KE zaakceptowała pakiet środków, które podejmie Polska, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy ptaków. Przewidziano m.in. zwiększenie obszaru zagrożonego, zmniejszenie zagęszczenia kurników i specjalne zasady dotyczące osób obsługujących - poinformował resort rolnictwa.
Dodajmy, iż koszty związane z ptasią grypą sięgają już w Polsce setek milionów złotych. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, iż koszty utylizacji stad mogą spaść na producentów, o ile ci nie będą spełniać wymagań dot. bioasekuracji.
Ptasia grypa. Polskie drobiarstwo poważnie zagrożone
Przypomnijmy: na początku kwietnia 2025 r. Komisja Europejska poinformowała Głównego Lekarza Weterynarii, iż ocena sytuacji epizootycznej w odniesieniu do HPAI (zjadliwej grypie ptaków) w Polsce "budzi głębokie zaniepokojenie KE". W ocenie Komisji środki podejmowane przez stronę polską, w celu ograniczenia występowania zakażeń HPAI u drobiu, były niewystarczające. KE planowała uruchomienie procedury z art. 259 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, tj. przyjęcia wobec Polski nadzwyczajnych środków w związku z poważnym ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby. Reklama
Uwaga: przedstawione przez KE środki nadzwyczajne miałyby dotyczyć wstępnie zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób na terenie województw: wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego oraz ograniczeń w przemieszczaniu drobiu z wyjątkiem przemieszczenia do rzeźni. To mogłoby pogrążyć biznes drobiarski na wskazanych terenach.
Polska pozostaje w stałym kontakcie z KE w sprawie ptasiej grypy
Ministerstwo poinformowało w czwartkowym komunikacie, iż Główny Lekarz Weterynarii jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską w sprawie sytuacji związanej z występowaniem w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). "Dokładamy wszelkich starań, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusa" - napisano.
Resort poinformował, iż podczas spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Lekarza Weterynarii z przedstawicielami wiodących związków branży drobiarskiej oraz producentów drobiu i jaj uzgodniono 13 kluczowych kierunków, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań ze strony Polski. Przedstawiono je Komisji Europejskiej jako alternatywę dla planowanych decyzji o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych.
MRiRW wskazało, iż KE zaakceptowała polskie propozycje, podlegają one natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną. Wśród działań tych są: wydłużenie do 14 dni czasu między wstawieniami drobiu połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji; zwiększenie obszaru zagrożonego w przypadku potwierdzenia ogniska o dodatkowe 5 km; kontrola zweryfikowanych planów bioasekuracji przez lekarzy weterynarii ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu.
Planowane "zmniejszenie obsady kurników". Sposób na ptasią grypę?
W obszarach objętych ograniczeniami wprowadzony zostanie także cotygodniowy monitoring stanu zdrowia ptaków - we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii. Planowane jest zmniejszenie obsady kurników. Na fermach, na których wystąpiły ogniska minimalna przerwa w produkcji ma wynosić 40 dni od dezynfekcji ostatecznej. Ponadto zostaną wyznaczeni pracownicy do poszczególnych ferm, będą oni mogli pracować tylko w jednej fermie.
Zakłady wylęgu drobiu będą musiały przesyłać harmonogramy transportów jaj i piskląt jednodniowych do powiatowego lekarza weterynarii z minimum 72-godzinnym wyprzedzeniem. Wprowadzony zostanie zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI w okresie obowiązywania restrykcji. Będzie obowiązywał wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze przed wjazdem do gospodarstwa.
MRiRW poinformowało, iż kilka dni temu odbyły się kolejne spotkania Głównego Lekarza Weterynarii z Komisją Europejską, na których KE przyjęła proponowane działania alternatywne oraz uzgodniono, iż w/w środki obowiązywały będą jedynie w trzech regionach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim.
Polska musi natychmiast wdrożyć środki zaradcze. Ptasia grypa nie ustępuje
"Uzgodnione i przyjęte przez KE środki, powinny zostać wdrożone niezwłocznie. Ocena wdrożenia środków zostanie przeprowadzona przez KE w dniach 22-24 kwietnia w ramach misji EU-VET w Polsce. Kluczowym elementem zachowania status quo i szybkiego zdjęcia obszarów będzie brak nowych ognisk grypy ptaków w ww. obszarach" - podkreślił resort rolnictwa.
Od 4 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii odbył szereg spotkań z przedstawicielami KE, przedstawiając szczegółowe informacje na temat działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z ogniskami HPAI w Polsce, ocenę wpływu planowanych decyzji na funkcjonowanie branży drobiarskiej oraz działalności powiązanych, funkcjonujących w całym łańcuchu produkcyjnym drobiu, a także skutki ekonomiczne i potencjalne straty w przemyśle drobiarskim, które zapowiadana przez KE decyzja, mogłaby spowodować.
Według stanu na 16 kwietnia 2025 r. w tym roku w Polsce stwierdzono 79 ognisk HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) u drobiu, w których utrzymywanych było łącznie 6,85 mln sztuk zwierząt. Najwięcej ognisk jest w woj. wielkopolskim (38 ognisk, gdzie łącznie było 3,45 mln sztuk drobiu) oraz mazowieckim (21 ognisk z 3,03 mln sztuk drobiu).
***