RAFAŁ GAJEWSKI – ABMASADOR KAMPANII RAZEM DLA LEPSZEJ PLANETY

builder4future.pl 8 godzin temu

Inwestycja w lepszą przyszłość

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, a jednym z najważniejszych jest ochrona naszej planety w obliczu zmian klimatu. Aby skutecznie zmierzyć się z tym problemem, potrzebujemy inicjatyw, podkreślających wagę mądrego wykorzystywania zasobów i ograniczania negatywnego wpływu człowieka na otoczenie. Taką inicjatywą jest kampania miesięcznika Builder – „Razem dla lepszej Planety” – której mam przyjemność być ambasadorem.

Użycie w tytule kampanii słowa „razem” ma głęboki sens. Uważam, iż kooperacja jest konieczna, jeżeli chcemy osiągnąć nasze cele w obszarze zrównoważonego rozwoju i stworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Tylko kooperacja wszystkich uczestników procesu budowlanego, pozwoli nam wznosić bardziej zrównoważone budynki, ograniczyć emisję CO2 i wykorzystać wszystkie zalety gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie.

Duże zadanie w tym względnie leży po stronie tzw. „regulatora”, czyli instytucji rządowych, ustawodawczych, normalizacyjnych. Przepisy oraz przetargi muszą wspierać stosowanie bardziej zrównoważonych rozwiązań w budownictwie, które niejednokrotnie są dostępne, ale nie zawsze wykorzystywane. Potrzebujemy zatem platformy, umożliwiającej wymianę doświadczeń między Legislatorem, Projektantami i Architektami, Wykonawcami i producentami materiałów budowlanych, instalacji i całego wyposażenia budynków. Uważam, iż taką rolę spełni kampania „Razem dla lepszej Planety”, dzięki której mam teraz okazję przybliżyć Państwu działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, podejmowane przez Cemex Polska.

Globalne cele i wyzwania

Cemex Polska, jako producent cementu, betonu i kruszyw oraz dostawca rozwiązań budowlanych, wyznaczył sobie ambitny cel w zakresie zrównoważonego budownictwa – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Aby ten cel osiągnąć, w pierwszej kolejności zamierzamy do końca tej dekady zredukować emisję CO₂ do poziomu poniżej 430 kg na tonę produktu cementowego. To duże wyzwanie, ale jestem przekonany, iż dzięki współpracy i innowacjom jesteśmy w stanie mu sprostać.[KG1] Już dziś oferujemy na rynku cementy, których emisja netto na tonę cementu wynosi 211 kg (co potwierdza deklaracja środowiskowa typu EPD). Dzięki zastosowaniu tego typu cementów możemy istotnie ograniczyć ślad węglowy w betonie, choćby do poziomu poniżej 60 kg CO₂ na 1 m3 mieszanki.

Redukcja śladu węglowego

Nasza strategia redukcji śladu węglowego opiera się na innowacyjnych technologiach i procesach produkcyjnych. Jej efektem są m.in. cementy i betony Vertua®, o istotnie obniżonym śladzie węglowym w porównaniu do wartości referencyjnych. To produkty, które pozwalają budować w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny dla otoczenia.

Te innowacyjne rozwiązania są przyszłością budownictwa, dlatego stale rozwijamy nasze portfolio wyrobów niskoemisyjnych. Zachęcamy przy tym klientów do uwzględniania wpływu na środowisko w procesie wyboru produktów. O wyborze zastosowanego rozwiązania budowlanego, nie powinna decydować tylko cena czy adekwatności tego rozwiązania, ale również jego wpływ na środowisko w całym cyklu życia produktu. Aby ułatwić porównywanie materiałów pod tym kątem, transparentnie informujemy o ich emisyjności. Dużym ułatwieniem dla naszych klientów jest dostęp do wiarygodnych danych – są one zawarte w Deklaracjach Środowiskowych III typu (EPD), wystawionych przez renomowaną jednostkę badawczą, jaką jest Instytut Techniki Budowlanej.

Współpraca dla innowacji

Cemex Polska nieustannie inwestuje w rozwój technologii cementowych. Uważamy, iż kluczem do opracowania nowych, bardziej zrównoważonych rozwiązań jest kooperacja naukowców i ekspertów-praktyków. Dlatego we współpracy ze środowiskiem akademickim w kraju i zagranicą poszukujemy innowacji, dzięki którym procesy produkcyjne stają się mniej uciążliwe dla środowiska. Do udziału we wspólnych inicjatywach zapraszamy nie tylko doświadczonych, ale także początkujących naukowców – w ramach cyklicznego konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”, swoje pomysły i odkrycia w obszarze zrównoważonego rozwoju prezentują wyróżniający się studenci i absolwenci kierunków technicznych.

Współpraca ze światem nauki jest w Cemex standardem także w skali globalnej. Z uczelniami w wielu krajach współpracuje m.in. Cemex Innovation Holding – centrum badawczo-rozwojowe z siedzibą w Szwajcarii, które koordynuje innowacyjne projekty Cemex. Wypracowane w ten sposób know-how znajduje odzwierciedlenie w postaci nowych, zrównoważonych produktów, oferowanych klientom na całym świecie, w tym w Polsce.

Myślimy globalnie, działamy lokalnie

W naszych działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju nie poprzestajemy na doskonaleniu produktów i procesów – prowadzimy też szeroko zakrojone działania edukacyjne na temat ekologicznego budownictwa. Celem licznych kampanii realizowanych przez Cemex jest upowszechnianie wiedzy o zrównoważonych rozwiązaniach wśród naszych klientów i partnerów biznesowych. Nasi interesariusze otrzymują również kompendium wiedzy w postaci Raportu Zrównoważonego Rozwoju jaki firma cyklicznie publikuje. Aktualny dokument wydany jest za lata 2022-2023 i został opracowany godnie z obowiązującym podejściem do zarządzania firmą, które uwzględnia trzy najważniejsze obszary: środowiskowy, społeczny i ładu korporacyjnego (ang. ESG – Environmental, Social and Corporate Governance).

Angażujemy się także w działania skierowane do lokalnych społeczności. Od wielu lat konsekwentnie wspieramy inicjatywy edukacyjne związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, których beneficjentami są nasi sąsiedzi.

Eko-kooperacja

Chcąc promować ideę zrównoważonego rozwoju, aktywnie budujemy partnerskie relacje z trzecim sektorem. kooperacja z organizacjami ekologicznymi przynosi doskonałe rezultaty. Dzięki efektowi synergii, jesteśmy w stanie skuteczniej dbać o świat przyrody, a także popularyzować ekologiczne rozwiązania i uświadamiać naszemu otoczeniu ich znaczenie dla lepszej przyszłości.

Inwestycja we współpracę

Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi i lokalnymi społecznościami, jesteśmy w stanie szybciej zmieniać otaczający nas świat na lepsze. Wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami procesu budowlanego pozwoli jeszcze przyspieszyć te ważne i pożądane zmiany. Jako ambasador kampanii „Razem dla lepszej Planety” zachęcam do inwestowania czasu i energii we współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju, bo jest to inwestycja w przyszłość.

[KG1]to duże wyzwanie, ale jestem przekonany, iż dzięki współpracy i innowacjom jesteśmy w stanie go osiągnąć

Idź do oryginalnego materiału