Przyznano nagrodę im. prof. Staweckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transportu szynowego – edycja 2023

17 godzin temu

Dla uczczenia pamięci profesora doktora nauk technicznych Włodzimierza Staweckiego, wieloletniego dyrektora Instytutu Pojazdów Szynowych Tabor w Poznaniu, aktywnego członka Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, inicjatora wielu prac badawczo-rozwojowych dotyczących transportu szynowego, Polskie Towarzystwo Naukowe Silników Spalinowych ustanowiło w listopadzie 2021 r. specjalną nagrodę im. prof. Włodzimierza Staweckiego, która ma być wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć w zakresie badań, rozwoju konstrukcji, wdrożenia i organizacji kolejnictwa, pojazdów szynowych, a szczególnie rozwoju nowoczesnych układów napędowych pojazdów szynowych. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w 2023 r. otrzymał prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl.

Nagroda im. prof. Staweckiego za wybitne osiągnięcia w transporcie szynowym

Polskie Towarzystwo Silników Spalinowych ogłosiło profesora Tadeusza Uhla laureatem Nagrody im. Profesora Włodzimierza Staweckiego za rok 2023, doceniając jego wyjątkowy wkład w rozwój transportu kolejowego i nowoczesnych układów napędowych pojazdów szynowych.

Profesor Uhl, w tej chwili pełniący funkcję Dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wykazał się niezwykłymi osiągnięciami w łączeniu inżynierii mechanicznej z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi dla sektora kolejowego. Od ponad czterech dekad konsekwentnie przesuwał granice innowacji, szczególnie w dziedzinie mechatroniki i diagnostyki maszyn, łącząc swoją głęboką wiedzę akademicką z praktycznymi zastosowaniami przemysłowymi.

Nagroda ustanowiona w listopadzie 2021 r., upamiętnia Profesora Włodzimierza Staweckiego, byłego dyrektora Instytutu Pojazdów Szynowych TABOR w Poznaniu, będąc wyrazem uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań, rozwoju, wdrożeń i organizacji systemów kolejowych.

Wkład profesora Uhla w sektor kolejowy jest szczególnie godny uwagi ze względu na jego rolę lidera w EC Group, konsorcjum 14 firm inżynieryjnych, które założył w 1998 roku. Dziś EC Group jest strategicznym dostawcą technologii w branży kolejowej, lotniczej, przemysłowej, chemicznej, motoryzacyjnej czy energetycznej, gdzie jej wiedza inżynieryjna i innowacyjne rozwiązania zyskały powszechne uznanie, zatrudniając setki inżynierów dostarczając zaawansowane technologicznie rozwiązania na całym świecie.

Jego kariera akademicka na AGH University była równie imponująca, gdzie był pionierem interdyscyplinarnej edukacji w mechatronice, ustanawiając międzynarodowe programy współpracy. Z ponad 800 publikacjami naukowymi i ponad 40 patentami krajowymi i międzynarodowymi, profesor Uhl znacząco wpłynął na dziedzinę inżynierii kolejowej i diagnostyki technicznej. Jego dorobek naukowy został doceniony na arenie europejskiej, czego wyrazem było powołanie Profesora do Grupy Wysokiego Poziomu ds. Kluczowych Technologii przy Komisji Europejskiej.

Nagroda Staweckiego docenia nie tylko osiągnięcia techniczne Profesora Uhla, ale także jego rolę w kształtowaniu przyszłości transportu kolejowego poprzez edukację i innowacje. Pod jego kierownictwem w polskim i międzynarodowym sektorze kolejowym wdrożono wiele rozwiązań technologicznych, które w znacznym stopniu przyczyniły się do jego modernizacji i podniesienia efektywności.

Biografia

Urodził się 1 stycznia 1956 roku w Nowym Sączu. W 1979 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH. W 1983 roku uzyskał stopień doktora, a w 1990 roku stopień doktora habilitowanego. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. W 1978 roku rozpoczął pracę w Instytucie Mechaniki i Wibroakustyki Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH jako asystent stażysta, którą od 1980 roku kontynuował jako asystent. W 1991 roku otrzymał stanowisko profesora AGH, a w 2000 roku stanowisko profesora zwyczajnego AGH. Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki (wcześniej Katedra Robotyki i Dynamiki Maszyn). W 2020 roku został dyrektorem Centrum Technologii Kosmicznych, pomocniczej jednostki naukowo-dydaktycznej AGH.

Autor oraz współautor ponad 800 publikacji naukowych, a także ponad 40 patentów krajowych i międzynarodowych.
Promotor około 50 prac doktorskich oraz ponad 120 prac magisterskich. Inicjator interdyscyplinarnego kształcenia opartego na projektach w zakresie mechatroniki oraz jednym z twórców kierunku kształcenia Mechatronika, a także inicjatorem współpracy międzynarodowej z wieloma uczelniami w kraju i za granicą w ramach umów bilateralnych oraz programów ERASMUS.

W latach 1999-2001 przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, w latach 2000-2002 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej, od 2000 roku członek Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki Polspar, w latach 1999-2001 członek Komitetu Mechaniki PAN, w latach 1999-2002 członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Od 2009 roku członek Komitetu Budowy Maszyn PAN, od 2008 roku członek zarządu Railway Business Forum, Prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej. Od 1994 roku członek Society of Experimental Mechanics, od 1996 roku członek American Society of Mechanical Engineers, od 2004 roku członek komitetu narodowego International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science IFToMM.

W 1998 roku założył firmę inżynierską Energocontrol, która w ciągu 16 lat działalności została przekształcona w grupę firm inżynierskich pod nazwą EC Grupa. Grupa składa się z 14 firm, głównie spin-off, które kontynuują prace badawcze prowadzone w AGH. w tej chwili firma zatrudnia w Polsce i za granicą kilkuset inżynierów, głównie absolwentów AGH. EC Grupa realizuje projekty na całym świecie z zakresu wysokich technologii w branżach: energetycznej, kolejowej, lotniczej oraz maszynowej.

Spędził 6 lat za granicą, pracując zarówno w przemyśle, jak i na uczelniach w Holandii, Belgii, Francji, USA i Japonii. Członek Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Programu Wspierania Infrastruktury Badawczej w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2013 roku członek zespołu ekspertów Komisji Europejskiej przyznającego granty na badania naukowe oraz zajmującego się nowoczesnymi kierunkami europejskiej gospodarki. Jako pierwszy Polak został powołany do udziału w pracach Grupy Wysokiego Poziomu (High Level Group) w zakresie Kluczowych Technologii (KTE – Key Enabling Technologies), która działa przy Komisji Europejskiej. Działania HLG KET koncentrują się na ustalaniu kierunków rozwoju nowoczesnych gałęzi europejskiej gospodarki w Programie Horyzont 2020. W latach 2004-2009 redaktor naczelny czasopisma naukowego „Pomiary, Automatyka, Kontrola”. W latach 1976-1981 członek kadry narodowej w biegach średniodystansowych.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl znalazł się wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie, według rankingu World’s Top 2% Scientists 2023. Ranking World’s Top 2% Scientists opracowuje Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Zestawienie przygotowywane jest w oparciu o dorobek naukowy badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, zgromadzony w bazie Scopus. Ocenie podlegają m.in. kryteria bibliometryczne, jak całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha, pozycja i rola autora/autorki wśród współautorów publikacji czy liczba artykułów.

Idź do oryginalnego materiału