Przyszłość energii odnawialnej

8 godzin temu
3 lipca w Brukseli podsumowano trzy lata projektu SUNER-C. Przedsięwzięcie miało na celu rozwój ekosystemu poświęconego paliwom słonecznym i chemikaliom w Europie. Wśród uczestników projektu była m.in. prof. Joanna Kargul z Centrum Nowych Technologii UW

SUNER-C to projekt finansowany przez Unię Europejską, którego celem było wsparcie działań mających zastąpić paliwa kopalne w energetyce i doprowadzić do neutralności klimatycznej. 29 partnerów z UE otrzymało zadanie stworzenia ram dla przyspieszenia transformacji technologii wytwarzania paliw słonecznych i chemikaliów, od laboratorium do zastosowań przemysłowych na dużą skalę.

Jednym z rezultatów projektu SUNER-C było opracowanie technologicznej mapy drogowej, przygotowanej pod kierunkiem prof. Joanny Kargul, kierownika Laboratorium Paliw Słonecznych w Centrum Nowych Technologii (CeNT) UW, dr Cariny Faber (European Innovation Council) oraz inż. Théo Alerte (ENGIE). Mapa identyfikuje krótko-, średnio- i długoterminowe kamienie milowe w kierunku szerokiego wdrożenia paliw słonecznych i chemikaliów w społeczeństwie. Zawiera również plan wdrożenia, proponując projekty i działania oraz odnosząc się do takich aspektów, jak finansowanie, eksploatacja i wpływ społeczny technologii paliw i chemikaliów słonecznych.

Wcześniej zespół stworzył Strategiczny Program Badań i Innowacji, który określa konkretne działania na nadchodzące lata, dostosowując innowacje technologiczne do celów klimatycznych i potrzeb przemysłu. Powstało również narzędzie do mapowania społeczności – interaktywna platforma, która umożliwia użytkownikom badanie i filtrowanie podmiotów B+R+I w całym łańcuchu wartości paliw słonecznych i chemikaliów, skategoryzowanych według kompetencji związanych z technologią, infrastrukturą i przekrojowych, a także według kraju.

Dla zainteresowanych tematyką czystej energii opracowano otwartą, interaktywną platformę edukacyjną przeznaczoną dla wszystkich odbiorców, od uczniów szkół średnich po profesjonalistów z branży. Zgodnie z tym celem współautorzy projektu SUNER-C, w tym Vasile Parvulescu, Bert Weckhuysen, Siglinda Perathoner i Gabriele Centi, opracowali książkę zatytułowaną Unlocking the Future of Renewable Energy and Chemistry through Catalysis.

Projekt SUNER-C otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont Europa”. W trakcie podsumowania trzech lat działalności naukowcy zadeklarowali potrzebę i chęć kolejnych działań, którym przyświeca cel Europy neutralnej dla klimatu.

Idź do oryginalnego materiału