzisiejszy wyrok to świetna informacja dla wszystkich niezależnych mediów i potwierdzenie wartości przyświecających dziennikarstwu w demokratycznym społeczeństwie. To właśnie w ich obronie, w obronie wolności słowa toczył się przede wszystkim spór z KRRiT. Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, iż arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane. Sąd uznał wszystkie nasze racje, a co za tym idzie istotę funkcjonowania mediów w systemie demokratycznym. Ani przez moment nie wątpiliśmy, iż może być inaczej”
- komentuje Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.
W podobnym tonie wypowiedział się pełnomocnik Radia ZET, adw. Krzysztof Misarko z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak: Dzisiejsze rozstrzygnięcie potwierdza, iż organ nadzoru nie może arbitralnie kwestionować prawdziwości informacji przedstawionych w serwisie informacyjnym, a potem na tej podstawie nakładać kar powołując się na polską rację stanu. Przewodniczący KRRiT powinien stać na straży wolności słowa i prawa do informacji, a nie te wartości tłumić.
Maciej Świrski nałożył na rozgłośnie wchodzące w skład Grupy Eurozet łącznie trzy kary – jedną na nadawcę Radia ZET (przejazd Zełenskiego przez Polskę) i dwie na Radio TOK FM (podręcznik HiT i rzekomą mowę nienawiści). Wszystkie z nich zostały uchylone, z czego dwie prawomocnie.