Polski rząd montuje w Unii Europejskiej koalicję dla zablokowania wejścia w życie umowy UE-Mercosur - mówił na spotkaniu z rolnikami kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem całkowitej zmiany wymaga też Zielony Ład w rolnictwie.
Trzaskowski stanowczo o umowie UE-Mercosur: To jest absolutny błąd
Trzaskowski spotkał się w Międzyzdrojach z przedstawicielami branży rolniczej. Na spotkaniu skrytykował zarówno umowę o wolnym handlu UE z krajami Ameryki Południowej, jak i ujęcie kwestii rolnictwa w unijnym Zielonym Ładzie. Na początku spotkania obecne były media; później poproszono je opuszczenie sali.
- To jest absolutny błąd, żeby próbować podpisywać umowę, dzięki której niektóre państwa UE będą mogły sprzedawać w Ameryce Południowej swoje towary, głównie samochody, a my za to będziemy płacili osłabieniem konkurencyjności naszego rolnictwa - powiedział Trzaskowski o umowie UE-Mercosur (organizacja założona przez Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj).Reklama
Na późniejszym briefingu stwierdził, iż "rząd robi wszystko, żeby zebrać koalicję blokującą w Unii Europejskiej", aby ta umowa nie weszła w życie.
Zarzucił też przedstawicielom rządu PiS, iż wspierali tę umowę, a dopiero teraz się obudzili, "w momencie, kiedy te wstępne negocjacje się zakończyły". - To jest też lekcja dla nas na przyszłość. Musimy się przyglądać tym umowom, które Unia Europejska negocjuje. Nie zgadzać się na rozpoczynanie negocjacji, które mogą być szkodliwe dla polskiego rolnictwa. I również brać pod uwagę wpływ na polskie rolnictwo - podkreślił.
Zielony Ład w rolnictwie. "Przepisy powinny zostać całkowicie zmienione"
Trzaskowski na spotkaniu z rolnikami ocenił ponadto, iż konkurencyjność UE "dobijają" przepisy Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa. Jego zdaniem powinny one zostać "całkowicie zmienione".
Według prezydenta Warszawy, Zielony Ład nie jest kontrowersyjny w zakresie, w jakim dotyczy miast. Jak mówił, nikt się nie sprzeciwia oszczędzaniu energii, zazielenianiu miast czy ogrzewaniu z odnawialnych źródeł energii.
Stwierdził jednak, iż w kwestii rolnictwa "totalną hipokryzją" jest wymaganie od unijnych producentów "stosowania wyśrubowanych standardów, jakiejś nieprawdopodobnej biurokracji" przy jednoczesnym otwarciu granic na zboże z Ukrainy czy liberalizacji handlu z krajami Mercosur. - Uczenie was o tym, jakie są konsekwencje zmian klimatycznych, wygląda po prostu jak dowcip biurokracji europejskiej - powiedział do rolników.
Spotkanie w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno pod Międzyzdrojami zorganizował Artur Balazs, minister rolnictwa w latach 1999-2001. W sali CWM zgromadziło się kilkadziesiąt osób. - Liczę, iż pan wiele zrobi aby odbudować naszą wspólnotę - powiedział Balazs do Trzaskowskiego otwierając spotkanie. Przypomniał, iż "jeszcze kilkanaście lat temu" różne środowiska polityczne potrafiły w najważniejszych sprawach do Polski działać ponad podziałami, a dziś - dodał - "to niemożliwe".
Trzaskowski przekonywał w odpowiedzi, iż "rzeczywiście przez te ostatnie lata próbowano nam wmówić, iż mamy zupełnie inne interesy, ze względu na to, iż ktoś pochodzi z miasta, a ktoś pochodzi z polskiej wsi". To - jak stwierdził - "jest jakąś absolutną bzdurą".
W ocenie Trzaskowskiego problemy rolnictwa będą jednym z najważniejszych tematów kampanii przed wyborami prezydenckimi.
Umowa z Mercosur. Europejscy rolnicy mają spore obawy
Na początku grudnia ub.r. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu z blokiem Mercosur. KE zapewniła, iż w nowym tekście porozumienia odpowiedziała na obawy europejskich rolników. Sprzeciw wobec umowy w obecnym kształcie wyraziły m.in. Polska, Francja i Włochy. Aby umowa, a przynajmniej jej część handlowa, mogła wejść w życie, musi uzyskać poparcie większości kwalifikowanej, czyli 15 z 27 państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65 proc. populacji UE oraz Parlamentu Europejskiego.
Europejski Zielony Ład został zainicjowany przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. To pakiet inicjatyw, którego celem jest transformacja ekologiczna UE, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. w dziedzinie klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania. Pod koniec maja 2024 r. w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Była to odpowiedź na protesty rolników w krajach europejskich.