- Druga nitka rurociągu funkcjonuje bez zmian
- System ropociągów Przyjaźń funkcjonuje od 1964 r.
- Długość rurociągów wynosi 8900 km, z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji
Zachodnim odcinkiem rurociągu Przyjaźń płynie ropa z Rosji, przez Polskę, do Niemiec. Spółka PERN, czyli operator polskiej części Przyjaźni, poinformowała, iż w tym momencie nie są znane przyczyny zdarzenia – natychmiast zostało wyłączone tłoczenie w uszkodzonej nitce. Na miejsce wycieku wysłano służby PERN (techniczne, eksploatacyjne, zakładową straż pożarną oraz ochronę środowiska), a także publiczną straż pożarną. Teren został zabezpieczony, realizowane są działania ratownicze, które prowadzone są zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji.
W komunikacie dodano, iż druga nitka ropociągu Przyjaźń funkcjonuje bez zmian, tak samo jak pozostałe elementy infrastruktury, za którą odpowiada PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec.
Co to jest rurociąg Przyjaźń?
System rurociągów Przyjaźń działa od 1964 r., łączy Syberię z Europą Środkową. Sieć początek ma w rosyjskim Almietjewsku, potem na wysokości Mozyrza (białoruskie Polesie) rozdziela się na nitkę północną, prowadzącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, której trasa prowadzi przez Ukrainę i Słowację do Czech oraz Węgier. W sumie to około 8900 km rurociągów, z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji.
Ropa naftowa z Rosji, dzięki rurociągu Przyjaźń, trafia do rafinerii w Płocku i Gdańsku. Polska od kilku lat stopniowo ogranicza import surowca z Rosji, co nabrało dodatkowego tempa po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku. Zawieranych jest coraz więcej umów z dostawcami ropy naftowej z m.in. USA, Kanady, Kazachstanu czy Arabii Saudyjskiej.
Przeczytaj także: Gazociąg Baltic Pipe już działa, ale… co dalej?