Przyroda już rozkwita. Co teraz rozwija kwiaty?

1 miesiąc temu

Krokusy w różnych odmianach oraz tulipany, szafirki, narcyzy, żonkile, hiacynty, cebulice i kosaćce – w tym roku na koniec marca przyroda zachwyca urodą w ogrodach i na działkach.

– W tym roku sezon w ogrodzie rozpoczął się o czasie, a choćby nieco wcześniej niż w poprzednim roku. Warto podczas świątecznych spacerów obserwować, jak przyroda rozkwita i szukać inspiracji do własnych ogrodów czy na balkony i tarasy – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.

Krokusy pod koniec marca kończą już u nas swoje kwitnienie. Najczęściej można je spotkać w kolorze fioletowym. Jednak występują one także w kolorze żółtym, białym, czasem można spotkać choćby wielokolorowe okazy.

Te wiosenne kwiaty cebulowe należy włożyć do gruntu we wrześniu lub październiku. Krokusy lubią ziemię przepuszczalną, próchniczą o lekko kwaśnym pH. Preferują wilgotne podłoże, jednak przy zastojach wody ich cebulki mogą zacząć gnić. Można uprawiać je także w domu, jednak nie lubią, gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza i w warunkach domowych kwitną zaledwie kilka dni. Dlatego lepiej sadzić je w ogrodzie.

Tulipany / Fot. Canva

Tulipan to najpopularniejszy wiosenny kwiat cebulowy. Jego kwiaty mogą mieć najróżniejsze kolory. Cebulki tulipanów należy włożyć do gruntu we wrześniu lub październiku. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, by po okresie kwitnienia cebulki wyjąć z ziemi i przechowywać w suchym oraz przewiewnym miejscu.

Narcyzy, zwane też żonkilami właśnie rozkwitają. Nie potrzebują zbytniej pielęgnacji i uwagi, dlatego też każdy ogrodnik powinien sobie z nimi poradzić. Będą pięknie wzrastać także w donicy znajdującej się na parapecie, trzeba jednak pamiętać, iż bardzo lubią stanowiska słoneczne. Te żółte wiosenne kwiaty pięknie prezentują się na przykład jako ozdoba salonu czy parapetu kuchennego. Ich cebulki są wieloletnie, należy jednak pamiętać o tym, by raz na kilka lat wyjąć je z gleby w lipcu, przesuszyć je w domu i we wrześniu ponownie włożyć do ziemi.

Hiacynty / Fot. Radio Kielce

Rozpoczynające właśnie kwitnienie hiacynty – kwiaty wiosenne z charakterystycznymi, dużymi i gęstymi kwiatostanami występować mogą także w różnych kolorach: fioletowym, ciemnoniebieskim, białym, żółtym, czerwonym, różowym czy pomarańczowym. Te kwiaty ogrodowe z powodzeniem można uprawiać w doniczkach w domu. Gdy przekwitną – można włożyć cebulki do przydomowego ogródka i w kolejnym roku cieszyć się ich ponownym kwitnieniem. Lubią żyzną glebę, o odczynie zarówno kwaśnym, jak i zasadowym. Najlepiej czują się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Należy jednak osłonić je od wiatru. Te wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej włożyć do gruntu we wrześniu.

Delikatne szafirki preferują glebę o odczynie obojętnym o dużej zawartości próchnicy, powinna być dość wilgotna. Natomiast stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Cebulki można pozostawić w ziemi choćby na 5 lat, trzeba jednak pamiętać o ich regularnym nawożeniu.





Idź do oryginalnego materiału