W trakcie wtorkowego posiedzenia rządu premier Tusk nawiązał do planów obronności i edukacji obronnej, jak również budowy fortyfikacji.
– W 2027 roku Polska osiągnie możliwość przeszkolenia wojskowego 100 tys. ochotników w ciągu roku – poinformował premier Donald Tusk.
Dodał również, iż każda osoba zainteresowana zasadniczym szkoleniem wojskowym powinna móc w nim uczestniczyć najpóźniej w 2026 roku.
Jak przekonywał, chętnych do służenia ojczyźnie nie brakuje, ale szkolenia te powinny być dostępne możliwie powszechnie.
– Musimy zwiększyć zdecydowanie możliwości państwa, by każdy zainteresowany, każda zainteresowana szkoleniem wojskowym mógł i mogła w nim uczestniczyć – powiedział.
Premier wskazał, iż w tej chwili dobrowolne zasadnicze szkolenia wojskowe realizowane są miesiąc i każda osoba, która bierze w nich udział, otrzymuje 6 tysięcy złotych.
– Dla nas najważniejsze jest, żeby każdy zainteresowany mógł najpóźniej w 2026 roku w takim szkoleniu uczestniczyć. To oznacza zadanie trudne, ale wiem, iż wykonalne – powiedział, dodając, iż mowa tylko o szkoleniu zasadniczym, a będą także te specjalistyczne, przeprowadzane w innym trybie.
– W 2027 roku osiągniemy możliwość przeszkolenia 100 tysięcy ochotników w ciągu roku – powiedział premier.
Budowa rezerwy dla armii to jeden z celi rządu
Poza armią zawodową i poza WOT musimy zbudować de facto armię rezerwistów i temu będą służyły nasze działania – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Zapowiedział, iż przy szkoleniach cywilów wykorzystany będzie potencjał, wiedza i umiejętności weteranów.
Szef rządu powiedział, iż każdy pomiędzy 18 a 60 rokiem życia kto będzie zainteresowany dobrowolnymi szkoleniami wojskowymi otrzyma dokładne informacje, w jaki sposób takie szkolenie może odbyć.
Premier dodał, iż rząd przy szkoleniach chce wykorzystać potencjał tkwiący w weteranach. – Mówimy o świetnych żołnierzach, którzy zakończyli służbę, np. z GROM-u, czy komandosi z Lublińca; wykorzystamy ich wiedzę, zdolności tworząc centrum, które roboczo ktoś nazwał „Druga misja”. W tych szkoleniach będą bezcenni – stwierdził Tusk.
Rząd wprowadzi specustawę ds. fortyfikacji
Rada Ministrów zajęła się przygotowaną przez MON i MAP koncepcją rozwiązań w sprawie strategicznych i kluczowych inwestycji dotyczących potrzeb obronnych państwa. Rozwiązania związane z obronnością, o których rozmawiać będą ministrowie, mają związek z projektem ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji, który przewiduje m.in. pilne uproszczenie i usprawnienie budowy inwestycji, takich jak Tarcza Wschód.
– Jestem przekonany, bo założenie jest ambitne, ale wykonalne – trzy razy szybciej będzie trwał proces inwestycyjny po odbiurokratyzowaniu, dzięki tej specustawie. Wojsko czeka na tę specustawę – powiedział szef rządu.
Dodał, iż czasami ten biurokratyczny gorset utrudnia, a na pewno bardzo spowalnia proces inwestycji i to się musi skończyć.
– Wiem, iż to będzie budziło emocje, wiem, iż są jakieś uwagi i to z kilku resortów, ale będę to traktował wspólnie z MON-em jako absolutny priorytet i będziemy tę ustawę przeprowadzali tak gwałtownie jak to możliwe – zadeklarował Tusk.
Piotr Brzyski / PAP
Europosłowie z Polski apelują w Parlamencie Europejskim o większe wydatki na obronność