Przyglądamy się rynkowi. Czy to już koniec krypto zimy?

1 rok temu

Historia uczy, iż chociaż krypto zimy charakteryzują się gwałtownymi spadkami cen, doświadczony inwestor, który pozostaje wyczulony na niuanse rynkowe, może odkryć możliwości choćby w tak mroźnych fazach.

W ciągu ostatnich 48 godzin wartość Bitcoina wzrosła o imponujące 12 procent, nie tylko przekraczając najważniejszy próg 32 tys. dolarów, ale także osiągając najwyższy szczyt do 35 tys. dolarów. Ta dynamika wyrywa się z roku stagnacji, wskazując na możliwość wygaśnięcia krypto zimy. I chociaż Bitcoin pozostaje liderem, jego wzrost odbija się echem w całym spektrum altcoinów, potwierdzając nadrzędny wpływ Bitcoina.

Spot Bitcoin

Nagły wzrost rynku jest napędzany wiadomością, iż firma BlackRock może rozpocząć w tym miesiącu przygotowanie początkowego finansowania dla funduszu ETF typu spot Bitcoin. ETF typu spot Bitcoin BlackRock był już notowany na giełdzie Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), co stanowi najważniejszy krok w procesie notowania spotowych ETF-ów Bitcoin.

Fundusze ETF typu Spot Bitcoin są bardzo istotne, ponieważ zmniejszają koszty inwestycji, zwiększają płynność, poprawiają efektywność śledzenia cen i spełniają bardziej rygorystyczne wymogi regulacyjne. Zwiększają dostępność i akceptację Bitcoina, szczególnie dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, zapewniając wygodniejszy i bezpośredni kanał inwestycyjny.

Oczekuje się, iż napływ znaczącego nowego kapitału na rynek kryptowalut zwiększy całkowitą kapitalizację rynkową świata kryptowalut. W tym kontekście zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni zyskali ogromne zaufanie.

Eksperci są zdania, iż Bitcoin może odnotować wzrost o 6,2 proc. w miesiącu po uruchomieniu ETF, przechodząc do stałego miesięcznego wzrostu na poziomie 3,7 proc. do końca roku. Z kolei rok 2024 zapowiada się wyjątkowo w związku z oczekiwanymi napływami funduszy ETF, nadchodzącym halvingiem Bitcoina w kwietniu i potencjalnymi szczytowymi wycenami.

Co zrobi Fed?

Na chwilę obecną oczekiwania rynkowe dotyczące przyszłego ruchu wzrostowego zależą przede wszystkim od wstrzymania się Rezerwy Federalnej od podwyżek stóp procentowych i terminu obniżek stóp, zatwierdzenia funduszy ETF Bitcoin przez instytucje takie jak BlackRock, halvingu Bitcoina oraz złagodzenia regulacyjnego dostępu do rynku. Obecnie dane wskazują, iż obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może zostać opóźniona do września 2024 r., a wyniki przeglądu funduszy ETF Bitcoin prawdopodobnie zostaną przesunięte na 2024 r. Halving Bitcoina spodziewany jest w 2024 r. i sądząc po szumie wokół halvingu Litecoina, na chwilę obecną generuje on umiarkowane zainteresowanie.

Idź do oryginalnego materiału