O pierwszym śmiertelnym przypadku u człowieka zarażonym wirusem H5N1 informuje Departament Zdrowia Luizjany w USA.
Departament Zdrowia Luizjany w swoim w komunikacie z 6.01.br informuje, iż zmarł pacjent, który został hospitalizowany w grudniu ub.r. z powodu pierwszego ludzkiego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Departament Zdrowia Luizjany podaje, iż przeprowadził szerokie dochodzenie w zakresie zdrowia publicznego. Nie wykazało ono żadnych dodatkowych przypadków H5N1, ani dowodów na przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka. Jak podaje komunikat „pacjent pozostaje jedynym ludzkim przypadkiem H5N1 w Luizjanie”.
Zmarły miał ponad 65 lat i zgłoszono, iż miał choroby współistniejące. Pacjent zaraził się wirusem H5N1 po narażeniu na połączenie niekomercyjnego stada przydomowego i dzikich ptaków.
Do połowy grudnia 2024 r. zgłoszono 60 potwierdzonych zakażeń H5N1 u ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, przy czym większość z nich była związana z kontaktem z zakażonym drobiem lub krowami mlecznymi.
Nie ma informacji o podobnych przypadkach w innych Stanach, czy doniesień z Europy. Obecne ogólne ryzyko dla zdrowia publicznego pozostaje niskie. Jednak osoby pracujące z ptakami, drobiem lub krowami lub mające z nimi kontakt rekreacyjnie, są bardziej narażone.
Najlepszym sposobem ochrony siebie i swojej rodziny przed wirusem H5N1 jest unikanie źródeł narażenia. Oznacza to unikanie bezpośredniego kontaktu z dzikimi ptakami i innymi zwierzętami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusami ptasiej grypy.
Jak chronić się przed zakażeniem wirusem H5N1
- Nie dotykaj chorych lub martwych zwierząt ani ich odchodów i nie przynoś do domu chorych dzikich zwierząt.
- Trzymaj zwierzęta domowe z dala od chorych lub martwych zwierząt i ich odchodów.
- Nie jedz surowego lub niedogotowanego jedzenia.
- Unikaj surowych produktów spożywczych, takich jak niepasteryzowane surowe mleko lub sery pochodzące od zwierząt, u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie.
- Jeśli pracujesz na fermach drobiu lub w mleczarni pomyśl o szczepieniu przeciwko sezonowej grypie. Szczepionka nie zapobiegnie zakażeniu wirusami ptasiej grypy, ale może zmniejszyć ryzyko koinfekcji wirusami ptasiej grypy i grypy.
- Jeśli miałeś kontakt z chorymi lub martwymi ptakami lub innymi zwierzętami lub pracujesz na farmie, na której wykryto ptasią grypę, obserwuj objawy ze strony układu oddechowego lub zapalenie spojówek. jeżeli objawy wystąpią w ciągu 10 dni od kontaktu z chorymi lub martwymi zwierzętami poinformuj lekarza o kontakcie z chorymi zwierzętami.