Przygotowanie opryskiwacza do pracy po zimie

7 miesięcy temu

Wkrótce początek sezonu ochrony roślin. Opryskiwacze rolnicze są niezbędnym narzędziem w ochronie plonów przed chwastami, szkodnikami oraz chorobami. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania, konieczne jest adekwatne przygotowanie maszyny do pracy.

Przygotowanie opryskiwacza rolniczego do sezonu wymaga odpowiedniej uwagi i staranności. Ważne jest czyszczenie i regulacja. Istotne jest także stosowanie się do zaleceń producenta i zachowanie środków ostrożności podczas pracy. Należy również pamiętać o prawidłowym postępowaniu z substancjami chemicznymi oraz ochronie osobistej przy pracy z opryskiwaczem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, które należy podjąć w celu przygotowania opryskiwacza do pracy.

Ocena techniczna i czyszczenie opryskiwacza

Przed rozpoczęciem sezonu należy dokładnie przeanalizować stan techniczny opryskiwacza. Należy więc sprawdzić, czy nie ma wycieków, uszkodzeń lub luzów w połączeniach. Konieczne może być również sprawdzenie i ewentualna wymiana filtra, uszkodzonych wężyków czy dysz rozpylaczy.

Zanim uruchomimy opryskiwacz, konieczne jest dokładne jego wyczyszczenie. Należy usunąć pozostałości środków chemicznych z poprzedniego sezonu, zwracając szczególną uwagę na zbiornik, węże i dysze. Niedopuszczalne jest mieszanie różnych substancji chemicznych, dlatego też konieczne jest dokładne oczyszczenie opryskiwacza.

Przygotowanie opryskiwacza do pracy: Regulacja i kalibracja

Przed sezonem należy także dokonać regulacji i kalibracji opryskiwacza. Oczywiście sprawdzamy również ciśnienie w opryskiwaczu. Koniecznie też należy się upewnić, iż jest ono zgodne z zaleceniami producenta stosowanych substancji chemicznych. Dodatkowo niezbędne jest przeprowadzenie kalibracji opryskiwacza. W efekcie upewnimy się co do stosowania odpowiedniej dawki środka ochrony roślin. Wydatek cieczy z rozpylaczy należy sprawdzać na minimum 1/5 wszystkich dysz. jeżeli ich wydajność odbiega więcej niż 10%, od nominalnej, należy je wymienić na nowe.

Przed kalibracją warto sprawdzić prawidłowość działania rozpylaczy. Sprawdzamy ją, napełniając zbiornik wodą. Wzrokowa kontrola pozwoli wychwycić nieprawidłowy strumień cieczy z rozpylaczy. Może on być skutkiem odłożenia się kamienia. Do jego usuwania nie należy jednak używać ostrych narzędzi, gdyż grozi to uszkodzeniem precyzyjnego rozpylacza. Do usunięcia kamienia można użyć ogólnie dostępnych preparatów do odkamieniania np. czajników.

Po kalibracji może się okazać, iż musimy wyregulować zawory kompensacyjne. Ich rolą jest utrzymanie stałego ciśnienia w belce polowej, niezależnie od liczby pracujących sekcji. Regulację należy przeprowadzić także po każdorazowej wymianie rozpylaczy.

Obowiązkowa kontrola opryskiwacza

Przygotowanie opryskiwacza do pracy jest niezwykle ważne, ale nie wolno zapominać o jego obowiązkowej kontroli technicznej. Ustawodawca nałożył bowiem na użytkowników opryskiwaczy wymóg obligatoryjnej kontroli technicznej sprzętu. Badanie techniczne opryskiwacza przeprowadza się co 3 lata. Dokonują tego diagności Stacji Kontroli Opryskiwaczy, również w gospodarstwach klientów. Przed kontrolą opryskiwacz powinien być umyty, a zbiornik napełniony czystą wodą.

Warto pamiętać o obowiązkowym okresowym badaniu technicznym opryskiwaczy. Brak zaświadczenia o takim badaniu może bowiem skutkować dotkliwą karą.

Prawidłowe opryskiwanie

Podczas opryskiwania środkami ochrony roślin należy stosować się do aktów i norm prawnych, które regulują postępowanie podczas oprysków. W przepisach znajdziemy istotne informacje dotyczące obiektów określanych mianem wrażliwych. Na przykład dla dróg publicznych minimalna strefa buforowa wynosi 3 metry. W przypadku pasiek bufor wynosi 20 metrów, a dla zbiorników wodnych 1 lub 3 metry. Szczegółowe informacje o wielkości stref buforowych można znaleźć także na etykietach preparatów stosowanych do ochrony roślin.

Ważna jest także pora wykonywania zabiegu. Środkami ochrony roślin powinno się opryskiwać uprawy wieczorem lub nocą. Po pierwsze z uwagi na ochronę pszczół i innych aktywnych zapylaczy, po drugie z powodu większej skuteczności preparatów. Należy więc pamiętać, iż oblot pszczół odbywa się w ciągu dnia. Kontakt ze środkiem ochrony roślin może być dla nich trujący, a choćby śmiertelny. Przy niższej temperaturze, a więc wieczorem lub w nocy, środki ochrony roślin działają efektywnie. Przy tym ciecz robocza niepoddana promieniom słonecznym nie wysycha tak szybko, przez co substancja czynna jest absorbowana przez roślinę prawie w całości.

Środki bezpieczeństwa podczas pracy z opryskiwaczem

Przed przystąpieniem do pracy z opryskiwaczem zawsze należy pamiętać o ochronie indywidualnej. Odpowiednie ubranie ochronne, w tym rękawice, okulary (lub przyłbica) i maska przeciwpyłowa to podstawowe środki ochrony. Wybierając środki ochrony, koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Idź do oryginalnego materiału