Firma analityczna QCP Capital opublikowała swoją aktualną analizę dotyczącą dwóch głównych kryptowalut: Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH). Eksperci QCP oceniają prognozy dla Bitcoina jako dość pesymistyczne, wskazując na potencjalne ciśnienia podażowe wynikające z dwóch głównych źródeł. Kontrastują ją z oceną aktualnej kondycji ekosystemu Ethereum; ich zdaniem, liczba byczych sygnałów jest dla kryptowaluty Vitalika Buterina zauważalnie większa. Czy parę BTC/ETH czeka potężny pivot?
Bitcoin w tarapatach
Pierwszym ze wspomnianych „głównych źródeł” niedomagań BTC miałaby być zdaniem analityków QCP Capital spodziewana dystrybucja Bitcoinów odzyskanych z masy upadłościowej giełdy-bankruta Mt. Gox. Drugim źródłem z kolei jest ostatni atak hakerski na japoński parkiet kryptowalutowy DMM, który doprowadził do wypłynięcia z giełdy aż 305 milionów dolarów w tokenach BTC.
Sprawa Mt. Gox jest już legendarną sagą w społeczności krypto: case ten nie tylko był na swój sposób „memiczny”, nie daje też o sobie zapomnieć z powodu regularnych napływów skradzionych kryptowalut na rynek. Japoński parkiet co prawda przez cały czas funkcjonuje, ale otrzymał 30 maja bolesny cios: w wyniku wycieku klucza prywatnego utracono (na razie) bezpowrotnie aż 4500 sztuk kryptowaluty BTC. Giełda była zmuszona wstrzymać wszelkie depozyty i wypłaty użytkowników, trwa aktualnie skrupulatnie przeprowadzane śledztwo w tej sprawie.
Na moment powstawania tego tekstu cena Bitcoina wynosiła ok. 67,7 tys. USD za sztukę.
Optymistyczne perspektywy dla Ethereum
Analitycy QCP Capital wyrażają się z kolei optymistycznie na temat sieci Vitalika Buterina, czyli Ethereum. Firma przewiduje, iż spotowe fundusze Ethereum ETF mogą zacząć być notowane wcześniej niż oczekiwano, czyli już w czerwcu br. W dniu dzisiejszym bowiem amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), regulator rynków finansowych w USA, wezwała dotychczasowych wnioskodawców (a przyszłych emitentów ETF-ów) do składania formularzy tzw. S-1.
Eksperci uważają, iż ów nagły rozwój wydarzeń może poważnie zaskoczyć chwilowo uśpiony rynek. Zakładają więc scenariusz mocno prowzrostowy dla Ethereum oraz altcoinów jako takich. Według autorów notatki wprowadzenie spotowych funduszy ETF Ethereum spowoduje gwałtowny napływ środków od klientów detalicznych i instytucjonalnych, windując średnioterminowo kurs kryptowaluty.
Firma obserwuje również duże zainteresowanie opcjami kupna (call) na Ethereum o cenach wykonania 4 000 i 5 000 USD na koniec czerwca 2024 roku. Inwestorzy przesuwają swoją uwagę na tokeny o wyższym współczynniku beta, takie jak Shiba Inu (SHIBA), Dogecoin (DOGE) i Pepe (PEPE), które odnotowały w ostatnich dniach tłuste dwucyfrowe zyski i znajdują się w pierwszej dziesiątce pod względem indykatora open interest.
Na moment powstawania tego tekstu cena Ethereum wynosiła ok. 3800 USD za monetę.